Yörükoğlu: “Bu gidişle çiftçi üretim yapamaz duruma düşecek”

Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, Havza Bazlı Fark Ödemesi Desteği’nin geçen seneyle aynı olduğunu dile getirdi. Yörükoğlu, “Maliyetlerdeki bunca artışlara rağmen desteklemede hiçbir değişikliğin olmaması çiftçiyi şok etti” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Her sene olduğu gibi bu sene de Havza Bazlı Fark Ödemesi Destekleri açıklandı. Desteklerin geçen seneyle aynı olması artış bekleyen üreticide şok etkisi yarattı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, desteklerde artış olmamasının hayal kırıklığı yarattığını ifade etti. Yörükoğlu açıklamalarının devamında, “Havza bazlı fark ödeme destekleme rakamları geçen seneyle aynı oldu. Maliyetlerdeki bunca artışa rağmen hiçbir değişikliğin olmaması çiftçiyi şok etti. Örnek olarak kutlu pamuktaki desteklemenin piyasanın ve çiftçilerimizin beklentisi kilogramda 1,25 TL olması idi. Rakam değişmedi kilogramda 80 kuruş olarak kaldı. Yaş çaydan mısıra, kanoladan, buğday, arpa çeltike, ayçiçeğinden, kuru fasülye, nohut, mercimeğe kadar hepsinin rakamında değişiklik olmamıştır. Organik ve iyi tarım uygulamalarındaki desteğin artması beklenirken aksine yüzde 50 azalması hem çevre, hem de çağın çiftçi açısından iyi olmadı. Desteklemenin yetersiz kalmasından dolayı çiftçilerimiz uygulamalardan vazgeçebilir. Bu durum kontrolsüz tarımın önünü açacak. Ayrıca bitkisel tohum ve fide yetiştiriciliğine kadar verilen tüm desteklemelerde rakamsal düşüş oldu” dedi.

“TARIM ZORDA”

Tarımın her alanda zor durumda olduğunu ifade eden Başkan Yörükoğlu, “Hayvancılık sektöründeki destekler de et ve süt hayvancılığından tutun, arıcılıktan balıkçılığa kadar azaldı. desteklemeye baz alınan rakamlar değişti. Ya da miktarlar düştü. Tarımın her alanı zor durumdadır. Böyle giderse bu gidişle çiftçi üretim yapamaz duruma düşecek” ifadelerini kullandı.

26 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.