Aydın’ın yöresel ürünleri coğrafi işaret bekliyor

Ankara’da gerçekleştirilen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Aydın’ın kestanesi, kestane şekeri ve kestane unu, coğrafi işaret değerlendirme süreci devam eden Aydın zeytinyağı, Aydın Memecik zeytini, Yamalak Kabası ve Aydın çam fıstığı tanıtıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Ankara Ticaret Odası (ATO) organizasyonunda, Türkiye’nin coğrafi işaret potansiyelinin harekete geçirilmesi amacıyla 2.’si gerçekleşen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla ATO Congresium'da başladı.
Zirveye Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Ülgen ve Proje Memuru Seren Selvi katılım sağladı. Aydın Ticaret Borsası tarafından; coğrafi işaretli ürünü Aydın kestanesi, Aydın kestanesinden imal edilen kestane şekeri ve kestane unu, coğrafi işaret değerlendirme süreci devam eden Aydın zeytinyağı, Aydın Memecik zeytini, Yamalak Kabası ve Aydın çam fıstığı ayrıca Aydın Ticaret Odası tarafından AB Komisyonu’nda tescillenmiş Aydın inciri katılımcılara tanıtılıyor.

DÖRT ÜRÜN DEĞERLENDİRİLİYOR

Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel Aydın’da yetişen ürünlerin, kırsal kalkınmayı desteklemek, geleneksel bilgi ve kültürü korumak, yerel üretimi ve ürün taklitçiliği ile mücadele etmek adına coğrafi işaretleme ile titizlikle koruması gereken ürünler olduğunu belirterek Aralık 2010’da Türk Patent Enstitüsüne yapılan “Aydın Kestanesi” coğrafi işaret başvurusunun, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescile uygun görüldüğünü açıkladı. Aydın kestanesi için AB Komisyonu'na Coğrafi İşaret müracaatı yapıldığını ifade eden Erdel, “Aynı zamanda Aydın Zeytinyağı, Aydın Memecik Zeytini, Yamalak Kabası (Sarısı) ve Aydın Çam Fıstığı (Künar) başvuru dosyaları Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirme sürecindedir” dedi.

20 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.