Nazilli Belediye Meclisi’nde yatırım gerginliği

Nazilli Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısında iktidar ve muhalefet partilerinin üyeleri arasında yatırım gerginliği yaşandı. AK Partili Bülent Sayar, Başkan Özcan’a seçim vaatlerini hatırlatırken, Özcan da ilçede yapılmayı bekleyen devlet yatırımlarını sordu.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısı birinci oturumu Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan başkanlığında yapıldı. Toplantıya AK Parti ve MHP Grubu’nun Sözcüsü Bülent Sayar ile CHP’li Ulvi Yıldırımkaraman ve İYİ Partili Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan arasında yaşanan yatırım gerginliği damga vurdu. Toplantıda İmar değişikliğiyle ilgili iki maddenin görüşülmesinin ardından AK Partili Bülent Sayar söz alarak Başkan Özcan’a sorular yöneltti.

NAZBEL SORULARINI YİNELEDİ

Bülent Sayar iki ay önce sormasına rağmen halen yanıt alamadığını belirterek Başkan Özcan’a, “NAZBEL’in başkanı ve yönetim kurulu üyeleri kimdir? Ne kadar maaş almaktadırlar? Kaç personel çalışmaktadır? Belediye’de işe alınan CHP Nazilli Gençlik Kolları Başkanı ve İYİ Parti Nazilli Gençlik Kolları Başkanlarının partilerindeki görevleri devam ediyor mu?” sorularını yeniden yöneltti. Bülent Sayar NAZBEL’in muhasebe kayıtlarını tutan mali müşavirlik firmasının seçimden sonra değiştirilerek Efeler’den bir mali müşavirlik firmasına neden verildiğini de sordu.

“SEÇİM VAATLERİ NE AŞAMADA?”

AK Partili Sayar’ın üçüncü ve son sorusu ise, “ Nazilli Belediyesi’nde daimi işçi kadrosuna alınan, önceki yönetim tarafından ödenmeyen, tarafınızdan seçim malzemesi olarak kullanılan ve ödeme sözü verilen işçilerin fark ödemeleri dini bayramlarda peyderpey ödeneceği ifade edilmesine rağmen halen ödenmemiştir. Fark ödemeleri ne zaman yapılacaktır?” oldu. Sayar ayrıca Nazilli çevre yolu, Başkan Özcan’ı seçim vaatleri arasında bulunan İstasyon Meydanı yeraltı otoparkı ve yatırımcıya sembolik bedelle arsa tahsisi konusunda yapılan çalışmalar hakkında meclise bilgi verilmesini istedi.

CHP’Lİ ÜYE HASTANE ARAZİLERİNİ HATIRLATTI

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Ulvi Yıldırımkaraman Bülent Sayar’ın sözleri üzerine AK Parti ve MHP’li meclis üyelerine hitaben atıl vaziyette bekleyen devlet hastanesi, polis okulu ve SGK hastanelerinin arazilerine yatırım yapılmasını istedi. Bülent Sayar ise eski devlet hastanesinin arazisine okul, sigorta hastanesi arazisine ise diş hastanesi yapılması planlandığını ve bütçe beklendiğini ifade etti. AK Parti milletvekillerinin söz konusu yatırımları takip ettiğini belirten Sayar, Başkan Özcan’ın söz konusu alanların belediyeye tahsis edilerek otopark olarak kullanılması talebine ise, “Bildiğimiz kadarıyla bakanlıklar nezdinde böyle bir talebiniz olmadı. Oldu ise meclisi bilgilendirin yanıtını verdi.

“MALİ SIKINTI YAŞIYORUZ”

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Bülent Sayar’ın sorularına karşılık, Ekim ayında Nazilli Belediyesi’nin İller Bankası payından yüzde 36 kesinti yapıldığını, 8 yıldır ödenmeyen prim borçları için SGK tarafından başlatılan icra takibi sonucu bir miktar ödeme yapıldığını belirterek, “Bunlara rağmen işçilerin maaşlarını ve sosyal haklarını ödüyoruz. Vaatlerimizin tamamını yerine getireceğiz. Büyükşehir Yasası üzerinde değişiklikler planlanıyor. Bu değişiklikler 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Bir sonraki toplantımıza kadar önerilerinizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TERMİNAL TARTIŞMASI GÜNDEME GELDİ

AK Partili Belediye Meclis Üyesi Bülent Sayar, bazı haber sitelerinde Nazilli terminalinin Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği yönündeki haberleri sordu. Başkan ÖZcan, uygulamanın eski bir mahkeme kararına dayandığını ifade ederek, “Oslo görüşmelerinden sonra AKP hükümeti Büyükşehir Yasası’nı çıkardı. Bu yasaya göre terminaller büyükşehir belediyelerine bırakıldı. Büyükşehir yetkililerine mali durumumuzu anlattık. Kullanım mülkiyetinin bizde kalması kaydıyla kullanım hakkı Büyükşehir Belediyesi’ne bırakıldı” yanıtını verdi.

İMAR DEĞİŞİKLİKLERİ KABUL EDİLDİ

Toplantıda ayrıca Pınarbaşı Mahallesi 125 ada 1 parsel ve Zafer Mahallesi tescil harici alana ilişkin trafo ve park alanı amaçlı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği yapılması , Yeni Mahalle 1171 ada 32 parsele ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği yapılması oy birliğiyle kabul edildi.

06 Kasım 2019 Aydin/ Nazilli- Gündem

Muhabir Zafer Sağlam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.