Başkan Sevgi, çiftçileri uyardı

Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, harman sonrası yeniden araziyi kullanmak için anız yakan çiftçileri uyardı. Sevgi, anız yakmanın toprağa zarar verdiğine dikkat çekti.

Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, tahıllarda hasat zamanı başlarken üreticilere önemli bir uyarıda bulundu. Çiftçilerin çeşitli nedenlerle anızları yaktığını belirten Abdullah Sevgi, anız yakmanın faydasından çok zararı olduğunu hatırlatarak, “Toprak verimliliği azalır. İyi ve kaliteli sürdürülebilir tarım için gerekli olan toprak canlılarının beslenme ortamı yok edilir. Toprak canlılarının bıraktığı birçok hayati öneme sahip maddelerle oluşturulan bitkisel yaşam ortamı yakılarak yok edilir. Toprak erozyona uğrar. Toprak içerisinde mevcut hava ve su kanallar çöktüğü için gereken su depolanmaz. Doğal denge bozulur. Yangın tehlikesi oluşturur. Telefon ve elektrik direklerini yanması ve daha da kötüsü, yoldan geçen arabaların görüş mesafesini azaltarak ölümcül kazalara sebep olmasıdır" ifadelerini kullandı.

ANIZ TOPRAĞI ÖLDÜRÜYOR

6831 Sayılı Orman Kanunu'na göre, ormana 4 kilometre yakınlıkta ve iskana açık yerlerde anız ve ot örtüsü yakmanın suç olduğunu hatırlatan Başkan Sevgi, anız yakan veya yaktıranlara dekar başına en düşük idari para cezasının 60 lira olduğunu vurguladı. Anız yakıldığını görenlerin ihbarda bulunmasını da isteyen Sevgi, “Eğer çiftçilerimiz anız yakmanın faydadan çok zarar verdiğini anlayabilirlerse, hiçbir çiftçi anız yakmaz. Anız yakmak, geçim kaynağı olan toprağı fakirleştirip öldürmektedir” dedi.

10 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.