Nazilli’de ilek kıymete bindi

İncirlerin olgunlaşması için kullanılan ileklerin fiyatı, Nazilli’de ürünün azalması nedeniyle 40 liraya kadar yükseldi. Sezon başında 2-3 lira olan ilek fiyatı 15 kat arttı.

Dünyanın en güzel incilerinin yetiştiği ve binlerce ailenin geçimini incirden sağladığı Nazilli’de ilek fiyatları uçtu. Sezon başında 2-3 liradan başlayan ilek fiyatı sezon sonuna yaklaşılan şu günlerde ürün azaldığı için 40 liraya kadar yükseldi.

50 LİRAYA KADAR ÇIKABİLİR

Binlerce ailenin geçim kaynağı olan incirin olgunlaşması için olmazsa olmaz ilek fiyatının önümüzdeki günlerde 50 liraya kadar yükselmesi bekleniyor. İlek fiyatlarının artışında bir diğer faktör ise, ürün yetişen bazı bölgelerde hastalık nedeniyle rekoltenin düşmesi oldu. Haziran ayı başında başlayan ilek satışı kilogram fiyatı olarak 2-3 liradan başladı ancak her geçen gün mal azalırken talepte artış oluştu. Bu durum, ilek fiyatında artışa sebebiyet verdi.

01 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.