Latmos'a 'Küresel Hareketlilik' projesi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden (ADÜ) Dr. Öğr. Üyesi Songül Aslan Karakul ile Sanatçı Ahmet Dilek, Latmos’un korunması ve tanıtılmasına katkısı olacak "Küresel Hareketlilik" projesini başlattı.

Büyütmek için resme tıklayın

Songül Aslan Karakul ve Sanatçı Ahmet Dilek’in "Küresel Hareketlilik" adını verdiği proje kapsamında seçilen iki ana mekandan biri olan bin 400 metre yükseklikteki dünya mirası Latmos Dağları'nda veri toplanıyor. Latmos’ta yürütülen çalışmalar sürecinde Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) katkı sağlıyor.

"ÇALIŞMALAR DİKKATLE İZLENİYOR"

Çalışmalar hakkında bilgi veren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Karakul, göstergebilim alanında yapmakta olduğu çalışmalar çerçevesinde göstergebilim dersi öğretilerinin uygulamaya geçirilmesinde konuya uygun materyallerin üretilmesine ve üniversitesinin yaratıcı ve yenilikçi misyonuna uygun olarak öğrencilere deneyim kazandırılmasına yönelik bir bilimsel proje tasarlamaktadır. Bu bağlamda inceleme nesnesi olarak uluslararası sanatçı Ahmet Dilek’in eserlerindeki izleğin ele alınmasını uygun görmektedir. Sanatçı Dilek’e göre yürüyüşlerin, göçlerin, agresif saldırganlıkların, savaş ve çatışmaların, temelde dünyanın manyetik merkezi yani magmanın agresifleşen hareketleriyle bir manyetik ilişkisi var. Bu manyetik etkilenme asla kırılamaz ama bu enerji akışı negatiften pozitife yönlendirilebilir. Sanatçı Ahmet Dilek, bunun için de 'Savaş Koridorlarına Karşı Sanat Koridorları' mottosuyla dünya ülkeleri arasında sanat koridorları açma yolundaki yürüyüşünü sürdürmektedir. İlk koridorunu Berlin, Kiel, Hamburg’da, İstanbul ve Aydın hattında başlatmış oldu. Sanatçı bu çalışmaları ile Kanada’nın Ottowa şehrinden resmi davet aldı" diyerek yapılan çalışmaların dikkatle izlendiğini söyledi.

"DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN YER OLACAK"

Sürücü ayrıca, "Bütün bu çalışmalarıyla ve manifestosuyla dikkat çeken sanatçıdan Alman basınında ve haber programlarında, 'Globalleşmenin sanatını yapan sanatçı' olarak bahsedilmektedir. Alman makamlarınca ve önemli vakıflarınca da çalışmaları ve felsefesi desteklenmektedir. Ayrıca oluşmakta olan globalist sanat akımının ilk dillendiricisi ve temsilcilerindendir" ifadelerini kullandı.
Sürücü, "Songül Aslan Karakul da sanatla bilimsel araştırma köprüsünü, 'Göstergebilim doğası gereği bütün bilim dallarıyla da güçlü bir bağlantı içerisindedir. Bunlardan biri de sanattır. Çünkü anlatılar; biçim, içerik ve estetik gibi değerlerle bütünleşip uzay boşluğunda bir yer kaplayarak gösterge haline gelirler. Dolayısıyla bu projenin konusu sanatsal bir yapıt üzerinden geçmiş zaman ve şimdiki zaman kültürleri arasında bir bağ kurarak, eşsüremli olarak üretilecek olan göstergebilimsel bir araştırma ve inceleme nesnesinin kayıt altına alınmasıdır da aynı zamanda' şeklinde kurduğunu belirtmektedir" diye konuştu.
Gezide ekibe EKODOSD'un önderlik yaptığına işaret eden Sürücü, bölgenin doğan ve kültürel zenginliklerini tanıtmaktan memnun olduklarını dile getirdi. Sürücü, şunları kaydetti: "Dr. Öğr. Üyesi Songül Aslan Karakul’un Latmos’u da içine alan Küresel Hareketlilik projesi, sanata farklı bir bakış açısı kazandıran sanatçı Ahmet Dilek’le bütünleşerek, 8 bin yıl öncesinde yaşamış Latmoslu sanatçılardan bizlere miras kalan kaya resimleri için farkındalık oluşturacaktır. Batı Anadolu’nun en bakir alanlarından biri olan Latmos Dağları, eşsiz güzellikte ve zamana yolculuk yapılan kültür miraslarıyla eğer korunabilirse, gelecekte dünyada çok konuşulacak bir yer olacaktır."

27 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.