ISO 9001 Revizyon 2015 Belgelendirme

ISO 9001 kalite yönetim sistemi hiç şüphe yoktur ki uluslararası standartlar örgütünün bugüne kadar yayınladığı 23 binden fazla sayıda standart arasında 9001 standartı en popüler olan yönetim sistemi (QMS) standartıdır.

Elbette gerçekçi düşünürseniz neden iso'nun en popüler standartının 9001 olduğunu https://adlbelge.com/ web sayfasından görerek anlayabilirsiniz. Bu çok açıktır; çünkü 9001 temel alt yapıyı inşaa etmekte olan ve diğer tüm standartların üzerinde yükseldiği ana yapıyı temsil eder. Tıpkı 50 katlı bir inşaatın temeli gibi iso 9001 temeli meydana getirmektedir.

Eğer siz elli katlı binada temel yapmazsanız binanın inşaatı da mümkün olmayacaktır. Bu bina ilk depremde de zaten çökmesi kaçınılmaz bir bina olacaktır. Doğal olarak siz 9001 olmadan iso 14001 belgesi almaya kalktığınız da da benzer bir zorluk ortaya çıkacaktır. ISO 9001 üst yapının alt temelini oluşturuyor olsa da siz iso 9001 sertifikasını satın alamadan doğrudan iso 27001 sertifikası da alabilirsiniz. Ancak bu 14001 ve 27001 gibi sonradan uyguladığınız çevre ve bilgi güvenliği yönetim sistemleri açıkçası sonrada fikriniz değiştiripte kalite yönetim sistemi 9001:2015 almak istediğinizde ortalığı fena halde karıştıracaktır.

Burada şirketlerin genelde yaptıkları hata zaman zaman sonra alınacak belgelerin önce alınmasıyla ortaya karışıklık çıkarabilmektedir. Peki şirketler neden böyle bir şey yapıyor da işin başındayken birkaç kuruş ya da ₺ (Türk Lirası) ödeyip te 3 belgeyi de birlikte almıyor? Genelde bu sorunun yanıtı malesef, üst yönetimin yanlış bilgilendirilmesi veya tam tersi üst yönetimin yanlış yönlendirilmesidir.

Kalite yönetim sorumlusunun tam olarak görevi de burada ortaya çıkmaktadır. Kesinlikle bu işin doğrusu belgelendirme kurallarına uygun olarak kalite yönetim sistemi dahil toplam (9001, 14001, 27001, 45001, OHSAS 18001, 22000) belgelerinin tamamı içerisinde sadece ihtiyaç duyulanlar olmak şartıyla (örneğin eğer gıda işletmesi değilseniz yani gıda üretimi yapmıyorsanız iso 22000 haccp gereksiz bir iso belgesi olacaktır) satın alma planlanmalıdır. Unutmayın burada iso belgesi fiyatlarından el ettiğiniz sanacağınız 100 liralık kazanç birkaç yıl içerisinde en az üçe katlanarak zarar olarak şirketinizin muhasebe kayıtlarına yansıyacaktır.

ISO'nun bu en popüler iso 9001'li kalite yönetimi aslında ürün kalitesiyle ilgili değildir. Şöyle ki; siz bir iş adamıysanız ve paranız varsa ancak herkesin yatırım yaptığı birinci kalite plastik ambalaja değil de belki de onun üç dört katı fazla pazara sahip olan 2. sınıf plastik ambalaj malzemeleri üretimine yatırım yapmaya karar verdiğinizde siz çürükçü mü! sayılacaksınız? Tabi ki değil. Burada önemli olan müşterilere sunmayı vaad ettiğiniz ürün ve hizmetleri sunabiliyor olmanız taahhütlerinizi verdiğiniz tarif ve örnek ürünlere göre şartlara uygun üretim gerçekleştirmenizdir.

02 Mayıs 2020 İstanbul- Teknoloji

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.