Kuyucak’ta incir üreticileri bilgilendirildi

Kuyucak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri tarafından incir üreticilerine sirke sineği, Akdeniz meyve sineği ve ekşilik böceği ile mücadele yöntemleri anlatıldı.

Kuyucak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri incirde sirke sineği, Akdeniz meyve sineği ve ekşilik böceği ile mücadele yöntemlerini Gencelli, Kurtuluş, Pamucak, Kayran, Horsunlu mahallerinde düzenlenen slayt gösterimli toplantılarla üreticilere anlattı.

TUZAK HAZIRLANMASI ANLATILDI

Eğitimlerde sirke sineği ile mücadele için elma sirkesi tabanlı bir tuzak hazırlanarak yarım litrelik pet şişelerin içine 200 miligram elma sirkesi konulduğu, pet şişenin üzerine 6’lık çivi ile 8-10 adet delik açıldığı, incirlerin olgunlaşma döneminden en az 20 gün önce pet şişenin kapağı kapalı olacak şekilde yerden 1 veya 1,5 metre yükseğe ağacın büyüklüğüne göre en az 2 tane asıldığı anlatıldı.

AYNI YÖNTEM KULLANILIYOR

Akdeniz meyve sineği ile mücadele içinse 1 litre Success ilaç ile 10 litre su karışım hazırlandığı, yine yarım litrelik pet şişe içine 100 miligramlık karışımdan konulduğu, şişenin orta hizasına 6 milimetre genişliğinde yani 10’luk çivi ile 8-10 adet delik açılarak incirlerin olgunlaşma döneminden en az 20 gün önce pet şişenin ağaçlara asılması gerektiği belirtildi.

18 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.