Nazilli Kongreleri’nin önemi konuşuldu

Nazilli’de Kurtuluş Günü etkinlikleri kapsamında ‘Milli Mücadelede Mahalli Kongreler ve Nazilli Kongreleri’ konferansı düzenlendi.

Büyütmek için resme tıklayın

Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda, 5 Eylül Nazilli’nin Kurtuluş Günü etkinlikleri kapsamında ‘Milli Mücadelede Mahalli Kongreler ve Nazilli Kongreleri’ konulu konferans gerçekleştirildi. Etkinlik ADÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetim Bölümü Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu’nun moderatörlüğünde yapılırken, konferansa konuşmacı olarak Atatürk Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Esin Derinsu Dayı ve ADÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Günver Güneş katıldı.
Nazilli Belediyesi tarafından düzenlenen konferansı CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, İYİ Parti İlçe Başkanı Durmuş Kural, CHP Kadın Kolları Başkanı Zeliha Yapsık Toros, İYİ Parti Kadın Kolları Başkanı Gamze Gül Çağlayan, Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlar izledi.

ÖNEMİNE İŞARET EDİLDİ

Konferansta Atatürk Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Esin Derinsu Dayı, Mondoros Ateşkes Anlaşması sonrası işgaller ve gayri müslim örgütlemelerin neticesinde, doğusundan batısına Anadolu’da başlayan ve hayata geçirilen mahalli kongreler ve bunlar arasında da Nazilli Kongrelerinin yeri ve önemi üzerine konuşmalar yaptı. ADÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Günver Güneş de Yunan işgalinin Batı Anadolu’da yarattığı tahribat, Aydın ve Nazilli’nin 2 kez işgali, bu bölgede gerçekleşen Yunan zulmü ve akabindeki direniş, Nazilli’nin kurtuluş ve kurtuluş esnasındaki zorluklara dair sunum yaptı. Ayrıca Güneş, Milli Mücadele sırasında kahramanlık gösteren kişilere gerekli önemin verilmesinin altını çizdi.

06 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.