CHP, Değirmendere halkının yanında

Kuyucak’a bağlı Pamukören Mahallesi Değirmendere mevkisinde jeotermal tesis kurulmak istenmesine isyan eden bölge sakinlerine, CHP ve AYÇEP’ten destek geldi.

Kuyucak’a bağlı Pamukören Mahallesi Değirmendere mevkisinde iddiaya göre halihazırda bölgede bir tesisi bulunan jeotermal firması ikinci bir tesis kurmak amacıyla 450 bin lira karşılığında 9 dönümlük zeytinlik satın aldı. Bölgede Ramazan Bayramı’ndan bir gün önce firma görevlileri bahçedeki zeytinleri kesti. Firmanın satın aldığı zeytin bahçesine sınır komşusu olan bahçelerde evleri bulunan bölge sakinleri söz konusu alana jeotermal tesis kurulmasına karşı çıktı. Evlerine çok yakın mesafede ikinci bir jeotermal tesis istemeyen bölge halkı yetkililere durumu bildirdi ancak beklediği desteği bulamadı.

“BÖLGEYİ ZEHİRLEYECEKLER”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nazilli ve Kuyucak örgütleri Değirmendere’ye giderek firmanın satın aldığı bahçenin önünde toplanan vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşların jeotermal isyanına ortak olan CHP’lilere jeotermal tesislere karşı verdiği mücadeleyle bilinen Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili de destek verdi. Basın açıklamasını okuyan CHP Nazilli İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Halil Şakar, jeotermal sahalarda yapılan araştırmalar sonucu dolaşım yolu ve kanser hastalıklarında artış gözlendiğini belirterek, “Firmalar reenjeksiyon maliyetine katlanmamak için zehirli atıklar doğaya salınıyor. Büyük Menderes’te bor miktarının normalden 150 kat daha fazla olduğu saptandı. Bu alanda 40 tane zeytin ağacı katledildi. Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyusunda bulunduk” sözleriyle tesisin yaratabileceği olası sonuçlara dikkat çekti.

GÖZLER METİN ERTÜRK’TE

Basın açıklamasının ardından AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili bölge sakinlerine yaptığı konuşmada, 2007 yılında çıkarılan jeotermal yasasının 1. sınıf tarım topraklarında jeotermal tesis kurulamasını yasakladığını hatırlattı. Vergili, “Jeotermal tesislerin akarsulara, yerleşim yerlerine en az 3 kilometre olması gerekiyor. Kızılcaköylü kadınlar yıllardır bunun mücadelesini veriyor. Biz enerjiye karşı değiliz ama firma 15-20 yıl elektrik üretip satacak diye sizin yüzlerce yıllık ağaçlarınıza, toprağınıza, sularınıza zarar veriyor. Halbuki kayıp kaçak elektrik kullanımının önüne geçilse bu tesislerin üreteceği elektrik çıkacak zaten. Bizim fabrikalarımız zeytin, incir ağaçlarımız. Belediyeler buna ruhsat vermeyebilirler. Yani sizin belediye başkanınız da bu konuya tavır alabilir” sözleriyle oklarını Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk’e çevirdi.

97 YAŞINDAKİ KADININ İSYANI

Tesis kurulmak istenen zeytinliğin yakın çevresinde yaşayan vatadaşlardan biri de bahçeyi jeotermal firmasına satan kişinin kardeşi 97 yaşındaki Ümmü Genç. Çocukları ve torunlarıyla birlikte söz konusu bahçeyle sınır komşusu olan evde yaşayan Ümmü Genç, “Bizim arazinin satıldığından haberimiz bile olmamıştı. Ben buraya tesis kurulmasından çok korkuyorum. Çocuklarımla burada yaşıyoruz. Belediye Başkanımızın bizim yanımızda olmasını istiyorum” diyerek Belediye Başkanı Metin Ertürk’ten destek istedi.

“PAMUKÖREN HALKI NEDEN SES ÇIKARMIYOR?”

Mahalle sakinlerinden Emine Koçdemir de duruma isyan etti. Tesis kurulmak istenilen bahçenin evine 50 metre mesafede olduğunu belirten Koçdemir, “Ben zaten akciğer hastasıyım. 35 yıldır burada yaşıyorum. Evimiz, tarlamız elimizden gidecek. Bu tesisi burada istemiyoruz. Sağlığımız, çocuklarımız için istemiyoruz” sözleriyle duruma isyan etti. Bölgede bulunan 50 hanede yaklaşık 200 kişinin yaşadığını belirten Ayşe Ulu ise, “Mahallemiz tertemiz. Burada tesis istemiyoruz. Geceleri dinlenmek istiyoruz. Huzur istiyoruz” diye konuştu. Bölgede yaşayan Elif Tuncer ise Pamukören halkını kendilerine destek olmaya çağırırken, “Pamukörenliler neden yanımızda değil. Bu çaydan onlar da bahçelerini suluyorlar. Çocuklarımız burada rahatça koşup oynuyorlar. Evimiz, bahçelerimiz burada. Değirmendere olarak toplanıyoruz ama mahalle hakından ses çıkmıyor” dedi.

21 Haziran 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.