Lise öğrencileri güncel sorunları tartışacak

Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi tarafından organize edilen 2. NASBUF 2019 Ulusal Forum, Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezinde yapılan açılış töreniyle başladı. Değişik il ve ilçelerden gelen lise öğrencileri 3 gün boyunca güncel sorunları ve çözüm yollarını tartışacak.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi tarafından ikincisi düzenlenen NASBUF 2019 Ulusal Forum’un açılış töreni, Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi tiyatro salonunda gerçekleştirildi. Açılışa Nazilli Milli Eğitim İlçe Müdürü Hıdır Dağaşan, İlçe Şube Müdürü Latif Akgün, okul müdürleri, paydaş okulların öğrenci ve öğretmenleri katıldı. Kısa adı EYP olan Avrupa Gençlik Parlamentosu'nun ulusal düzeye indirgenmiş hali olan Ulusal Forum’da lise öğrencileri, Türkiye’nin her alanındaki güncel sorunlara 3 gün tartışarak çözüm bulmaya çalışacak. Toplumun geleceğinin şekillenmesinde gençlerin aktif bir şekilde yer almasını, gençleri özgür düşünmeye ve girişimci olmaya teşvik etmeyi amaçlayan forumda Türkiye’nin farklı illerinden gelen 190 lise öğrencisi üç gün boyunca sağlık, kültür, eğitim, ekonomi, dış işleri, medya, çevre, spor komiteleri bünyesinde konularını konuşacak.

GENEL KURULUN ARDINDAN SONA ERECEK

Okulun Tarih öğretmeni Özlem Karabacak’ın koordinatörlüğünde yapılan Forum, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış töreni Forum Başkanı Cem Muhammet Zorbek’in konuşmasıyla devam etti. Ardından Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mehmet Öztaş, günün anlam önemini anlatan bir konuşma yaptı. Son olarak foruma katılarak katkıda bulunanlara plaket takdim edildi. Daha sonra forum Forum Başkanı Cem Muhammet Zorbek, yardımcılarıyla beraber NAZBUF 2019 zilini çalarak Forumu başlattı. Forum komite çalışmalarının sonrasında ardından Pazar günü yapılacak genel kurulun ardından sona erecek.

“YENİ ŞEYLER ÖĞRENMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

"Ülkemizin sorunlarına çözümler üretebilecek olmanın gururunu yaşıyoruz" diyen NASBUF 2019 Forum Başkanı Cem Muhammet Zorbek, “Okulumuzda sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Yeni şeyler öğrenmek için çalışacağız. Güncel sorunları çözmek ve ilerleyen zamanda ortadan kaldırılmasında öncü olmak için üç gün boyunca oryantasyon ve kongre çalışmaları yapacağız” şeklinde konuştu.

“KİŞİSEL GELİŞİMLERİNE KATKIDA BULUNACAK”

Türkiye’nin farklı illerinden gelen öğrencilerin kaynaşmalarını da sağlamış oldukları için mutlu olduklarını ifade eden Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi Tarih Öğretmeni ve NASBUF Genel Koordinatörü Özlem Karabacak, “Amacımız öncelikle öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak, özgüvenlerini yükseltecek, güncel meseleleri konuşarak fikir yürütebilecek ortam sağlamak. Bu organizasyon o yüzden Avrupa Birliği Gençlik Parlamentosu şeklinde kurgulanması içerisindeki yöntemler açısından bize bir similasyon fırsatı veriyor. Bu doğrultuda da çok farklı illerden gelen öğrenci, öğretmenlerle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. 3 gün boyunca hem onların konaklama, yeme içme ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte, onların kaynaşmalarını da sağlamış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL BİLİMLER MÜHENDİSLİK KADAR ÖNEMLİ”

Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mehmet Öztaş ise, "Yerli ve mili uçaklarımızı, helikopterlerimizi oluşturduğumuz bir zaman içerisinde sosyal bilimler çalışmalarının en az mühendislik kadar önemli olduğuna inanıyorum. Gelecekte Türkiye’yi yönetecek kişilerin güncel sorunları tartışmasını takdire şayan buluyorum. Öğrencilerimiz bu organizasyonu yapmak için önemli bir emek sarf ettiler. Hazırlıklarını profesyonel yeterlilikte tamamladılar. Farklı birçok konuda çalışma alanı olan sosyal bilimlerin dünyada liderlik çabası içinde olan bir ülkede, çok ciddi şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

25 Ekim 2019 Aydin/ Nazilli- Eğitim

Muhabir Zafer Sağlam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.