Şakar, Beklentileri Anlattı

Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Şakar, 1 Şubat’ta yapılacak olan oda seçimleri öncesinde odanın yaptığı faaliyetler, yapacakları ve devletten beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu.

1 Şubat’ta yapılacak seçimlerin Kuşadası’nda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara hayırlı olmasını dileyen Şakar, meslek odalarının başlıca görevlerinden olan, esnaf ve sanatkarı bilgilendirip rehberlik etme yükümlülüğünü en iyi şekilde yerine getirerek özellikle yeni iş yeri açma aşamasında olan kişilere gerekli yönlendirmeleri yapmaya devam ettiklerini söyledi. Şakar, “Ege Üniversitesi işbirliği ile 'Kuşadası'nda Geleneksel Meslekler Projesi' kapsamında ilçemiz genelinde geleneksel meslekler ve ustaların tespit edilmesini içeren çalışmaya destek veriyoruz. Bakanlıkça belirlenen standart ebatlarda 'Sigara İçilmez' uyarı levhaları hazırlatılarak üyelerimize ücretsiz olarak dağıtıyoruz” dedi.

"ESNAFIMIZA REHBERLİK YAPIYORUZ"

Şakar, “Esnaf ve sanatkarımızın yaşadığı sorunları il ve il dışında katıldığımız toplantılarda dile getirmeye devam ediyoruz. Milletvekillerimiz başta olmak üzere görüştüğümüz birçok yetkiliye sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi içeren dosyaları iletiyoruz. Kaymakamlık ve Vergi Dairesi gibi kamu bünyesinde kurulmuş olan komisyonlarda çalışmalar yürütüyoruz. İlçemizde kayıtsız ve eksik belgelerle faaliyet gösteren iş yerlerini tespit edip belgelerinin tamamlanması yönünde bilgilendirerek rehberlik ediyoruz. Konfederasyonumuzun girişimleri sonucunda Hafta Tatili Ruhsatlarına ilişkin harçlar ve emekli aylıklarından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi de tamamen kaldırıldı” ifadelerini kullandı.

"ESNAFIMIZA FAYDA GETİRECEK BİLGİLENDİRMELERDE BULUNUYORUZ"

Aydın Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü ile yaptıkları ‘İşbirliği Protokolü’ kapsamında 96 girişimci adayına Girişimcilik Eğitimi verildiğini ifade eden Halit Şakar, “Kuşadası Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile odamız arasında yapılan protokol çerçevesinde, Hijyen Eğitimleri yapılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda son 4 yılda yaklaşık 10 bin kişinin söz konusu eğitimi alması sağlandı. KOSGEB’in esnaf ve sanatkara yönelik destek kredileri ile ilgili bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapmaya devam ediyoruz. Ödenemeyen borçlara ilişkin çıkarılan Torba Yasalar kapsamında, esnaf ve sanatkarlarımızı bilgilendirerek, oda aidatlarına uygulanan gecikme zammı, SGK, vergi, Belediye, trafik ve benzeri borçlara ilişkin aflardan yararlanmaları sağlandı” şeklinde konuştu.

"DOĞRU VE ADALETLİ BİR KAYIT SİSTEMİ OLUŞTURDUK"

Şakar, şunları kaydetti: “Konfederasyonumuzun girişimleri sonucunda, iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet alma yükümlülüğü konularında ertelemelerin yapılması sağlandı. Esnaf ve sanatkarlık meslek kollarında faaliyet gösterenlerin ticaret odalarına kayıt edilebilmesinin önüne geçilerek doğru ve adaletli bir esnaf kayıt sisteminin oluşması sağlandı. İlçemizde faaliyet gösteren özel hastaneler ve bankalar ile protokoller imzaladık. Odamız bünyesinde oluşturulan Basit Usul Muhasebe Büro'muzda 466 basit usul mükellefi üyemizin işlemleri titizlikle takip edilmektedir. İlçemize her anlamda büyük katkı sağlayacak olan Efes Kongre Merkezi’nin sahibi ve işletmecisi olan KOMER A.Ş’de Odamız adına hisse bulunmaktadır."

"ESNAFIMIZIN EKONOMİSİNİN BÜYÜMESİ İÇİN DEVLETTEN BEKLENTİLERİMİZ VAR"

Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak esnafın yararına olan düzenlemeler konusunda devletten beklentileri olduğunu ifade eden Şakar, “Esnaf ve sanatkarlarımızın küresel ve ulusal ekonomideki dalgalanmalara uyumlu hale gelerek rekabet edebilmeleri ve hayatta kalabilmeleri için uygulanan kredi paketlerinin başvuru ve değerlendirme sürecinin basitleştirilerek hızlandırılması gerekmektedir. Meslek odalarına daha fazla denetim ve yaptırım yetkisinin verilerek, etkinliğimizin arttırılması sağlanmalıdır. Katma değer vergisindeki yüksek oran ve çeşitlilikten vazgeçilerek adaletli bir vergi sistemi oluşturulmalıdır. Basit usul vergi uygulamasının devamı esnafımız açısından önemlidir” dedi.

"MESLEKİ EĞİTİMİN ÖZENDİRİLMESİ GEREKİR"

Şakar, sözlerini şöyle tamamladı: “Turistik tesis yapımına müsait alanların yatırımlar için cazip hale getirilerek teşvik edilmesi ve yıpranan turistik tesislerin kentsel dönüşüm kapsamında ya da teşviklerle yenilenmesi sağlanmalıdır. Plansız açılan iş yerlerinin kısa süre içinde kapanması başta esnaflarımızı zora düşürmekte ve ülke ekonomisine de olumsuz yansımaktadır. Değer kayıplarının önüne geçilebilmesi için yerel yönetimlere iş yeri sınırlandırılması yetkisi verilmelidir. Ustalık kapsamındaki meslek dallarında yetişecek kalifiye eleman sayısının arttırılması amacıyla mesleki eğitimin özendirilmesi gerekmektedir.”

#

29 Oca 2018 - 13:30 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.