Reklamı Kapat

Nazilli Belediyesi’nden 50 işçi çıkarıldı

Nazilli Belediyesi’nde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak konusu olan işçi çıkarmaları, 50 taşeron işçiyle başladı. İşten çıkarılan 50 işçinin seçimler öncesi işe alındığı öğrenildi. Daha önce de 31 Mart seçimleri sonrası çoğunluğu emekli olan 17 işçi istifa etmişti.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde yaptığı açıklamada, hukukçu olduğuna dikkat çekip kimsenin hakkını yemeyeceklerini belirterek, "Biliyorum ki bazı endişelere düşen arkadaşlarımız çeşitli söylemler geliştirmekteler. Bizim hakkımızda, 'Seçilirlerse belediyeden işçi çıkartacaklar' diyorlarmış. Biz kimsenin rızkıyla oynamayacağız, çalışanın, emekçinin yanındayız. Sosyal haklarını ödemedikleri işçiden bu şekilde siyasi prim elde etmelerine müsaade etmeyeceğiz. Nazilli’de emekçinin arkasındayız, emeğini sarf eden, sabahleyin bizler uyurken yolları süpürüp temizleyen, saatlerce bilgisayar başında evrak girişi yapan o arkadaşlarımızın rızkıyla oynamayız da, oynattırmayız da” ifadelerini kullanmıştı.

SAYININ 100'Ü BULACAĞI İDDİASI


Öte yandan Özcan, belediyede işe gitmeden maaş alan 'bankamatik memuru' şeklinde haksız fahiş mesai ücreti alan personeller için duyumlar aldıklarını, göreve geldikten sonra gerekli incelemeleri yapacaklarını da dile getirmişti. Özcan, haksız bir şekilde çalışan ve siyasi nedenlerle yüksek ücret alan personellere gözdağı vermişti. Başkan Özcan'ın göreve gelmesinin üzerinden 120 gün geçtikten sonra işçi çıkarılması ise, konuyla ilgili sıkı takip yapıldığı yorumlarına neden oldu. Öte yandan Kurban Bayramı'ndan sonra da işten çıkışların devam edeceği, sayının 100’ü bulacağı iddia edildi.

"GÜVENLİK SORUŞTURMALARI KAPSAMINDA YAPILDI"


Nazilli Belediyesi’nde aralarında 2009 yılında işe başlayan işçilerin de bulunduğu ve seçim öncesi işe alındıkları iddia edilen 50 personele, Cuma günü mesai bitiminin ardından iş akitlerine son verildiğinin tebliğ edildiği öğrenildi. Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Mutlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada işten çıkarmaların bakanlık yazısına istinaden gerçekleştiğini ifade etti. Kadir Mutlu, "Bu olay bize Valilik tarafından gelen güvenlik soruşturmaları kapsamında yapıldı. Bu konuda çalışma yapan bir komisyon vardı. Sabıkalarla ilgili ve eski OHAL kapsamında işlenen suçlarla ilgili bu nedenle işten çıkarım oldu. Ben 49 kişi diye biliyorum, benim birimim olan Park ve Bahçeler Müdürlüğünden 12 kişi, geri kalanlar ise diğer birimlerden” dedi.

POLAT: “BİR ÇIKIŞ VE İŞLEMİ YOK”


Nazilli Belediyesi Başkan Yardımcısı Şahsettin Polat ise belediyeden böyle bir işlem yapılmadığını belirterek, bunların dedikodudan ibaret olduğunu söyledi. Polat, "Bu konuda bana da birçok telefon geldi ancak bu dedikodunun kaynağının kim olduğunu öğrenemedik. Belediyemizden herhangi bir çıkış ve işlemi yok” şeklinde konuştu.

27 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.