CHP'li Bülbül 'maden ocağı'nı sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Çine'de tarım ve orman alanının bulunduğu alanda maden ocağı kurulmasını Meclis gündemine taşıdı. Bülbül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP'li Bülbül TBMM’ye verdiği soru önergesinde, “ Aydın’ın Çine ilçesi Mutaflar Mahallesi mevkiinde Aktaş Maden Taahhüt İnşaat Oto Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından maden arama faaliyeti için ÇED başvurusunda bulunulmuştur. Şirketin projenin tanıtım kısmında 1.307,63 hektarlık ÇED alanı içerisinde gerçekleştirileceği, sahada tarım ve orman alanının bulunduğu, maden için patlatma yöntemi kullanılacağı, bu yöntemin de toz emisyonu ve araçların gürültü kirliliği oluşturacağı belirtilmiştir. ÇED başvuru dosyasında ise şirketin toplam ruhsat sahası 1.732,68 hektar olarak gösterilmiştir. Yani ÇED raporu alınan alan ile ruhsat alanı birbiriyle uyuşmamaktadır. Oysa ruhsat sahasının tamamını kapsayacak biçimde ÇED raporu hazırlanmalıdır. Yine ÇED başvuru dosyasında ruhsat alanı içerisinde konutların olduğu belirtilerek fotoğrafları yayınlanmıştır. Bunların yanı sıra ÇED alanı içinde zeytin ağaçlarının bulunduğu, hatta ruhsat alanı içinde de kısım kısım zeytin ağaçları olduğu, Mutaflar Köyünün Murtab mevkiinde Helenistik döneme ait oda tipi Talos ve Karya tipi mezarlar olduğu tüm bunlara rağmen 250-300 metrekarelik bir alanda numune amaçlı patlatma yöntemiyle maden çıkarma çalışmaları yapıldığı öğrenilmiştir” ifadelerini kullandı.

BAKAN KURUM'A SORULAR YÖNELTTİ

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Bakan Murat Kurum’un cevaplaması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde, "Adı geçen şirketin ruhsat faaliyetleri durdurulmuş mudur? Durdurulduysa nedeni nedir? Ruhsat sahasının tamamı için ÇED başvurusu yapılmamıştır, ÇED sürecini durdurmayı düşünüyor musunuz? Ruhsat sahasına yakındaki yerleşim alanları olarak köy merkezleri gösterilmiştir. Ancak köy merkezi dışında da evler olduğu ÇED başvurusunda görülmektedir. Yerleşim yerlerine bu kadar yakın derecede maden tesisi kurulması ilgili mevzuata aykırıdır. Bu konuda, ÇED sürecini durdurmayı düşünmüyor musunuz? Madenin çıkarılması aşamasında yapılacak patlatma işleminin insan sağlığına etkileri ve ekolojik zararın ne olacağı araştırılmış mıdır? Ayrıca deprem bölgesi olan Aydın’da yapılacak patlatma işleminin riskleri araştırılmış mıdır? Yönetmeliğe göre çalışma yapılacak sahanın zeytin ağaçlarına olan uzaklığı en az 3 kilometre olmalıdır. ÇED başvurusu incelerken, bu koşulu göz önünde bulundurarak başvuruyu reddedecek misiniz?" sorularını yöneltti.

22 Ekim 2019 Aydin- Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.