Reklamı Kapat

İŞKUR’dan "Meslek Seçiminin Önemi” semineri

Nazilli İŞKUR Hizmet Merkezi ile Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Okul Müdürleri ve Rehber Öğretmenlere öğrencilerin meslek seçiminin önemi konusunda bilgilendirme seminer verildi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda Okul Müdürleri ve Rehber Öğretmenlerine Nazilli İŞKUR Müdürü Yakup Ergenlik ile İş ve Meslek Danışmanı Gülseren Albayrak tarafından istihdam edilebilirlik açısından "Meslek Seçiminin Önemi” konularında seminer verildi. Seminere Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek, Nazilli İŞKUR Müdürü Yakup Ergenlik, Okul Müdürleri, Rehberlik Öğretmenleri ile İŞKUR İş ve Meslek Danışmanları katıldı.

“İSTİHDAMDA BULUNMAYAN 6820 GENÇ VAR”

Öğrencilerin yetenek ve kabiliyetlerini ortaya çıkaran mesleklere yöneltilmesine olanak sağlaması gerektiğine vurgu yapan Nazilli İŞKUR Müdürü Yakup Ergenlik, “İŞKUR tarafından yapılan İşgücü Piyasası Analizlerinde işverenlerin büyük bir çoğunluğunun nitelikli eleman arayışı içerisinde olduğu gerçeğine ulaşıyoruz. Üniversite bitirmenin artık iş garantisi sağlamadığını, ailelerin meslek seçiminde öğrenci tercihlerini göz önünde bulundurmalarını, öğrencilerin yetenek ve kabiliyetlerini ortaya çıkaran mesleklere yöneltilmesine olanak sağlamaları gerekmektedir. Doğru meslek seçimi hem bireyi, hem de ülke ekonomisini etkileyecektir. TÜİK verilerine göre Nazilli ve bağlı ilçelerde 18-24 yaş aralığında hem eğitimde, hem de istihdamda bulunmayan 6820 genç var. Bunun yanında kısmi zamanlı iş hayatına atılmış, ancak işsiz olarak gözüken o kadar da üniversite mezunu genç var. Bu gençlere iş olanakları hazırlamak çabasındayız. İşverenlerden gelen talepleri de göz önüne aldığımızda mesleki eğitimin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle İŞKUR ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu dönem hem öğrencilere, hem de velilere yönelik aktif çalışmalar yapmak için öğrencilere bilgilendirme seminerleri vereceğiz. Bu hususta okul Müdürlerimiz ve Rehberlik Öğretmenlerinizden destek istiyoruz” dedi.

“DAHA İLERİYE TAŞIMAK HEDEFİMİZDİR”

Mesleki eğitimi geliştirecek her türlü çalışmanın en önemli destekçisi olacaklarını dile getiren Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek, “Katılımlarından dolayı Nazilli İŞKUR’a ve okullarımızın kıymetli yöneticilerine teşekkür ederim. Mesleki Eğitimden gelen ve meslek lisesinde idarecilik yapan biri olarak ilçemizde mesleki eğitimi geliştirecek her türlü çalışmanın en önemli destekçisi olacağız. İŞKUR ile güçlü bir işbirliği kurarak öğrencilerimizin nitelik gerektiren alanlara yönelmesi için çalışacağız. Bu konuda bizlere en büyük desteği sağlayacak olanlar da eğitimin değerli neferleri olan okul yöneticilerimiz ve rehber öğretmenlerimiz olacaktır. Dönem sonuna kadar ortaokul ve liselerde “meslek seçimi”, “CV Hazırlama teknikleri” ve “İş Arama Becerileri Eğitimi” konularda seminerler verilecektir. Meslek Lisesi Memleket meselesidir. İstihdama ciddi manada katkı sunmaktadır. Okumuş işsiz yetiştirmek istemiyoruz. Öğrencileri doğru meslek tercihleri ile daha ileriye taşımak hedefimizdir” ifadelerini kullandı.

"PARA YADA DUYGUSAL NEDENLERLE KARAR VERİLMEMELİ"

İş ve Meslek Danışmanı Gülseren Albayrak, ise seminerde Okul Yöneticisi ve Rehber Öğretmenlere öğrencilerin iş ve mesleğin ayrımı konusunda bilgilendirilmesinin önemini anlattı. Meslek seçiminde yapılan yanlışlar, meslek seçiminin kişinin hayatına etkileri, meslek seçimini yapılırken dikkat edilmesi gereken konular, sadece para yada duygusal nedenlerle karar verilmemesi gerektiği hakkında bilgiler aktardı.

12 Şubat 2020 Aydin/ Nazilli- Gündem

Muhabir Adem Adlim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.