Reklamı Kapat

İlker Başbuğ, ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’u anlattı

Nazilli Belediyesi'nin geleneksel hale gelen Kültür Sanat Günleri’nin Ocak ayı konuğu eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ oldu. Başbuğ ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ konferansında, “Bugün hala Mustafa Kemal Atatürk’ü doğru anlayamamanın sancısını çekiyoruz” dedi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Belediyesi’nin Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında yapılan Gazeteci Yazar Gülşah Elikbank’ın sunumundaki etkinliğin Ocak ayı konuğu 26. dönem Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ oldu. Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve eşi Aslı Özcan, Baro Temsilcisi Emel Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, İYİ Parti Nazilli İlçe Başkanı Durmuş Kural, Saadet Partisi İlçe Başkanı Vahap Kırca, İYİ Parti Nazilli İlçe Teşkilatı Başkan adayı Cihat Öztürk, belediye meclis üyeleri, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Davetliler salona sığamazken, vatandaşlar ayakta seyretmek zorunda kaldı.

ÖZCAN, BAŞBUĞ’A TEŞEKKÜR ETTİ

Kültür Sanat Günleri’nin Ocak ayı buluşması açılış konuşmasında Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, İlker Bağbuğ’u Nazilli’de ağırlamaktan duyduğu kıvancı ifade etti. Özcan, “Aziz milletimizin bütünlüğü, memleketimizin dirliği için hayatlarını ortaya koymuş çok değerli Paşamız İlker Başbuğ’u Nazilli’mizde ağırlamaktan büyük kıvanç duyuyoruz. Konuğumuz olduğu için teşekkür ediyorum. Yine Nazilli’mizin 100 yıl önce işgalden kurtuluşu için Demirci Mehmet Efe’nin de karargâh olarak kullandığı Anayurt Oteli’ni, yine ekonomik kurtuluş için Atatürk’ün Nazilli’mize hediye etmiş olduğu Sümerbank Basma Fabrikası’nı birlikte ziyaret ettik. O günlerin değerlendirmesini tekrar hep birlikte yaptık. İnşallah bu günler, yarınlardaki kalkınmamızın, gelişmemizin ilk temel adımlarıdır. Hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“ATATÜRK’ÜN HAYATI ÖRNEK ALINMALI”

Politika ve stratejileri doğru olarak göremeyen cahillerdir diyen Başbuğ konuşmasında, “Yurtta sulh cihanda sulh ilkesi kendi kabuğuna çekilmek demek değildir. Bunu pasif bir hareket tarzı olarak görenleri ben de cahil kimseler olarak görüyorum. Bunları söyleyen kişiler Cumhuriyet’in ilanından sonra içeride ve dışarıda gerçekleştirilen politika ve stratejileri doğru olarak göremeyen cahillerdir. Türkiye sorunlarının çözümü noktasında Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı örnek alınması gerekir. Bugün hala Mustafa Kemal Atatürk’ü doğru anlayamamanın sancısını çekiyoruz” dedi.

“BARIŞI VE HUZURU KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Yurtta sulh cihanda sulh ilkesinin önemine de vurgu yapan İlker Başbuğ, konferans boyunca konuşmacılara sorular yönelterek izleyicilerle diyalog içinde oldu. Başbuğ, “Yurtta sulh cihanda sulh ilkesinin temelinde barış ve huzuru istemek ve bu ortamı oluşturmak var. Hem kendi ülkemizde hem de komşu ülkelerle barışı ve huzuru korumak zorundayız” sözlerini kaydetti.

BAŞBUĞ OKURLARINA KİTAPLARINI İMZALADI

Konferans sonunda Başkan Kürşat Engin Özcan, İlker Başbuğ’a teşekkür plaketi Verdi. Başbuğ, program sonunda “Osmanlı’dan Cumhuriyet Güç Odaklarının Mücadelesi” ve “Türkiye Cumhuriyeti’nde Güç Odaklarının Mücadelesi” kitaplarını imzalayarak vatandaşlarla sohbet etti.

21 Ocak 2020 Aydin- Gündem

Muhabir Adem Adlim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.