Reklamı Kapat

“Gazeteler kapanma tehlikesi yaşıyor”

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, gazetelerin Basın İlan Kurumu’ndan ödeme alabilmesi için vergi borcu olmaması şartının aranmasının gazeteleri kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığına dikkat çekti.

Ulucan, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 22/A maddesinde 23 Aralık 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle kamu tüzel kişiliğini haiz kurum ve kuruluşların, mal ve hizmet alımları ile yapım işleri nedeniyle 1 Ocak 2018'den itibaren hak sahiplerine yapacakları ödemelerde, vadesi geçmiş vergi borcu bulunmadığına dair belge isteme zorunluluğunun getirildiğini ancak yerel gazetelerin bu yeni uygulamaya uyum sağlayabilmeleri amacıyla Maliye Bakanlığı tarafından söz konusu belge isteme zorunluluğunun 6 aylık sürelerle 1 Temmuz 2019'a kadar ertelendiğini hatırlattı.

MALİYETLER ARTTI

Cem Ulucan, 16 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak BİK ödemeleri öncesinde Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve diğer meslek örgütleri temsilcilerinin hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde sürenin uzaması talebinde bulunduklarını, son ana kadar da erteleme müjdesini beklediklerini belirterek, “Maalesef beklenen açıklama yapılmadı ve gazetelerimiz alacaklarını alamadı. Özellikle dolar kurundaki artış nedeniyle son bir yılda maliyetleri yüzde 200 artan ve yaşam mücadelesi veren gazetelerimiz başta belediyeler olmak üzere kamu kurumlarındaki alacaklarının tahsili konusunda da uzun zamandır sıkıntı yaşamaktadır” sözleriyle gazete sahipleri ve çalışanlarının mağduriyetlerini aktardı.

“GAZETELERİN KAPANMA TEHLİKESİ VAR”

Türkiye’nin ekonomik olarak zor günler geçirdiği bu dönemde tek gelirinin resmi ilan ve reklamlar olan gazetelerin de SGK ve vergi borcu bulunduğunu ifade eden Ulucan, “BİK tarafından yapılacak ödemenin tamamının vergi borcu olarak kesilmesi 'Gazetelerinizi kapatın' demekten başka bir şey değildir. Örnek olarak 100 bin lira vergi ve SGK borcu bulunan bir gazetenin bir ayda BİK’ten alacağı 30 bin liranın tamamının borca karşılık ödenmemesi, gazete sahiplerini personellerine maaş ve matbaa masraflarını ödeyemeyecek bir duruma getirmiştir. 100 bin liralık borcun 30 bin lira gelirle tamamının ödenmesi 3 aydan fazla bir zamana denk gelir. Bu durumda her gün yayınlanan bir gazetenin 3 ay yaşaması mümkün değildir” diyerek gazetelerin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

VATANDAŞLA AYNI KOŞULLARI İSTEDİ


Bir vatandaşın borcundan dolayı icra ile karşı karşıya kalması durumunda bile maaşının veya gelirinin 4’te birinin kesilebildiğine işaret eden Cem Ulucan, şunları kaydetti: “Yani 'yaşamını devam ettirmesi' esas alınır. Devlet, vatandaşını yaşatmak zorundadır. Gazetelerin borcunun tamamının bir seferde tahsil edilmesi evine ekmek götürme derdinde olan gazete sahibi ve çalışanlarına 'Siz yaşamasanız da olur' demek değil de nedir? Elbette yasaların üstünlüğüne inanıyoruz. Elbette kazancımızdan vergi vermemiz gerektiğini biliyoruz. Talebimiz gazetelerimizin devlete olan borçlarının da gelirinin 4/1 oranında kesinti yapılarak ödenmesidir. Aksi takdirde Türkiye genelinde çok sayıda gazetenin kapanacağı, bu gazetelerde çalışan meslektaşlarımızın da işsiz kalması kaçınılmazdır."

22 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.