Gazeteciler dayanışma günlerini kutladı

Nazilli’de görev yapan basın mensupları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen çelenk koyma töreninde bir araya geldi. Çelenk koyma töreninden önce Uzun Çarşı’nın başından İstasyon Meydanı'na kadar yürüyen Nazillili Gazeteciler esnafa yerel gazete dağıtarak, abone olmaları için teşvikte bulundu.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen'in ev sahipliğinde İstasyon Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim ve yönetimi, İYİ Parti Nazilli İlçe Teşkilatı, AK Parti Nazilli İlçe Teşkilatı, Nazilli Kent Konseyi üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Nazilli Gazeteciler Cemiyeti çelengi, Cemiyet Başkanı Ümit Özmen tarafından Atatürk heykeli önüne konuldu. Son olarak protokol konuşmalarının ardından çelenk koyma sona erdi.

“BASININ ÖZGÜRLÜĞÜ VE HÜR HABER YAPABİLMESİDİR”

Tüm basın emekçilerinin gününü kutlayan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Memleketimizde seyahat özgürlüğü, yaşama hakkı, mülkiyet hakkı kadar en önemli haklardan biri de basının özgürlüğü ve hür haber yapabilmesidir. Dilerim ki Nazillimize 31 Mart yerel seçimleriyle gelen özgürlük havası ülkemizin tamamına sirayet eder. Gelecek sene kutlayacağımız 10 Ocağı, daha özgür bir ortamda yaşarız. Bunu başarmak için de elimizden geleni yapacağız ” dedi.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise, Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda geri sıralara düştüğünü ifade ederek, gazetecilerin yaşadığı sorunlara değinerek 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutladı.

“10 OCAK BAYRAM DEĞİL, DAYANIŞMA GÜNÜDÜR”

10 Ocak’ın bir bayram değil dayanışma günü olduğunu söyleyen Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, “Bilindiği gibi 10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı. Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Bu nedenle meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir."

"ÖNCELİKLE MESLEKİ DÜZENLEME YAPILMALIDIR"

'Bugün yine bir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü daha gazeteciler olarak üzüntü ile karşılıyoruz' diyen Ümit Özmen; "2020’li yıllara girdiğimiz günümüzde medya sektörü maalesef zor bir dönemden geçiyor. Basın özgürlüğünden internet yasasına, mesleki örgütlenmeden meslek yasasına kadar birçok alanda yasal düzenleme bekliyoruz. Yaşadığımız sorunlar nedeniyle ‘bayram’ değil ‘dayanışma günü’ olarak kutladığımız ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle, çözüm bekleyen sorunlarımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Çünkü sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, sürekli itibar kaybeden basın mesleğinin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Sürekli vurguladığımız gibi ülkemiz, medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Basın özgürlüğünden basında çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve zaman geçirilmeden uygulamaya konulmalıdır. Sektörümüzde mesleki düzenleme olmaması; tehdit ve şantaja dayalı etik dışı haberlerin yapılmasına, birikimine, eğitimine bakılmaksızın dileyen herkesin gazeteci maskesi altında sektörümüzde boy göstermesine neden olmaktadır. Meslektaşlarımız, meslek onurlarını korumak adına mücadele etse de yasal boşluktan yararlanan çıkarcıların medya sektöründe boy göstermesine engel olamamaktadır. Bu nedenle basın sektöründe öncelikli olarak mesleki düzenleme yapılmalıdır."

"MESLEĞİN İTİBARI YENİDEN SAĞLANMALIDIR"

Gazeteciliğin suç sayılmaya çalışıldığı bir dönem yaşadıklarını vurgulayan Başkan Özmen; "Tabii iğneyi başkasına batırırken çuvaldızı da kendimize batırmak gerekir. Ne yazık ki bugün çekilen sıkıntılar geçmiş dönemlerde sendikal dayanışmaya yüz vermeyen, oda statüsüne kavuşmayı istemeyen, meslek yasası ile bazı uygunsuz çalışma şartlarını sürdürmek isteyen ve kazandığı yüksek ücretlerin sarhoşluğunda gazeteciliklerini unutanların hazırladığı bir ortamdan kaynaklanmıştır. Yine çığ gibi büyüyen işsizlik sektöre damgasını vurmuş bulunuyor. Ekonomik sıkıntılar bir yana gazetecilerin haber alma, bilgi edinme haklarını kısıtlamak için elinden geleni ardına koymayan yönetici ve memurlarla da uğraşıyoruz. Gazeteciliği suç saymaya çalışan bir zihniyetle, gazetecileri potansiyel tehdit görmek isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız. Ama bütün bunlar hak odaklı, insan odaklı gazeteciliğe gönül vermiş, yürekten inanmış gazetecileri mesleklerini yapmaktan alıkoyamayacaktır. Dileğimiz içinde bulunduğumuz zorlu dönemin bir an önce sona ermesi, gazetecilerin hak ettikleri güvencelere kavuşturulması, haklarının ve hukuklarının yeniden elde edilmesi ve mesleğin itibarının yeniden sağlanmasıdır. Dayanışma ve güçlerimizi birleştirme günü olarak değerlendirdiğimiz bu 10 Ocak Gazeteciler Günü'nün de mesleki mücadele gücümüzü ve azmimizi arttıran anlamlı bir gün olmasını yürekten diliyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım."

"YEREL BASIN TOPLUMA HİZMET SUNAR"

Bugün yerel gazetelere destek verilmesi için bir de çağrıda bulunan Özmen; "Kısaca bahsetmek gerekirse; Yerel basın, yerelde demokrasinin, kanaat özgürlüğünün, özgür ve bağımsız haber alma hakkının fiilen gerçekleşmesi için vazgeçilmez bir kurum. Bu kuruluşlar, bölgenin sorunlarını ülke gündemine taşımak, ulusal ve uluslararası gelişmelerin yereldeki yansıma ve uzantılarını değerlendirmek, kendi bölgesinde yaşananları yine aynı bölgede yaşayanların haber almasını sağlamak gibi önemli işlevleri yerine getiriyor. Yerel basın bir yönüyle, ulusal basının yararlandığı en önemli kaynaklardan birini de oluşturuyor. Yerel basın, aynı zamanda yereldeki sorunların ve eksikliklerin giderilmesinde de önemli bir işleve sahip. Yerel basın kuruluşları, yaptıkları haberlerle mahallenizdeki altyapı sorunlarını, hatalı uygulamaları ilgilisine ulaştırıp, çözüm sağlanmasında, yereldeki yanlış uygulamaların son bulmasında da kamuoyu oluşturmak suretiyle topluma hizmet sunar."

"YEREL BASIN YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR"

Bugün Türkiye genelinde gazete okurlarının büyük bölümünün yazılı basın tercihini ulusal basının yayınlarını okumak yönünde kullandığını hatırlatan Ümit Özmen; "Ancak aynı okurların büyük bölümü yerel haberleri okumak için yerel yayın kuruluşlarının internet sistemlerini tercih ediyor. Bu durum, son dönemde yaşam mücadelesi veren Yerel Basını ekonomik olarak dezavantajlı kılıyor. Ulusal Yayın Kuruluşları ve Basın Meslek Örgütleri, demokrasinin vazgeçilmez unsurları olan ve vatandaşın kendi bölgesi hakkında haber alma ve kanaat özgürlüğünü gerçekleştirmekte büyük rolü olan yerel basının ayakta tutulması için kampanyalar yürütüyor. Ancak yerel basının ayakta tutulması için en önemli unsurun, bu kuruluşların haberleri vasıtasıyla kanaatlerini oluşturan yerel kamuoyunun desteği olduğu değerlendiriliyor."

"UNUTMAYIN, YEREL BASIN SİZİN SESİNİZDİR!"

Siyasilerin yanı sıra esnafın ve gazete okurlarının yerel basına destek vermesi gerektiğini söyleyen Özmen; "Yerel basının varlığını sürdürebilmesi için verilecek bu destek, hangisi olursa olsun imkanlar dahilinde bir yerel gazeteyi satın almak veya abone olmakla yerine getirilebilir. Bugün itibarıyla bir yerel basın aboneliğinin aylık maliyeti yalnızca bir paket sigaranın maliyeti civarında. Günün yorgunluğunu çıkardığınız kafelerde, kıraathanelerde yerel basının yer almasını talep etmeniz de yerel basına destek anlamında yararlı olacaktır. Öncelikle Nazilli ve Aydın’da yayın yapan yerel gazetelerden en az birine abone olmak suretiyle, hem yerel basın kuruluşlarına, hem de haber alma ve kanaat oluşturma özgürlüğünüze sahip çıkabilirsiniz. Unutmayın, Yerel Basın sizin sesinizdir!"

ÖZCAN, GAZETECİLERİ FOTOĞRAFLADI

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde hem görevini yapmak için çalışan hem de günlerini kutlamak isteyen gazetecilerin, fotoğraf makinesini alarak basın mensuplarının fotoğraflarını çektiği anlar ise renkli görüntülere sahne oldu.

10 Oca 2020 - 14:52 Aydin/ Nazilli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.