“Pamuk üreticisi mağdur ediliyor”

Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, pamuk üreticisinin hasat dönemi yaklaşmış olmasına rağmen geçen sezondan kalan prim desteğinin bir kısmını hala alamadığını hatırlatarak yetkililere çağrıda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, tüm çiftçilerin ekonomik sıkıntı yaşadığı şu günlerde özellikle pamuk üreticisinin ödemelerini alamamasından dolayı dara düştüğünü dile getirdi. Yörükoğlu, 2018 yılı pirim desteklemelerinde ödenen yüzde 70’lik dilimden arta kalan yüzde 30’luk ödemenin Ağustos ayına yaklaşılmasına rağmen hala yapılmadığını, pamuk üreticisinin en çok paraya ihtiyaç duyduğu bu dönemde ceplerin boş olduğunu söyledi.

“MAZOT ÇOK PAHALI”


Yeni sezon pamuk hasadı dönemine yaklaşıldığını hatırlatan Yörükoğlu, il genelindeki ziraat odalarının temsilcilerinin durumu milletvekillerine ilettiklerini ifade etti. Yörükoğlu ayrıca Mayıs ayı sonundan itibaren yükselen Ziraat Bankası tarımsal kredilerindeki faiz artışının ayrı bir sıkıntı olduğunu, özel bankalardan kredi kullanmak zorunda kalan çiftçinin yüksek faizle ekonomik darlık çektiğini vurguladı. Mesut Yörükoğlu, “Her indirimden sonra gelen akaryakıt zammı da ayrı bir dert. Bir birimlik indirimden sonra akaryakıtta muhakkak beş veya altı birimlik artış hemen geliyor. Çiftçimiz dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyor” sözleriyle çiftçilerin en büyük gider kalemlerinden mazotun pahalılığına dikkat çekti.

YETKİLİLERE SESLENDİ


Mesut Yörükoğlu, 2019 yılı ürünlerinin hasat dönemine yaklaşılmasına karşın hala pamuk başta olmak üzere, hiçbir tarımsal üretimin destekleme politikalarının açıklanmadığına, dekarda kaç kilogram pamuk üretimine kaç lira pirim verileceğinin bilinmediğine dikkat çekerek, “Bu belirsizlik çiftçiyi etkiliyor. Stratejik önemi olan pamuk tarımı bundan zarar görüyor. Beklentimiz sıkıntılarımızın ve belirsizliklerin bir an önce çözülmesidir. Kurban Bayramı’na yaklaştığımız bu dönemde çiftçi kurbanlık parasını buradan karşılayabilmeli” ifadelerini kullandı.

18 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.