‘Hacı Süleyman Efendi Ödülü’ sahibini buldu

Türk Ocakları Nazilli Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen Hacı Süleyman Efendi Ödülü düzenlenen törenle Prof. Dr. Yusuf Serenay’a verildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Türk dünyasına hizmet eden önemli isimlere Nazilli Türk Ocağı tarafından verilen, Hacı Süleyman Efendi Türk Kültürüne Hizmet Ödülü’nün 10’uncusu Tarihçi Prof. Dr. Yusuf Serenay’a verildi. Florya Restoran’da Nazilli Belediyesi'nin katkılarıyla yapılan ödül törenine Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, Hacı Süleyman Efendi’nin torunu Hakan Bilgen ve çok sayıda Türk Ocağı Üyesi katıldı.

“TARİHİNİ BİLMEYENLER YOK OLUR”

Türk Ocağı Derneği Nazilli Şube Başkanı Ahmet Çekim, 10 yıl önce Türk Ocağı Derneği’ni Nazilli’de 11 kişi ile yeniden kurduklarını ve bugüne kadar devam ettirdiklerini ifade etti. Çekim, Nazilli’nin çok önemli bir değeri olan Hacı Süleyman Efendi’nin adını yaşatmak için 10.’sunu düzenledikleri ödül töreninde, Türk tarihinin bilinmesi için Türk Ocağı olarak çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini belirterek, “Maziyi bilmek, ileri adım atmak için şarttır. Geleceğe endişe etmeden bakabilmek için, maziden beslenmek gerekir. Tarihin kaydettiği en önemli gerçeklerden biri şudur. Milletler yaşadıkları zor dönemleri birlik ve beraberlik ruhuyla aşmışlardır. Ortak değerlerimiz birliğimizin en kuvvetli bağları olmuştur. Çünkü inanç, din, kültür, örf ve ahlak gibi en kuvvetli büyük değerler çelik örgü etkisinde toplumu birbirine bağlar. Çünkü tarihini bilmeyenlerin tarih şuuru olmayanların, coğrafyaları, vatanları yoktur” dedi.

“BU ÖDÜL HER ŞEYİN ÖTESİNDE”

Süleyman Efendi’nin adına düzenlenmiş bir törende böyle bir ödüle layık görülmesinden dolayı teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Yusuf Serenay; “Milliyetçi bir ruhla yetişmiş bir aydın için, bu ödül her şeyin ötesindedir. Bizim coğrafyamıza da birçok isyanlardan 15 Temmuz darbe girişimine kadar bu topraklardan bizi silip atmak, parçalamak, iç savaş çıkarmak için defalarca uğraşılmıştır. Ama bu millet hepsinden başarıyla çıkmıştır. Bu milletin mayasının sağlamlığını da bütün dünyanın görmesi gerekir. Aksi halde bu sağlam devlet anlayışı, bu sağlıklı Türk kültürü olmasa biz bin yıl önce bu topraklara geldiğimizde Bizans'ın, İran kültürünün, yani Arap kültürünü hâkim olduğu bu kadim coğrafyada Anadolu'ya damgamızı vurduk. Türkiye'de ki milli beraberlik, bizim kültürümüzün dilimizin gücünü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“NAZİLLİMİZİN DEĞERİ”

Nazilli’nin çok kıymetli değerler yetiştirdiğini vurgulayan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan; “Hacı Süleyman Efendi de bunlardan biridir. Atatürk’ün ülkü arkadaşıdır. Türk Ocağı’nın kuruluşu 1912 yılına uzanmaktadır. Bu derneğin üyesi olmaktan ziyadesiyle memnunum. Ödülümüz çok anlamlı bir ödül. Ülkemizin kurtuluşu için varını yoğunu ortaya koymuş, bilgeliğini tecrübesini ortaya koymuş, Nazilli’mizi, bölgemizi teşkilatlandırmış Hacı Süleyman Efendi’nin ödülüdür. Nazilli’miz inşallah daha yenilerini de yetiştirecektir ve her zaman Mümtaz yerini geçmişte olduğu gibi atide de alacaktır” dedi.

“TORUNU OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Süleyman Efendi’nin torunu olmaktan onur ve mutluluk duyduğunu belirten Hakan Bilgen; “Dedem Nazilli’de çok güzel şeyler yapmış bir kişidir. Atatürk’ün yakın arkadaş olmak herkese nasip olmaz. Birinci meşrutiyet, Meclisi Mebusan da milletvekili olarak görev yapmıştır. Babaannem hep güzel anılarını anlatırdı. Babam babasıyla hep gurur duyardı. Ben de onun torunu olmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Türk Ocağı Derneği’ne de Hacı Süleyman Efendi’ye sahip çıktıkları için kendilerine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

14 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.