Aydın’da üreticiye tohum desteği

Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Yem Bitkileri Üretimi ve Geliştirme Projesi kapsamında üreticilere toplam 21 bin ton soya fasulyesi ve mısır tohumu dağıtıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Ege Bölgesi’nin tarım merkezlerinden biri olan Aydın’da çiftçilere destekler devam ediyor. Birçok alanda önemli destek sağlanan çiftçilere soya fasulyesi ve mısır tohumu dağıtıldı. Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü’nce Efeler İlçe Müdürlüğü’nde, Yem Bitkileri Üretimi ve Geliştirme Projesi Kapsamında “Yerli Tohumlarla Yüksek Kaliteli Sılaj Üretimi Amacıyla Sılajlık Soya Fasulyesi ve Sılajlık Mısır Yetiştiriciliği” konulu toplantı düzenlendi.

12 İLÇEDE DAĞITIM

Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından temin edilen 12 ton 950 kilogram, sılajlık soya fasulyesi tohumu ve 9 bin 500 kilogram sılajlık mısır tohumu 4 bin 387 alanda yüzde 25 çiftçi katkısı olacak şekilde 12 ilçede üreticilere dağıtıldı. Proje kapsamında Efeler’de 690 alanda üretim yapmak üzere bin 500 kilogram silajlık mısır ve 2 bin 100 kilogram sılajlık soya fasulyesi tohumu verildi. 20 üreticinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda Proje hakkında Efeler İlçesi üreticilerine bilgi verildi. Yapılan toplantıda kaliteli kaba yem açığının kapatılması amacıyla; yerli sılajlık YEMSOY soya çeşidi ve ADA-9510 sılajlık mısır çeşidinin beraber yüzde 30:70 oranında yetiştirildikten sonra hasat edilip sılajının yapılması, yüksek protein ve besin içerikli kaba yem sılajı elde edilmesi uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. Söz konusu proje kapsamında İlçelerimizde çiftçilere yönelik olarak bilgilendirme toplantıları yapılmaya devam edecektir”

05 Mart 2020 Aydin- Ekonomi

Muhabir Mustafa Toksöz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.