Reklamı Kapat

Hangar Kafe’de alkol satışının önü açıldı

Nazilli Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında belediye tarafından işletilen Hangar Kafe’nin de bulunduğu alan, içkili yer bölgesi olarak tespit edildi. Teklif AK Parti ve MHP’li üyelerin itirazına karşın CHP ve İYİ Parti'li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Nazilli Belediye Meclisi Temmuz Ayı olağan toplantısının 1. birleşimi, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan'ın başkanlığında gerçekleştirildi. 8 maddenin görüşülerek karara bağlandığı toplantıya, AK Parti'li Meclis Üyesi Bülent Sayar ve Belediye Başkanı İYİ Parti'li Kürşat Engin Özcan arasındaki söz düellosu damga vurdu. Toplantıda 1. Madde olarak görüşülen Belediye Meclisi’nin 2019 yılında izin yapmaması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

SEKİZ MADDE GÖRÜŞÜLDÜ


Toplantıda ayrıca Hamidiye Mahallesi 30 parselin Müftülüğe tahsisi konusu Plan ve Bütçe Komisyonu’na, 24 farklı bölgede yapılan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ve 1/5000 ölçekli nazım imar plan değişikliklerinin görüşülmesi İmar Komisyonu’na, ilan ve reklam panolarından alınacak ücretin görüşülmesi Plan Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Nazilli Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin Bosna Hersek Sanat Festivali’nin davetlisi olarak 1-5 Ağustos tarihleri arasında Bosna-Hersek’e gönderilmesi, KKTC’de bulunan Serdarlı Belediyesi ile Nazilli Belediyesi’nin kardeş belediye olması için protokol yapma yetkisinin Başkan Özcan’a verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

İÇKİLİ YER TARTIŞMASI YAŞANDI


Toplantının en hararetli tartışması Hangar Kafe’den demir köprüye kadar olan bölgenin içkili yer bölgesi olarak tespitini öngören altıncı maddede yaşandı. AK Parti'li Bülent Sayar, söz konusu önerinin kabul edilmesi durumunda bundan böyle Nazilli’nin herhangi bir yerinde içkili yer ruhsatı talebine hayır denemeyeceğini savunarak teklife karşı çıktı. AK Parti'li Sayar, “Nazilli’de alkollü yerlerle ilgili çok sıkıntı yaşandı. Bu tür taleplerin daha dikkatli incelenmesi gerekiyor. Ayrıca bu bölgenin asıl sahibi Ulaştırma Bakanlığı Devlet Demir Yolları. Bu konuda Bakanlığın görüşü alındı mı? Nazilli Belediyesi’nin işlettiği Hangar Kafe de alana dahil mi? AK Parti'li üyeler olarak bizler kamusal alanda, Belediye’nin işlettiği bir yerde alkol satışını doğru bulmuyoruz. Her şey para değildir. Bize göre oranın aile çay bahçesi olarak işletilmesi daha uygundur” sözleriyle teklife karşı çıktı.

HANGAR KAFE’DE ALKOL SATIŞI YAPILABİLECEK


Sayar’ın sözlerine yanıt veren Başkan Kürşat Engin Özcan, söz konusu alanda işletme ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Orası zaten Devlet Demir Yolları’nın kontrolünde özel güvenlik bölgesi. Bu bakımdan sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Hangar Kafe’nin bir bölümünde de böyle bir düşüncemiz var. Belediyemizin işlettiği Menderes Lokantası’nda da alkol satışı yapıyoruz. Proje tamamlandığında karşı çıkışınızın haksız olduğunu siz de göreceksiniz” dedi.

“BELEDİYE İŞLETMELERİ ZARAR EDİYOR”


AK Parti'li Bülent Sayar yeniden söz alarak, “Hangar Kafe ve Menderes Lokantası’nı bir tutamazsınız. 2018 faaliyet raporuna göre Nazilli Belediyesi’nin işlettiği Hangar Kafe, Tazen ve Menderes’in toplam zararı 2 milyon 100 bin lira. Bu işletmelerin 2019’da zarar etmemesi için nasıl bir çalışma yapıldı? Ayrıca çoğu zaman dolu olan Menderes Lokantası’nın zarar etmesi de bana ilginç geliyor” şeklinde tepkisini dile getirdi. Sayar’ın itiraz ettiği konulardan bir diğeri, toplantının 4. Maddesi'nde yer alan ilan ve reklam panolarının ücret tarifesinin belirlenmesi oldu. Maddenin geçen ay yapılan meclis toplantısında da görüşüldüğünü ve Plan Bütçe Komisyonu’na sevk edildiğini belirten Bülent Sayar, “Bir aydır komisyon toplanamadı mı? Duyarsızlık bu” dedi.

“YAPILMAYAN TOPLANTI İMZA ALTINA ALINMIŞ”


Bülent Sayar, geçen ayki karar tutanaklarında Plan Bütçe Komisyonu’nun 10 Haziran’da toplandığına dair kayıt olduğunu ancak AK Parti'li üyelerin böyle bir toplantının yapıldığından haberleri dahi olmadığını ifade ederek, “Kayıtlarda toplantı yapılmış gibi imza altına alınmış. Bu nasıl oldu açıklayın. Ben toplantı yapılmış gibi imza altına alındığını düşünüyorum” diye konuştu. Başkan Özcan, Sayar’ın sözleri üzerine, “Arkadaşlar bundan böyle daha dikkatli olurlar” yanıtını verdi.

“BELEDİYE İNCİ YAŞAM’DAN KAÇ PARA ALDI?”


Toplantının 7. Maddesi'nde Yeni Mahalle 627 ada 1 parselde bulunan İnci Yaşam inşaatında bundan böyle yapılacak satışlarda Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve Belediye Meclisi’ne yetki verilmesi teklifi görüşüldü. Oy birliğiyle kabul edilen maddeyle ilgili AK Parti'li Bülent Sayar yine söz alarak belediyenin de iştirakçisi olduğu projeden bugüne kadar kaç para alındığını sordu. AK Parti'li üyelerden Ali Ertürk de göreve geldikten sonra Belediye’nin 101 milyonluk borcunu pankart yaptırarak Belediye binasına astıran Başkan Özcan’a çattı. “Siz başkan olduğunuzda borcu olduğunu zaten biliyordunuz. Birilerinin gazının almak için o pankartı astınız” demesi üzerine Başkan Özcan, kamuoyunu bilgilendirmek adına böyle bir pankart asıldığını söyledi.

SİVAS KATLİAMI KURBANLARINI ANDI


Ali Ertürk’ün sesini yükselterek yaptığı itirazlar sırasında CHP’li sıralardan gelen tepkiler üzerine, “Burası özgür bir yer. Dinlemek istemeyen çıksın gitsin” dedi. Bunu üzerine Başkan Özcan da “Özgürlük demişken bugün özgürlük adına önemli bir gün. Madımak katliamının yıl dönümü” diyerek 26 yıl önce yaşanan faciaya atıfta bulundu. Toplantı sonunda AK Parti'li Bülent Sayar verdiği soru önergesinde Başkan Özcan’a üç aylık süre zarfında kaç yardımcı ve danışman ataması yapıldığını, bankamatik memuru olarak tabir edilen kaç kişinin işten çıkarılıp kaç kişinin işe alındığını sordu.

03 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.