Ege Bölgesine has tatlar

Ege Bölgesine has tatlar arasında sayabileceğimiz sayısız lezzetler vardır.

Büyütmek için resme tıklayın

Ege başlı başına bir lezzet mekanıdır. Kabak çiçeğinden dolma yapımı ege yöresine ait bir lezzettir mesela. Börülcesi, köftesi de meşhurdur Ege’nin. Zeytin ve zeytinyağı, incirin incisi de Ege’de yetişmektedir.

Ege yöresinin Kendine Özgü Lezzetleri Nelerdir?

Farklı iklim ve doğa şartlarından kaynaklanan kültürel farklılıklar lezzete de yansımıştır. Her bölgede yetiştirilen ürünün farklı olması, o ürünü o bölgeye özel kılmaktadır. Yörenin kendine özgü yetiştirme ve üretmesi bile değişkenlik göstermektedir. Güneşin bol olduğu bir yöre olan Ege’de, yetiştirilen sebzelerin kurutulması, sebzelerden tarhana yapılması yörenin lezzetleri arasında sayılır.

Bunların dışında Ege yöresine has olan bazı tatlar vardır ki şöyle sıralamak mümkündür:

  • Narenciye reçelleri
  • Narenciye marmelatları
  • Yöreye özgü Alaçatı kurabiye çeşitleri
  • Soğuk sıkım yağ çeşitleri ( Çam terebenti yağı, Kantaron Yağı, Zahter Yağı, Aspir yağı vs.)
  • Keçiboynuzu pekmezi ve türevleri
  • Üzüm pekmezi
  • İzmir’in içli köftesi
  • Bozcaada domates ezmesi

Un Mamullerinden erişte, tarhana gibi daha birçok yöresel tatlar bulunmaktadır. Bunların yanı sıra çeşitli kahvaltılık çeşitleri de bulunan Ege Yöresinde en çok Yörük Peyniri göze gelmektedir. Peynirin hemen ardından çeşitli salamura zeytinleri de Ege mutfağının tatlarındandır.

Ege Yöresine Ait kurutulmuş Ürünler Nelerdir?

Güneş sıcaklığının bol olduğu bir bölge olan Ege bölgesinde sebze ve meyvelerin kurutularak saklanması ve de pazarlanması yapılmaktadır. Özellikle kurutulmuş patlıcan, bamya, domates ve biber gibi sebzeler pazarlamada çok önemli bir yere sahip Ege tatlarındandır.

Ege Yöresinde Sebzeler Nasıl Kurutulur?

Mevsiminde yetiştirilen patlıcanlar daha taze iken toplanır ve ortadan kesilerek içleri boşaltılır. İçleri boşaltılan patlıcanlar, iplere dizilerek güneşe asılarak kurutulmaktadır. Bazıları güneş yerine fırınlama yöntemiyle de kurutmaktadır. Taze olan patlıcanların kızartmalık boy boy doğranarak kurutulmasından da kızartmalık patlıcan kurusu elde edilir. Biberler de aynı yöntemle içleri boşaltılarak ipe dizilmek suretiyle kurutulmaktadır. Bamyalar boylarına göre ayrıştırılarak en küçük boyları yemeklik olarak kurutulmaktadır. Domatesler ise mevsiminde dilimlenerek sergi usulüyle kurutulmaktadır.

Anadolu’nun yöresel lezzetlerinden olan kurutulmuş patlıcan dolması ve kurumuş biber dolması çok eskiden günümüze kadar gelen lezzetlerdendir. Bağ şeklinde pazarlaması yapılan kuru sebzeler, güneşte kurutulduğu için kalsiyum yönünden zengindir.

Ege Yöresinde kurutulan Meyveler Hangileridir?

Ege yöresinde sebzeler bir yana meyvelerde kurutulmaktadır. Yaban Mersini, Kuşburnu, Dut kurusu, Üzüm kurusu çeşitleri, Erik kurusu, Kayısı kurusu, Armut kurusu, zencefil kurusu, Aydın Germencik inciri, kivi kurusu gibi çeşitli kurutulmuş meyve çeşitleri bulunmaktadır.

Kurutulmuş Meyve ve Sebzelerin Kullanımı Nasıldır?

Kurutulmuş meyveler çerez gibi kullanıldığı gibi, çay şeklinde de demlenerek içilmektedir. Ayrıca komposto veya reçel yapımında da kullanılabilmektedir. Kurutulmuş meyve ve sebzeler, mutfağa çeşitlilik katarak mutfağın lezzetine lezzet katmaktadırlar.

Kaynak : https://www.birdetadinibilsen.com/yoresel-urunler

06 Mayıs 2020 İstanbul- Magazin

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.