Reklamı Kapat

Atıl kuyular seracılık ve termal turizmle değerlendirilecek

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Aydın’da 110 jeotermal sahanın ihale çıkmasını eleştirenlere tepki gösterdi. Yavuz, söz konusu alanların sağlık turizmi ve seracılık gibi alanlarda kullanılacağını söyledi.

23 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak Aydın genelinde yeniden ihaleye açılan 110 jeotermal tesis alanı ile ilgili bir açıklama da Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz’dan geldi. Yavuz yaptığı açıklama da, ihale ile ilgili felaket senaryolarının yazıldığını ve haksız yaygara koparıldığını belirterek, "İhaleye çıkan jeotermal alanların tarımsal alanda veya sağlık turizminde kullanılması planlanıyor. İlimizin en büyük zenginliklerinden olan Jeotermal kaynakların uygun şartlarda değerlendirilerek, Aydın’ımızın marka değerine katkı sağlaması için çaba sarf edilmesi yerine bu kaynakların kullanılmasının önüne geçme çabası Aydın’ımıza zarar vermekten öteye gitmez’’ dedi.

“SAĞLIK TURİZMİ VE SERACILIKTA KULLANILACAK”

Resmi Gazete’de yayımlanan sahaların daha önce ruhsatlandırılan ancak jeotermal elektrik üretme potansiyeli olmadığından dolayı terk edilen sahalar olduğunu belirten Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz, ‘‘Yeniden ihaleye çıkan jeotermal alanlar, zamanında yine jeotermal tesislere ruhsatlandırılmıştı. Fakat o dönemde ruhsat sahibi firmalarca yapılan sondaj çalışmaları sonrasında alanın jeotermal potansiyelini karşılayacak yeterli değerlere sahip olmadığının anlaşılması üzerine açılan kuyular kendilerince yeniden kapatılmıştı” sözleriyle konunun bazı çevreler tarafından çarpıtıldığını iddia etti.

SAĞLIK TURİZMİ VE SERACILIK VURGUSU

Enerji elde etmek için yer altından çıkan sıcak suyun belirli bir derecede olması gerektiğini belirten Metin Yavuz, söz konusu alanlarda su yeterince sıcak olmadığı için firmaların alanları terk ettiğini söyledi. Alanların atıl vaziyette kalmaması gerektiğine dikkat çeken Yavuz; “Bu alanlardan çıkarılacak sular içerisindeki yüksek orandaki doğal mineraller ile seracılıkta, sağlık turizminde rahatlıkla kullanılabilir. Zengin minerallere sahip suların olduğu termal tesislerde sadece hemşehrilerimizin değil sağlık turizmi ile ülkemiz genelinden ve hatta dünya genelinden birçok kişinin de bu zenginliklerden faydalanması sağlanabilir” sözleriyle alanların değerlendirilmek istendiğini ifade etti.

“AYDIN’A ZARAR VERİYORLAR”

Seracılıkta ciddi gelişmeler sağlanabileceğini söyleyen Metin Yavuz “Bu da Aydın’ımıza artı değer katar. Yok yere koparılan yaygaralar ile gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü olan ilimize ve dolayısıyla hemşehrilerimizin menfaatine yönelik olan bu girişimlerin önüne geçme çabasından ziyade elimizi taşın altına koyarak bu jeotermal alanlarını en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimizi tartışmalıyız. Jeotermal tesis denildiğinde hemen yok incirimizi mahvediyor, yok ekili alanımıza zarar veriyor diyerek haksız eleştirilerde bulunulmaması gerekiyor. Bu şekilde söylemler Aydın’ımıza zarar veriyor” diyerek jeotermal tesislere karşı çıkanları eleştirdi.

“ZENGİNLERİMİZİ KULLANALIM”

İncir’de kükürt oranı çok yüksek olduğu yönündeki iddiaların asılsız çıktığını savunan Metin Yavuz; “Üreticimiz, karayolları üzerlerindeki tezgahlarında ürünlerini satışa çıkarmaya başladı. Bu yıl soğuk havanın uzun sürmesinden dolayı 1 hafta gecikmeli eren incirlerin hem verimi hem de kalitesinden üreticiler son derece memnun. İlimiz gerçekten de jeotermal kaynaklar bakımından son derece zengin bir coğrafyaya sahip. Bu zenginliğimizi yaşadığımız kentimizin menfaatine kullanmalıyız. Biz AK Parti Milletvekilleri olarak bu hassasiyetle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Herkesin de bu hassasiyeti göstermelerinin Aydın’ımızın menfaatine olacağını düşünüyoruz.’’ dedi.

25 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.