Hacı Şeyh Camii’nde restorasyonda sona gelindi

Nazilli’de bulunan tarihi Hacı Şeyh Camii, 2019 Ağustos ayından bu yana aslına uygun olarak restore ediliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen camide sona yaklaşılırken, cami cemaati yenilenen camide ilk namazı kılmayı heyecanla bekliyor.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Aydoğdu Mahallesi’nde 1900 yıllarda inşa edilen Hacı Şeyh Camii 2019 Ağustos ayından Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun restore ediliyor. Çalışmaları sona yaklaşan tarihi camideki çalışmaları Nazilli İlçe Müftüsü Selami Bayrakçı yerinde inceledi.

“9 AYDA BİTTİ”

Yeni tip korona virüs (COVİD-19) salgını nedeniyle ibadete ara verilen camilerin yeniden kapılarını açacağı güne kadar, Hacı Şeyh Cami’nin de restorasyonunun tamamlanacağının müjdesini vererek, “İçerisinde bulunduğumuz Hacı Şeyh Cami'miz 1900’lü yıllarda inşa edilmiş, tabi o günden günümüze yaklaşık yüz yıl, belki yüz yılın da üzerinde kullanılmanın neticesinde belli zamanlarda tadilatlar geçirmiş ama son yıllarda bayağı bir yıpranmış vaziyetteyken geçen yıl Ağustos ayında Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz tarafından tadilata alınmış. Böyle kısa 9 ay gibi bir süre içerisinde çok nezih bir hale, ibadete hazır bir hale getirildi. Dolayısıyla büyük bir hizmet ortada bundan dolayı Vakıflar Bölge Müdürümüz başta olmak üzere bütün ekiplere de, çalışanlara da şükranlarımızı arz ediyoruz. İlçemizin önemli bir konumu burası, hemen yan tarafımızda haftada bir Pazar kurulur ve çok canlı sosyal hayatın bulunduğu bir bölgedeyiz şu anda. Dolayısıyla camimiz önemli bir fonksiyon icra etmekte. Bunun için güzel bu tadilatın arkasından inşallah kısa bir süre sonra cemaatimiz tekrar camimize kavuşacak ve tekrar bu camimizde ibadet edilmeye başlanacak. Artık çok yakın, inşallah bu sıkıntıların da ardından koronavirüs sıkıntısının da ardından başkanlığımız ne zaman camilerimizin cemaatle ibadete açılacağının talimatını verdiklerinde inşallah bu camimiz de hazır olacak” dedi.

“TAHMİNİMİZDEN ÖNCE BİTTİ”

İlçe Müftüsüne eşlik eden, aynı zamanda cami cemaatinde olan Türk Kızılay Derneği Nazilli Şube Başkanı Mevlüt Günay restorasyon süreci ile ilgili bilgi de verdi. Başkan Günay, “Camimiz kapatılmak üzereydi. İbadete de kapatılma noktasındaydı. Vakıflar Bölge Müdürümüz Reşit Bey, geldiler baktılar, el attılar. Ve sıfırdan proje çizdiler, caminin aslına uygun olarak yaptılar. Caminin bir tek doğu penceresi orijinaldi, diğer tarafları orijinal değildi, sonradan yapılmış ama düzgün yapılmamıştı. O da yıkılma noktasına gelmişti. Geldiler, camiyi gördüler, tabanını söktüler, tabandan başlayıp projeyi çizdiler, çok şahane bir şey oldu. Yani bu kadar güzel olacağını açıkçası ben tahmin etmiyordum. Allah razı olsun. Özellikle projeyi çizen mühendislerden, işini bilen insanlarmış. Vakfılar Bölge Müdürümüzün emeği çok, işini çok iyi biliyor, güzel yapıyor, takip de etti. Çok kısa zamanda da tahmin ettiğimizden daha önce bitti” ifadelerini kullandı.

CAMİNİN TARİHİ

Hacı Şeyh Oğlu tarafından hicri takvime göre 1322 tarihinde yaptırılan tarihi caminin yaşanan büyük bir depremde minaresinin yıkıldığı ve halk tarafından onarıldığı tarih kaynaklarından biliniyor.

16 Mayıs 2020 Aydin/ Nazilli- Gündem

Muhabir Adem Adlim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.