Reklamı Kapat

Süleyman Bülbül’den inceleme talebi

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, JES polemiklerinin ardından AK Parti Aydın milletvekillerine seslenerek, “Çiftçinin pamuk desteklemelerini ödeyecek parayı bulamıyorsunuz sonra kalkınmadan bahsediyorsunuz” dedi.

Jeotermal elektrik santrallerinin olumsuz etkilerinin tespit edildiği birçok bilimsel rapor olduğunun altını çizen CHP’li Milletvekili Süleyman Bülbül, “Bize ‘yaygara yapıyor’ diyenler Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Gediz Havzası raporundan haberdar değiller sanırım. Raporda jeotermalden kaynaklı yeraltı sularındaki arsenik oranının izin verilen miktardan 300 kat daha fazla çıktığı belirlenmiş ve jeotermal faaliyetlerine yeni izin ve ruhsatların verilmemesi gerektiği açıkça dile getirilmiş. Menderes Havzası ile ilgili aynı minvalde raporlar var. Biz bu raporlardan yola çıkarak bu ihalelerin daha vahim sonuçlar doğuracağını söylüyoruz” diye konuştu.

“SONUÇLAR KAMUOYUNA AÇIKLANSIN”


Aydın’daki JES’lerin insana ve çevreye verdiği tahribatın araştırılması için Meclis’e önerge verdiklerini ancak önergenin AK Parti oylarıyla reddedildiğini hatırlatan Bülbül, “AK Parti madem bunun zararlı olmadığını, siyaseten de uygun olduğunu düşünüyor o zaman işinde uzman kişilerden bir ekip kurulsun ve Menderes Havzası’nda incelemeler yapılsın. Aydın’ın toprağı, suyu, tarımsal ürünleri analiz edilsin ve çıkan sonuçlar kamuoyuna açıklansın. O zaman kimin siyaseti doğru ortaya çıkar” ifadelerini kullandı.

"ÖNCE DESTEK PRİMLERİNİ ÖDEYİN"


Pamuk üreticisi çiftçinin destek primlerinin halen ödenmediğini hatırlatan CHP’li Bülbül, “Bizi tarımsal kalkınmanın önünü kesmekle itham edenler daha çiftçinin destek primlerini vermekten aciz. Çiftçiyi destekleyecek parayı bulamıyorlar sonra da kalkınmadan bahsediyorlar. Kendi kendine yetebilen bir ülkeyken samanı dahi ithal eden bir konuma geldik. Şimdi aynı siyaset anlayışıyla gözlerini pamuğa, zeytine, incire diktiler. Aydın’a katma değer ve istihdam sağlayan tarım ürünlerini bitiriyorlar” dedi.

27 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.