Kuyucaklı öğrencilere iş sağlığı eğitimi

Kuyucak Şehit Bahri Uçuş Çok Programlı Anadolu Lisesi 10. ve 11. sınıf meslek lisesi öğrencilerine, staj yaptıkları iş yerlerinde daha bilinçli çalışabilmeleri amacıyla iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonu’nda verilen eğitimde Kuyucak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü A Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Faruk Al, Şehit Bahri Uçuş Çok Programlı Anadolu Lisesi 10. ve 11. sınıf meslek lisesi öğrencilerine 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası hakkında bilgi verdi. Faruk Al, "Yasaya göre işletmelerde çalışma yapacak olan çırak ve öğrencilerin iş yerinde sağlık ve güvenlik açısından çalışma ortamından veya dışarıdan gelebilecek muhtemel tehlike ve risklerden korunmaları için gerekli tedbirlerin işletme tarafından alınması gerektiği 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve bağlı mevzuat hükümlerinde belirtilmektedir. İşletmedeki tedbirlerin işveren ve işveren vekilleri ile İSG Profesyonelleri (İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimleri) tarafından sağlanması gerekmektedir" dedi.

OKUL VE İŞLETMENİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Kurallara uyulup uyulmadığının koordinatör öğretmenler tarafından takip edilerek okul müdürlüğüne yazılı olarak bildirilmesi gerektiğine dikkat çeken Faruk Al, “İşletmelerde çırak ve öğrencilerin iş kazası geçirmesi ve meslek hastalığına yakalanması durumunda; gerekli bütün yasal yükümlülüklerin işletme yetkililerince yerine getirilmesi ve gerekli bildirimlerin işveren tarafından en geç bir sonraki iş gününe kadar okul müdürlüğüne bildirilmesi, okul idaresi tarafından bildirimlerin üç günlük yasal süresi içinde e-SGK sistemine girişinin yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

07 Kasım 2019 Aydin/ Kuyucak- Gündem

Muhabir Adem Adlim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.