CHP’li Bülbül, intiharları gündeme taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın’da her geçen gün artan intihar vakalarıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Aydın’da hızlı bir biçimde artan intihar vakalarını gündeme getirdi. 2019 yılı Ocak ayı itibariyle, Türkiye’nin pek çok ilinden, neredeyse her ay yaşları 12 ile 45 arasında değişen kişilerin intihar ettiği ya da intihara teşebbüs ettiği haberlerinin basına yansıdığını belirten Bülbül, son olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 21 yaşındaki Oğuz Ege Y’nin, öğrenci evinde intihar ettiğini dile getirdi.

ÇOCUK VE GENÇ İNTİHARLARINI SORDU

CHP’li Bülbül, önergesinde şu soruları yöneltti: “2019 Ocak ayı itibariyle ölümle sonuçlanan kaç intihar olayı olmuştur? Bunların kaçı kadın, kaçı erkektir? İntiharların kaçı işsizlik ve ekonomik nedenlerle ilgilidir? İntihar eden kişilerin kaçı 18 yaşının altındadır? Özellikle bu yaş aralığındaki çocukların ölümlerinin ‘intihar’ olarak basına yansıması hayatın olağan akışına aykırıdır ve ölümlerini daha da şüpheli kılmaktadır. Bu olayların kayıtlara intihar olarak geçtiği iddiaları doğru mudur? Olaylarla ilgili derinlemesine soruşturma yapılmakta mıdır? Aydın ili intihar vakalarında 6’ncı sıradadır. Son bir haftada 4 intihar olayı olmuştur. Aydın’daki intihar olaylarının sebepleri araştırılmış mıdır? Bireyleri intihara iten psiko-sosyal, ekonomik ve toplumsal etkilerin incelenmesi gerekmektedir. Bu konuda ilgili bakanlıkların ya da kurumların yaptığı çalışmalar var mıdır? Var ise bu çalışmalar ne aşamadadır?Toplumsal psikolojiyi ve bireylerin gündelik yaşamlarını destekleyici politika çalışmaları var mıdır?”

23 Ekim 2019 Aydin- Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.