“Türkiye acilen siber ordusunu kurmalı”

Nazilli Türk Ocakları’nın düzenlediği “Siber Savaş ve Türkiye” konulu konferansta konuşan Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Kriptoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer, dünyanın büyük ülkelerinin siber ordulara sahip olduklarını ancak pek çok siber saldırıya uğramış olan Türkiye’nin bu konuda geri kaldığını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Türk Ocakları Nazilli Şubesi tarafından Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen “Siber Savaş ve Türkiye” konulu konferansta Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer, dünyanın en ciddi konularından sayılan siber güvenlik hakkında çok önemli bilgiler verdi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Nazilli Şubesi Başkanı Ahmet Çekim, yeni sezonda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yeni sezonun ilk bölümünde Türkoloji, bilişim ve güvenlik konularında uzman isimlerin katılımıyla konferanslar düzenleyeceklerini ifade eden Çekim, 30 Kasım’da Ege Bölgesi’nde bulunan 17 Türk Ocağı şubelerinin katılımıyla istişare toplantısı yapacaklarını söyledi.

“TÜRKİYE SİBER GÜVENLİKTE GERİ KALDI”

Konferansta daha sonra Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer sunum yaptı. Siber güvenlik hakkında önemli bilgiler paylaşan Özer, “Siber saldırılar casusluk veya sabotaj şeklinde olabilir. Casusluk sabotajdan daha tehlikeli çünkü farkına varamıyorsunuz. Siber güvenlik konusunda tam olarak önlem alabilmiş bir ülke yok. Bizim ülkemizin durumu ise çok daha kötü. Büyük devletlerin artık kara, deniz, hava orduları dışında uzay ve siber orduları var. ABD, Rusya, İsrail, Kuzey Kore, Çin, İran’ın ve büyük Avrupa ülkelerinin resmi siber orduları var. İngiltere’de her yıl 10 bin kişinin katılımıyla tatbikat yapılıyor. Türkiye’nin siber ordusu ise kurulma aşamasında” sözleriyle Türkiye’nin siber güvenlik konusunda istenen düzeyde olmadığını ifade etti.

TÜRKİYE’YE YAPILAN SİBER SAVAŞLAR

Son 10 yıl içinde ülkelerin birbirlerine yaptığı siber saldırılardan bahseden Özer, Türkiye’ye yapılan saldırılar hakkında ise şu bilgileri verdi: “2001 yılında Ziraat ve Halk Bankası’nın tüm verileri siber saldırıyla ele geçirildi. Bu saldırıyla Mossad MİT’te çalışan 5 bin kişiyi deşifre etti. Bilgi Teknolojileri Kurumu’na, YÖK’e, Milli Savunma Bakanlığı’na UYAP’a, operatörlere saldırılar oldu. Ankara Emniyet Müdürlüğü hacklendi. Missilleme olarak Türkiye’den yapılan saldırılar ise yalnızca bazı internet sitelerinin çökertilmesinden ibaret kaldı.”
Sosyal paylaşım sitelerinin ve arama motorlarının dünyadaki en büyük casus programlar olduğuna dikkat çeken Ahmet Bedri Özer, dinleyicileri internet kullanımında dikkatli olmaları konusunda uyardı. Konferansın bitiminde Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Ahmet Bedri Özer’e çiçek ve hediye takdiminde bulundu.

28 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.