Enerji Kentler Birliği Çevre Komisyonu kuracak

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Afyonkarahisar'da düzenlenen Enerji Kentler Birliği’nin 2019 yılı olağan Meclis Toplantısı'na katıldı. Jeotermal enerjinin de konuşulduğu toplantıda Aydınlı üyelerin talebiyle Çevre Komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Belediyesi’nin de üyesi olduğu Enerji Kentler Birliği Ekim Ayı Encümen Toplantısı Afyonkarahisar’da bulunan İkbal Termal Otel'de yapıldı. "Yenilenebilir Enerji Sektöründe Belediyelerin Rolü" konulu toplantıda 2019 yılı bütçesi görüşülerek onaylanırken, birlik norm kadro iptal ihdası, birliğe yeni katılımlar, birliğin yeni logo ve kurumsal kimliği görüşüldü. Toplantıya Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun vekili Adnan Bosnalı, Nazilli Belediyesi Meclis Üyeleri'nden Ulvi Yıldırım Karaman, Ali Özgedik, Kadir Mutlu, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya ile Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş katıldı.

ÇEVRE KOMİSYONU KURULACAK

Toplantıya katılan Aydınlı üyeler, tüm Türkiye’yi kapsayacak bir Çevre Komisyonu kurulmasını önerdi. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın kabul etmediği öneri Aydınlı üyelerin diğer katılımcıları ikna etmesi sonrası kabul gördü. Aydın Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ulvi Yıldırımkaraman, “Çevre Komisyonu tüm Türkiye’yi kapsayacak ve birlik bünyesinde olacak. Bu komisyona 6 aylığına üyeler atanacak. 2020 yılındaki seçimlerde Aydın olarak bu komisyonu etkin bir şekilde çalıştırmak öncelikli amacımız olacaktır” dedi.

PANELDE JEOTERMAL KONUŞULDU

Gündem maddelerinin karara bağlanmasının ardından Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz'ın katılımıyla “Yenilenebilir Enerji Sektöründe Belediyelerin Rolü" konulu panel gerçekleştirildi. Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, jeotermal saha zenginliğinin üstünde yer alan Nazilli’ye en verimli nasıl proje üretilebileceğini araştırdıklarını ve yenilenebilir enerjinin verimli ve zararsız bir şekilde kullanılmasını hedeflediklerini söyledi.

JEOTERMAL KONUSUNDAKİ DURUŞUNU AÇIKLADI

Jeotermalin uygun şartlarda kullanımının çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Özcan; “Dünyada insana ve çevreye zarar vermeyen yöntemlerle enerji elde edilmekte. Biz de bu yöntemlerle çağdaş, doğaya ve insana duyarlı yöntemlerle enerji elde edilmesini istiyoruz. Bu toplantıda da bunlar gündeme getiriliyor. Elbette ki Nazilli Belediyesi olarak güneş enerjisi ile elektrik üretimi, jeotermal ile hem enerji hem de şehir ısıtılması ve jeotermal seracılık faaliyetleri ile güçlü çiftçilik faaliyetlerini destekliyoruz. Ancak bu uygulamaların hem vatandaşımızın hem de doğamızın kirletilmemesini esas olarak kabul ediyoruz. Yarınlarımızı düşünerek, toprağımızı ve suyumuzu düşünerek çağdaş bir şekilde faydalanabilmeyi hedefliyoruz” sözleriyle jeotermal enerji konusundaki görüşlerini aktardı.

31 Ekim 2019 Aydin- Gündem

Muhabir Zafer Sağlam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.