Mobilya ve beyaz eşyada fiyatlar katlandı

ÖTV ve KDV indiriminin 30 Haziran itibariyle sona ermesinin ardından mobilya ve beyaz eşyada fiyatlar bir anda yüzde 10 oranında arttı. Yaz ayları olmasına rağmen piyasanın durgun olduğundan yakınan mağaza sahipleri, indirimlerin devam etmesini istiyor.

Geçen yıl 1 Kasım itibarıyla enflasyonla mücadele kapsamında konut, mobilya, beyaz eşya ve otomobilde ÖTV ve KDV indirimlerine gidilmiş, bu avantaj 31 Aralık 2018'e kadar sürmüştü. Hem sektörlerden hem de vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine indirimler önce 31 Mart'a, daha sonra da Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 Haziran'a kadar yeniden uzatılmıştı. İndirimlerin 30 Haziran itibariyle sona ermesi, mobilya ve beyaz eşya mağazalarında fiyatların bir anda yüzde 10 oranında artmasına neden oldu. Fiyat artışları da doğrudan satış oranlarına yansıdı.

FİYATLAR TIRMANDI


Bordo AVM’nin Müdürü Mehmet Sarısaç, beyaz eşyada ÖTV indiriminin sona ermesiyle birlikte satışlarının adeta bıçak gibi kesildiğini belirterek indirimin uzatılmasını istedi. Sarısaç, “Günde iki üç tane klima satarken şimdi bir haftada iki klima satar hale geldik. Temmuz ayı bizim normal koşullarda en çok satış yaptığımız aydı. Bir haftalık süreçte 90 bin lira olması gereken satışımız şu an 30 bin lira civarında. Piyasa zaten durgun. İndirim sayesinde biraz nefes alıyorduk. Satışların durması yalnızca perakendeciyi değil, üreticiyi, nakliyeciyi, toptancıyı da etkiliyor” dedi. Bordo AVM’de ÖTV indirimin kalkmasından sonra televizyon 2 bin liradan, buzdolabı 3 bin 800 liradan, çamaşır makineleri 3 bin liradan, derin dondurucular bin 800 liradan başlıyor.

“SATIŞLAR DURGUN”


Yılmazlar Ticaret’in sahibi Hüseyin Sağsöz ise beyaz eşyada ÖTV indirimi varken de satışların durgun olmasından yakınarak, “ÖTV indirimi varken firma sahipleri doların yükselişini kullandılar. Her ay ortalama yüzde 1, yüzde 2 civarında zam yaptılar. Perakendeciler olarak bizler bu zammı fiyatlarımıza yansıtmadığımız için kar marjımız düştü” dedi. İnternetten satışların da parekendecileri olumsuz etkilediğini ifade eden Sağsöz, “Bazı kişiler firmalardan yüklü miktarda ve bir yıl vadeli ürün alıp internetten düşük fiyatlarla satış yapıyorlar. Satıştan kazandıkları parayı da farklı alanlarda kullanıyorlar” diye konuştu. ÖTV indiriminin kalkmasından sonra Yılmazlar Ticaret’te 8 kiloluk çamaşır makinesi 2 bin 300 lira, televizyonlar ortalama 4 bin, buzdolabı 3 bin 400 liraya yükseldi.

“HERKES BORÇLU”


Çam Mobilya’nın sahibi Erhan Çam, KDV indiriminin satışları ancak yüzde 10 civarında etkilediğini belirtti. Mobilya mağazalarında satışların her geçen yıl bir önceki yılı arattığından yakınan Erhan Çam, “İnsanların çoğu borçlu. Bence satışlarımızın düşük olmasının nedeni bu. Ev, araba alıp 10 yıllığına borçlanıyor. Gelirinin yarısını borca gidiyor. Kalan parayla ancak geçimini sağlayabiliyorlar. Hal böyle olunca da ev eşyalarını yenilemiyorlar. Zaten insanların alım gücü de düştü” şeklinde konuştu. Stokları eritmek için fiyatları aşağı çektiklerini belirten Erhan Çam, “Seri sonu 4 metrekarelik halılarımızı 200 liraya indirdik. Top yollukların metresini 160 liradan 80 liraya düşürdük. 5 bin liralık bir oturma grubu KDV indiriminin kalkmasıyla bir anda 5 bin 700'lere tırmandı. Mobilyada KDV indiriminin devamlı hale gelmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

08 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.