Reklamı Kapat

“Teşviklerden her işletme yararlanmalı”

İŞKUR Nazilli Müdürü Yakup Ergenlik, kurumun sağladığı imkanları daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla düzenlediği basın toplantısında, teşviklerden tüm işletmelerin yararlanmasını istedi.

Nazilli İŞKUR Müdürü Yakup Ergenlik, kurumun sağladığı teşvik ve imkanları daha geniş kitlelere duyurabilmek için basın toplantısı düzenledi. Mahal Kafe’de gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısına Ergenlik ve kurum temsilcilerinin yanı sıra Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen ve basın mensupları katıldı. İŞKUR İlçe Müdürü Yakup Ergenlik, toplantıda İŞKUR’un teşviklerini anlatarak çalışmaları hakkında da bilgiler verdi. Ergenlik, “İmalat sektöründe altı aya kadar işbaşı eğitimi veriyoruz ve ücretini biz karşılıyoruz. Altı aydan sonra istihdam ederse kadınlarda 18, erkeklerde 12 aya kadar sigorta primlerini devlet karşılıyor” dedi.

“AYLIK HEDEFİMİZ 400 KİŞİ OLACAK”

Kurumun çalışmaları hakkında bilgiler veren Ergenlik, “Bugüne kadar İŞKUR’un teşviklerinden faydalanmamış işletmeleri tespit ediyoruz. Önümüzdeki süreçte hepsiyle görüşüp destek ve teşvikleri kendilerine anlatacağız. Nazilli İŞKUR olarak aylık ortalama 120-150 kişiyi işe yerleştiriyoruz. 30-40 civarında da işbaşı eğitim programlarıyla yerleşen var. 2020 yılından itibaren aylık hedefimiz 400 kişi olacak. Kurumumuza gelen kişilere daha iyi danışmanlık yapmaya çalışacağız” ifadeleriyle çalışmalarına yeni yılda hız vereceklerini ifade etti.

DEZAVANTAJLI GRUPLARIN TEŞVİKLERİNİ ANLATTI

Yakup Ergenlik, toplantıda son olarak İŞKUR’un dezavantajlı gruplara verdiği teşvikleri de anlattı. Engellilere 50 bin lira, eski hükümlülere de brüt maaşın 15 katı kadar hibe verildiğini ifade eden Ergenlik, “50 ve üzerinde personel çalıştıran işletmelerde yüzde 3 oranında engelli çalıştırma zorunluluğu var. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen işletmelere gerekli uyarılarda bulunduktan sonra idari para cezası kesiliyor ve bu paralar havuzda toplanıyor” dedi. En büyük sıkıntının üniversite mezunlarında yaşandığını ifade eden Ergenlik, “Çünkü kendi alanlarında çalışmak istiyorlar ama özel sektörde o kadar alan yok. Danışmanlarımız, 18-24 yaş arasındaki kişileri arayarak davet ediyor. Bütün çalışmalarımız üstlerimiz tarafından denetleniyor” ifadelerini kullandı.

18 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.