“Seçim sonucu Cumhur İttifakı’nı perçinlemeli”

MHP Nazilli İlçe Başkanı Cüneyt Korkmaz, Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun zaferiyle sonuçlanan İstanbul seçimlerinin, Cumhur İttifakı’nı daha da perçinlemesi gerektiğini söyledi.

23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, Millet İttifakı’nın ortak adayı Ekrem İmamoğlu’nun 800 bin oy farkla kesin zaferine sahne oldu. Sonuçtan Millet İttifakı’nın ortakları CHP ve İYİ Parti son derece memnun ancak Cumhur İttifakı kanadında şaşkınlık hakim. YSK tarafından iptal edilen 31 Mart seçimlerinde 13 bin olan oy farkının yaklaşık üç aylık bir süre zarfında 60 katına çıkması, Cumhur İttifakı kanadında şok etkisi yarattı. FARKI AÇAN NEDENLER 23 Haziran seçiminde Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım’ın çok büyük oranda oy kaybetmesinin sebebi olarak, 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesi sonucu Ekrem İmamoğlu adına mağduriyet oluşması, seçime birkaç gün kala PKK’nın elebaşısı Abdullah Öcalan’ın kamuoyuna açıklanan mektubunda HDP seçmenine “tarafsızlık” çağrısı yapmasının milliyetçi, muhafazakar seçmen üzerinde ters etki yapması gibi nedenler gösteriliyor.

“HALKIN TERCİHİNE SAYGILIYIZ”

23 Haziran seçim sonucunu değerlendiren Milliyetçi Hareket Partisi Nazilli İlçe Başkanı Cüneyt Korkmaz, “Bu bir yarıştı ve yarışı Ekrem İmamoğlu kazandı. Bundan sonra hükümetle beraber uyumlu çalışarak İstanbul’a hizmet edecekler” dedi. MHP olarak bu kadar fark beklemediklerini ifade eden Korkmaz, “Halkın tercihine saygılıyız. Demek ki bizim göremediğimiz bir sıkıntı var. Aydın’dan bunu takip etmek çok zor. Sonuç olarak İstanbul halkı kendisini yönetmesini istediği kişiyi seçmiştir. Bizim yapabileceğimiz bir şey kalmadı” diye konuştu.

“MAĞDURİYET ALGISI LEHİNE İŞLEDİ”

Ekrem İmamoğlu’nun 13 bin oy farkla kazandığı 31 Mart seçimlerinin YSK tarafından iptal edilmesinin, Millet İttifakı Adayı İmamoğlu adına mağduriyet yarattığı ve bu durumun İmamoğlu’na verilen desteği artırdığı görüşüne katıldığını ifade eden Korkmaz, “Halkımızın böyle durumlarda duygusal davrandığı bilinen bir gerçek. Bu duygusallık sonucu etkileyen bir faktör olmuş olabilir. Sonuç olarak İstanbul halkı tercihini yapmıştır” ifadelerini kullandı.

“CUMHUR İTTİFAKI GENİŞLEMELİ”

İstanbul seçim sonuçlarının önümüzdeki dönemde siyasi alanda sonuçlarının olup olmayacağı konusunu yorumlayan MHP’li Cüneyt Korkmaz, “Bu durum yarışa giren partinin öz eleştiri yapmasıyla ilgili. Cumhurbaşkanımız nerede hata yapıldığını, kurmaylarıyla yaptığı toplantılarda irdeliyor. Gerekli tedbirleri alacaklardır ancak bu sonucun Cumhur İttifakı’nı sarsacağını düşünmüyorum. Bilakis ittifakımız başka partilerin katılımıyla daha da genişleyip güçlenecektir, güçlenmelidir ” dedi.

“MHP TABANI LİDERİNE GÜVENİYOR”

Seçime birkaç gün kala PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla gönderdiği mektubunda “tarafsızlık” çağrısı yapmasının, HDP seçmeni üzerinde Binali Yıldırım lehine etki yaratma çabası olarak yorumlanmasını da değerlendiren MHP’li Korkmaz, “Bu mektubun MHP’li seçmen üzerinde ters etki yaptığını düşünmüyorum. Bizim tabanımızın Binali Yıldırım hakkında tereddüdü yoktu. Kendilerine demokratik ülkücü diyen bir kitle vardı. Bu kitlenin de zaten İYİ Parti mensubu olduğunu tahmin ediyoruz, onlar zaten kararlarını verdiler. Bizim camiada çok bir şey değiştirdiğini sanmıyorum. MHPliler partilerine güveniyorlar, liderlerine güveniyorlar” yorumunda bulundu.

25 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.