Reklamı Kapat

Süre ertelemesi servis şoförlerini rahatlattı

Türkiye'de ölümlü kazaların ardından öğrenci servislerine önleyici tedbirler alma zorunluluğu getirilirken, bu noktada 3 Eylül 2019 olarak belirlenen tarih bir yıl ertelenerek 3 Eylül 2020'ye çekildi. Sürenin bir yıl ertelenmesi, servis şoförlerini memnun etti.

Türkiye Şoförler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Nazilli Şoförler Odası Başkanı Seyfi Çalışkan, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde belirtilen değişikliklerin hayata geçirilme süresinin, 2020 yılının Eylül ayına kadar ertelendiğini belirtti. Çalışkan, “Bu ekonomik şartlarda yapılması gereken değişiklikler esnafımızı çok zorlayacaktı. Karar çok olumlu” dedi. Servis araçlarında istenen üç nokta emniyet kemeri, koltuk sensörü, her koltuğu görecek şekilde kamera sistemlerinin maliyetli olduğu gibi kısa sürede yapılmasının mümkün olmadığının raporlarla dile getirilmesinin ardından 27 Temmuz Cumartesi yayımlanan yönetmelikle okul servislerine 1 yıllık süre tanındı.

“SESİMİZE KULAK VERDİLER”


Servis araçlarından istenen şartlar açıkladıktan sonra Federasyon olarak erteleme için sürekli girişimde bulunduklarını ifade eden Çalışkan, “Türkiye Şoförler Federasyonu olarak her ay Ankara'da yaptığımız toplantılarda ‘Okul Servis Araçlarının Çalıştırılması Taşıtlarda Aranacak Şartlar’ adı altında yapılması istenen 3 maddenin, yaşanan ekonomik krizden dolayı hemen yapılamayacağını dile getirdik. Ankara’da Bakanlık düzeyinde gerekli girişimlerde bulunduk. Bunun sonucunu da gördük. Sesimize kulak verdi bakanlık ve bu kapsamda, ‘Okul servis araçlarında araç takip sistemi bulundurulacaktır. Kayıtlar en az otuz gün muhafaza edilecektir. Okul servis araçlarında her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacaktır. Okul servis araçlarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler bulundurulacaktır’ maddeleri bir yıl ertelendi. Bu ekonomik şartlarda yapılması gereken değişiklikler esnafımızı çok zorlayacaktı. Okullar açılıncaya kadar yapılması mümkün görünmüyordu. Karar çok olumlu” ifadelerini kullandı.

Öte yandan sürenin uzatılmaması durumunda okul servis şoförlerinin belirtilen düzenlemeleri 3 Eylül 2019’a kadar hayata geçirmeleri gerekiyordu.

27 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.