Turan Ortaokulu’nda Z-Kütüphane törenle açıldı

Nazilli’de hizmet veren Turan Ortaokulu’nda Z-Kütüphane olarak isimlendirilen içeriği zenginleştirilmiş kütüphane törenle açıldı.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’ın 18. Z-Kütüphanesi Nazilli’de bulunan Turan Ortaokulu’nda açıldı. İçeriği zenginleştirilmiş kütüphaneleri tanımlamak için kullanılan Z-Kütüphane’nin açılış törenine Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erol Barut, Nazilli Emniyet Müdürü Bünyamin Demirdaş, İlçe Jandarma Komutanı Haktan Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hıdır Dağaşan, okul müdürleri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Z-KÜTÜPAHANE NEDİR?

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Okul Müdürü Mustafa Karasu konuşmasını yaptı. Z-Kütüphanenin içeriği zenginleştirilmiş kütüphane olarak geçen estetik ve ergonomik tasarımıyla, taşınabilir rafları, dünya haritası, bine yakın kitabıyla, teknolojik donanımıyla öğrencilerin okumasını ve bilgi edinmesini kolaylaştıracak bir etkinlik alanı olduğunu belirtti.

İLİM ÖĞRENMENİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

İslam dininin okumaya ve ilim öğrenmeye çok büyük önem verdiğini ifade eden Karasu, “Her Müslüman kadın ve erkeğe ilim öğrenmek farz kılınmıştır. Peygamber Efendimizin, ‘Dünyayı isteyen ilme yönelsin, ahireti isteyen ilme yönelsin, hem dünyayı hem ahireti isteyen de ilme yönelsin” şeklinde hadisi vardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ sözüyle bu konuya dikkat çekmiştir. Bugün dünyada kullanılan pek çok buluşun temelini Müslüman Türk bilim insanları atmıştır. Geleceğimizi aydınlatacak çocuklarımıza kitap okumayı sevdirerek bilgili ve donanımlı yetişmelerini sağlamamızı temenni ediyorum” diye konuştu.

AYDIN’IN 18. Z-KÜTÜPHANESİ

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erol Barut teknolojideki gelişmelerden eğitim sektörünün de nasibini aldığını belirterek, “Fatih Projesi, akıllı tahtaların ardından teknolojiyle hemhal olmuş Z-Kütüphane de bu gelişmelere ayak uydurmak için yapılan çalışmalardan biri. Bu il genelindeki 18. Z- Kütüphanen oldu. Bir kısmı hayırseverlerin bir kısmı devletin imkanlarıyla yapıldı. Okulların aydınlanma merkezleri olduğunu kabul edersek, velilerimizin de bu kütüphanelerden yararlanmalarını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİLGİNİN YOLU OKUMAKTAN GEÇİYOR”

Törende son olarak Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy kısa bir konuşma yaparak öğrencilere bir takım tavsiyelerde bulundu. Yeni neslin teknolojiyle iç içe olduğunu belirten Arısoy, “Fakat her şeyin temeli öğrenmek, doğru bilgiye ulaşmak. Açılışına yaptığımız Z-Kütüphane araştırma merakınızı kaşıyacak bir ortam yaratmak için yapıldı. Kitap okumanın tadı hiç bir şeyde bulunamaz. Sizden beklentim günlük kullandığınız kelime sayısını artırmanız, doğru kelimeleri seçmeniz, kelimelerin anlamlarını bilmeniz. Bunun yolu da çok okumaktan geçiyor. Z-Kütüphaneyi verimli kullanmanızı temenni ediyorum, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BELEDİYEDEN MATERYAL İSTEDİ

Konuşmaların ardından protokol üyeleri hep birlikte kurdele keserek Z-Kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi. Okul Müdürü Mustafa Karasu, Kaymakam Arısoy’a kütüphaneyi gezdirerek bilgiler verdi. Kaymakam Arısoy, Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu’ndan kütüphaneye belediye olarak görsel öğrenmeyi sağlayacak materyaller bağışlanmasını istedi.

25 Ekim 2019 Aydin/ Nazilli- Eğitim

Muhabir Mustafa Toksöz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.