İskele Sistemleri

İnşaat, bakım vb. işler için ihtiyaç duyulan yükseklikte güvenli ve sağlam çalışma alanı ve ulaşımı sağlayacak amacı ile kurulan destek yapılarına iskele denir.

İskeleler boru, platformlar ve diğer aksesuarlar kullanılarak kurulmaktadır. Yapıların cephelerinde kurulan iskelelere Cephe İskelesi, belli büyüklükteki hacimleri kaplayanlara Mekansal İskele ve inşaat işlerinde kalıpları desteklemek amacı ile kurulanlara da Kalıp İskelesi denilmektedir.

İskele Kullanım Alanları

İskeleler kullanım amaçlarına göre birçok alanda kullanılmaktadır.

Günümüzde iskeleler;

1-      Rafineri, enerji santralı ve her türlü endüstriyel tesislerde,

2-      Havaalanı, hangar, depo, antrepo ve çatı sistemlerinde,

3-      Tersanelerde,

4-      Alışveriş merkezlerinde,

5-      Stadyumlarda,

6-      Köprü ve viyadüklerde,

7-      Konser, fuar gösteri merkezi, çadır, sahne yapılarında

8-      Her türlü bina, konut ve sanat yapılarında inşaat, bakım, işletme ve düzenleme işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İskele Sistemleri

İskelelerin kullanım alanlarına göre geliştirilmiş sistemlerdir.

Buna göre iskele sistemleri

1-      Kalıp İskele Sistemleri

2-      Çalışma İskele Sistemleri

3-      Cephe İskele Sistemleri

4-      Endüstriyel Çalışma İskele Sistemleri

5-      Çatı İskele Sistemleri

6-      Merdiven Kule Sistemleri

7-      Sahne Sistemleri olarak sıralamak mümkün olmaktadır.

Kalıp İskele Sistemleri

Kalıp iskele sistemleri adından anlaşılacağı gibi kalıp çalışmaları sırasında kurulan kalıba destek vermek için kullanılan sistemlerdir. İnşaat kalıp işlerinde kullanılan iskele sistemleri, Ağır Yük İskele Sistemi, Fincanlı İskele Sistemi, Yüksek Kapasiteli Dikme Sistemi, Ayarlanabilir Dikme Sistemi, Hafif ve Dayanıklı Dikme Sistemi olarak değerlendirilmektedir. Hızlı ve kolay kurulan döşeme altı taşıyıcı iskele sistemleridir. Bu sistemde yüksek taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Proje özelliklerine göre statik hesapları yapılarak dizayn edilmektedir.

Çalışma İskele Sistemleri

Flanşlı İskele Sistemi ve Fincanlı İskele Sistemi olmak üzere iki grupta incelemek mümkündür. Döşeme altı taşıyıcı iskele ya da binalarda çalışma iskelesi olarak kullanılmakta olan sistemlerdir. Yapı şekillerine göre kolayca şekillendirilmekte ve kolayca kurulmaktadır.

Cephe İskele Sistemleri

Yapılarda cephe kaplama işlerinde kullanılan güvenlikli iskele, çerçeve elemanı, yürüme platformları, yatay ve diagonal elemanlar, tozluk ve kapaklı platformlardan oluşan taşıyıcı sistemdir. Sistemle çelik yürüme platformları ile güvenli ortamlar sağlamaktadır. Kapaklı platformlar ile kat arası emniyet sağlanmakta, merdiven sistemi ise katlanır aparatlıdır.

Endüstriyel Çalışma İskele Sistemleri

Zeminde kurularak ulaşımı zor olan yerlere ulaşılmasının sağlandığı, imalat ve montaj çalışmaları için kurulan iskele sistemi olup, asma iskele de denilmektedir. Bu sistem boru, makas ve boru bağlantı elemanları sayesinde oluşturulmaktadır. Özellikle rafinerilerde bulunan boru köprülerde kullanılmaktadır.

Çatı İskele Sistemleri

Yapının 24 metreye kadar açıklık ile 25 metre yükseklikte geçici olarak monte edilen ve sert hava koşullarından yapıyı koruyan, hızlı ve kolay kurulup sökülen çatı sistemidir. Kayar çatı sistemi olarak da adlandırılmaktadır. Hafif parçalar ile yürütme teker sistemi ile çatının istenilen hızda kaydırılabilmesi mümkün olmaktadır.

Merdiven Kule Sistemleri

Merdiven kuleleri ulaşımı zor olan yerlere yüksek ya da alçak olmasına bakılmadan kolay ve güvenli bir şekilde erişimin sağlandığı sistemlerdir. Hareketli kuleler ve sabit kuleler olmak üzere iki kullanım şekli bulunmaktadır. hareketli olanlar ile, yüksek yerlerde bakım, tadilat ve tamirat işleri kolaylıkla yapılmaktadır. Sabit olanları ise, genellikle kazı iniş alanlarına güvenli bir şekilde ve güvenlikli olarak inmek için kullanılmaktadır. Ayrıca çıkılması gereken yüksek yerler için de kullanılmaktadır.

Sahne Sistemleri

Sahne sistemlerinde tercih edilen tribün sistemleri hafif, modüler, hızlı ve kolay kurulabilen özelliklere sahiptir.

25 Kasım 2019 İstanbul- Teknoloji

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.