Müdür Bozçelik, Nazilli basınıyla buluştu

Sosyal Hizmetler Aydın İl Müdürü Seyfi Bozçelik, Nazilli basınıyla bir araya geldi. Bozçelik gazetecilere engelli, çocuk ve yaşlı bakımı, intihar ve koruyucu aile uygulaması gibi kurumun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Adnan Menderes Üniversitesi İsabeyli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerine pratik tecrübelerini aktaran Seyfi Bozçelik, sosyal hizmetlerde en büyük handikaplardan biri olarak görülen basınla ilişkiler konusunda da öğrencileri aydınlatmak amacıyla Basın İlan Kurumu Aydın İl Müdürü Mevlüt Uluçamlıbel ile birlikte öğrencilere bilgilendirmede bulundu. Seyfi Bozçelik ve Mevlüt Uluçamlıbel daha sonra Hangar Restaurant’ta Nazilli basınıyla bir araya geldi. Müdür Bozçelik, kurum olarak koruyucu aile, intihar, yaşlı ve engelli bakımı gibi konularda yaptıkları çalışmaları anlattı.

ALTYAPIYA İHTİYAÇ VAR

Sosyal hizmetlerin çok geniş bir çalışma alanına sahip olduğunu ifade eden Bozçelik, “Şehit, gazi, engelli, yaşlı ve çocuk… Her alanın kendine has sorunları var. Aydın’da öncelikli sorun engelli ve yaşlı bakımı. Aydın nüfus bakımından muadili olan şehirlerle kıyaslandığında yaşlı nüfus daha fazla. Aydın’da 17 tane huzurevi ve engelli bakım merkezi var. 250 kişi de sırada bekliyor. İkinci önceliğimiz çocuk istismarı vakaları. Her yıl 500 civarında vaka geliyor. Bu konuda altyapıya ihtiyaç var. Çünkü bize gelen her çocuğu yaşına ve durumuna göre ayrı bir yerde barındırmamız gerekiyor. Altyapıyla ilgi hedefimiz 8 tane sosyal hizmet merkezi yapmak. Kuyucak ve İncirliova’da da birer merkezimiz olacak. Buharkent ve Karacasu’yu da Kuyucak’a bağlayacağız. Böylece Nazilli’nin yükünü azaltmış olacağız” dedi.

HAYIRSEVER VATANDAŞLARIN DESTEĞİ BEKLENİYOR

Aydın’da 7-12 yaş grubu ile 13+ yaş grupları için engelsiz yaşam merkezi bulunduğunu ancak 13-18 yaş grubu için bulunmadığını dile getiren Bozçelik, “Köşk’te engelsiz yaşam merkezi yapmak için çalışıyoruz. Söz konusu merkezi yapabilmek için 7-8 milyon gibi bir yatırıma ihtiyaç var. Hayırsever vatandaşlarımızın bu konuda desteklerini bekliyoruz. Merkeze hayırsever vatandaşımızın ismini de verebiliriz” sözleriyle yardım çağrısında bulundu.

“İNTİHAR VAKALARI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Aydın’ın kanayan yarası halinde gelen intihar konusuna da değinen Müdür Bozçelik, “Bu konu kapsamlı olması sebebiyle kurumlar arası çalışmayı gerektiriyor. Burada basının da rolünü irdelemek lazım. Her kurum sorumluluğunu bilerek hareket etmeli” dedi. Aydın’daki intihar vakalarına ilişkin istatistikleri paylaşan Bozçelik, “2017 yılında Aydın’da 75 vaka yaşanmış. Geçen yıl da aynı civarda ama 2019 yılında yalnızca Ağustos ayına kadar 70’e yakın intihar var” dedi. Kuyucak, Nazilli, İncirliova, Kuşadası, Efeler, Didim ve Söke’de çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bozçelik, projelerinin onaylanmasından sonra daha çok sahada olabileceklerini söyledi. Bozçelik, sosyal hizmetleri ilgilendiren konularda vatandaşların 183 numaralı telefonu arayarak ihbarda bulunabileceklerini ifade etti.

KORUYUCU AİLE UYGULAMASNI ANLATTI

Bozçelik, koruyucu aile uygulaması hakkında bilgiler paylaştı. Ailesi tarafından terk edilen veya aileleriyle birlikte yaşamalarına karşın uygun olmayan koşullarda yaşamaya zorlanan çocukların koruyucu ailelere verilebildiğini ifade eden Bozçelik, devlet tarafından koruma altına alınan çocuklara Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ait evlerde bakıldığını söyledi. Nazilli’de 7 tane çocuk evi bulunduğunu ifade eden Bozçelik, koruyucu aile uygulaması hakkında şunları söyledi: “Çocuk koruyucu ailenin yanındayken aile ortamında nasıl davranması gerektiğini öğreniyor ancak bazen sıkıntılar yaşanabiliyor. Örneğin çocuğa bakan aile onu sahiplenmek istiyor oysa ki koruyucu aile uygulaması evlat edinmek anlamına gelmiyor. Çocuğun ailesiyle görüşmesini istemiyorlar. Ama bu konuya profesyonelce bakmak gerekiyor. Ailesinin durumu düzeldiğinde çocuk yeniden ailesine gidebilir. Koruyucu ailenin buradaki önemi zor dönemlerde çocuğun örselenmeden kendi ailesine dönmesini sağlamaktır.”

18 Ekim 2019 Aydin/ Nazilli- Gündem

Muhabir Zafer Sağlam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.