Nazilli Belediye Meclisi, gerginliklere sahne oldu

Nazilli Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısında 9 gündem maddesinin ardından görüşülen ve oy çokluğuyla kabul edilen 2 ek gündem, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasında sert tartışmaların yaşanmasına sebep oldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı, Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Nikah Salonu’nda Başkanvekili Erol Angın başkanlığında toplandı. Meclis toplantısında 9 madde görüşülerek oy birliğiyle karara bağlanırken, ek maddeler olarak görüşülen iki konu ise Cumhur ve Millet İttifakı üyeleri arasında gerginlik yaşanmasına sebep oldu. Esenköy, Bozyurt ve Dallıca mahallelerinde bulunan üç iş yerinin içkili yer olarak ruhsatlandırılması teklifi Millet İttifakı’nın oy çokluğuyla kabul edilirken, Cumhur İttifakı’nın usül hatası ve emsal tepkilerinin yaşanmasına neden oldu.

İLK 7 MADDE JET HIZIYLA GEÇTİ

Eylül ayı meclisinde gündemin ilk maddesinde görüşülen Teftiş Kurulu Müdürlüğü Yönetmeliği ve ikinci maddesinde ise Kadro Derece Değişikliği görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin üçüncü maddesinde yer alan Çapahasan Mahallesi Trafo Alanı ve Park Amaçlı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, gündemin dördüncü maddesinde yer alan Cumhuriyet Mahallesi Trafo Alanı ve Park Amaçlı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, gündemin beşinci maddesinde yer alan Dallıca Mahallesi Trafo Alanı Amaçlı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, gündemin altıncı maddesinde yer alan Zafer Mahallesi Trafo Alanı Amaçlı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ve gündemin yedinci maddesinde yer alan Zafer Mahallesi M20-B-06-C-2-C,M20-B-07-D-1-D ve M20-B-07-D-4-D-A Trafo Alanı ve Park Amaçlı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği görüşülerek ilgili komisyonlara gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

GEÇİCİ OLARAK GALERİCİLER SİTESİ’NE YER GÖSTERİLECEK

Galericiler Sitesi’nin dolması nedeniyle İkinci El Oto Galericilerin işletmeleri için yeni bir Galericiler Sitesi yapılana kadar geçici ruhsat alabilmeleri için Yeni Sanayi Mahallesi’nde bir alan belirlenmesi için geçici olarak yer gösterilmesi görüşüldü. Toplantıda Cumhur İttifakı’nın konunun detaylarını öğrenmesinin ardından madde oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin dokuzuncu maddesinde ise avukatlık yetkilerinin başkaları tarafından dile getirilerek ‘arzuhalcilerin’ işgaliye bedelinin iptal edilmesi maddesi görüşüldü. 5 arzuhalcinin işgaliye olarak belirtilen yer tahsislerinin iptal edilmesi Millet İttifakı’nın tamamı ve Cumhur İttifakı’ndan iki meclis üyesinin oylarının ardından oy çokluğuyla kabul edildi.

İÇKİLİ YER RUHSATLARI GERGİNLİĞE NEDEN OLDU

Meclisin ek gündeminin birinci maddesinde yer alan Esenköy, Bozyurt ve Dallıca mahallelerinde bulunan üç iş yerinin içkili yer olarak ruhsatlandırılması talebi görüş ayrılığına yaşanmasına sebep oldu. İçkili yer taleplerinin sık sık meclise getirilmesinin yanlış olduğunu dile getiren Bağımsız Meclis Üyesi Ali Ertürk, "Emniyet ve kaymakamlıktan görüş aldınız mı? Buralarla ilgili olumlu görüş geldi mi? Bu arkadaş Florya’yı yaparken buranın içkisiz olduğunu bilmiyor muydu? Vakıf arazisi orası. Orada katkısı olan insanların kemikleri çürüyor orada. Vakıf arazisi olan bir yerde nasıl içkili yer ruhsatı vereceğiz ki biz. Kimin buna gönlü razı olacak? Her toplantıda bu konuyu gündeme getiriyorsunuz. Bizim başka işimiz yok mu?” dedi.

SAYAR: “BASKI ALTINDAYIZ”

Hangar Kafe’ye içkili yer ruhsatı vererek bu tür işletmelerin önünün açıldığını hatırlatan AK Partili Meclis Üyesi Bülent Sayar, “Hangar için izin alınırken biz sizi o zaman da uyarmıştık. Bundan sonra bunun önüne geçemezsiniz taleplerin demiştik. Her gelen talebi kabul etmek zorunda kalırsınız dedik, bunun önünü açarsınız diye uyarıda bulunmuştuk. Ve şuan da onu yaşıyoruz. Şimdi bu emsale göre talepler geliyor. Şu anda her geAlen talep önümüze geliyor ve baskı altındayız. Önceki dönem belediye başkanımızın yapmış olduğu bir çalışma var. İçkili yerlerin şehir dışına alınmasıyla ilgili güzel bir çalışması var ve güzelde bir çalışma. Şuan Nazilli bu konuda rahatlamış durumda. Ama şu anda biz giderek çoğaltıyoruz. Bundan sonra şehir içinden de talep gelecek. Bu baskıya dayanamayacağız. Sürekli gelen talepleri reddetmek zorunda kalacağız. Oraya verdin, buraya vermedin soru ve ithamlarıyla muhatap olacağız” ifadelerini kullandı.

“AYKIRI İŞ YAPMIŞ VE SUÇ İŞLEMİŞ OLURSUNUZ”

MHP’li Meclis Üyesi Mustafa Akkaya da, “Bu tür kararlar için mülki idare amirinin ve emniyet müdürlüğünün oluru gerekiyor. Bu olurlarınız varsa ‘Evet’ diyelim. Yasa bu izinler gelecek, mecliste tartışılacak diyor. Bu konuda karar alırsanız yasaya aykırı iş yapmış ve suç işlemiş olursunuz. Oylarsanız suç duyurusunda bulunacağımızı bilmenizi istiyorum” dedi. Akkaya’nın ardından oylamada teklif, Cumhur İttifakı’nın 11 oyuna karşılık, Millet İttifakı’nın 15 oyuyla kabul edildi.
“Bu tamamen siyaset oyunu” diyen Cumhur İttifakı Sözcüsü Bülent Sayar; “Bu tamamen siyaset oyunu. Kaymakamlık ve Emniyetin bunu kabul etmeyeceğini siz de biliyorsunuz. Bu başvuruyu yapan işletmecilerin gönlünü almak için bunu yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı. Zabıta Müdürünün mevzuatı anlatmasını isteyen Mustafa Akkaya, “Verdiğimiz red oyu içkili alanlara değil, yaptığınız usulsüzlüğü reddediyoruz. Bunu kayıtlara alın lütfen. Siz hiç müfettiş görmediniz, hiç mahkemeye gitmediniz” diye konuştu.

ÖREROĞLU’NDAN SAYAR’A UZATMA TEPKİSİ

Madde üzerindeki tartışmaların uzamasına tepki gösteren Belediye Başkan Yardımcısı CHP’li Meclis Üyesi Mert Öreroğlu’nun, “Hadi bitirelim de cenazeye gidelim” sözleri üzerine meclis toplantısı gerildi. CHP’li Yezdan Yıldırım’ın uzun süren itirazlar üzerine ‘Meclisi sabote ediyorsunuz’ sözleri tansiyonun iyice yükselmesine neden oldu. Kendilerinin cenaze nedeniyle baskı altına alınmaya çalışıldığını iddia eden Sayar; “Gideceksen git. Sen burada bize sınırlama yapamazsınız. Cenazeye gideceksen kalkar gidersin. Burası meclis istediğimiz kadar konuşuruz” diyerek tepki gösterdi. “Sesinizi yükseltmeyin” diyerek tepkisini dile getiren Mert Öreroğlu’nun; “Siz de sürekli konuyu uzatıyorsunuz. Oylama yapıldı. Oy çokluğu oluştu. Madde kabul edildi. Hala neyi uzatıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

EK GÜNDEME İPOTEK KELİMESİ EKLENDİ

Toplantıda ikinci ek madde olarak ise Ağustos ayı meclisinde gündeme gelen ve oy çokluğuyla kabul edilen Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’a yatırım ve cari harcamalar için İller Bankası’ndan 60 ay vadeli 5 milyon 828 bin liralık kredi çekilmesi için teminat mektubu alınması için tüm işlemleri yapma ve ipotek verme teklifi görüşüldü. Toplantıya başkanlık eden Erol Angın, söz konusu maddenin bir önceki toplantıda görüşülüp kabul edildiğini ancak ipotek kelimesi ile birlikte iki kelime eklendiği için tekrar görüşüldüğü bilgisini kaydetti.

SAYAR: “DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

Konuyla ilgili konuşan AK Partili Bülent Sayar, “Geçtiğimiz ay alelacele alındığı söylenen teklifinin zaman kaybı yarattığını görüyoruz. Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmeyen bütçe kararının yarın tekrar sıkıntı olacağını ifade ediyoruz. 5 milyon 828 bin bin liralık ipotek isteniyor. Biz bu paranın nerede kullanılacağını bilmek istiyoruz. Eğer gerekçesini öğrenebilir ve Nazilli’nin menfaati için olumlu olduğunu bilirsek destek vereceğimizi söylemek istiyoruz. Gerekçesini bilmediğimiz için Cumhur İttifakı olarak bu teklifi reddediyoruz. Plan Bütçe Komisyonuna gitmediği için İdare Mahkemesi'ne dava açacağımızın da bilinmesini istiyoruz. Daha sonra bu kararın İdare Mahkemesi’nden dönmesi halinde hizmetin önünü kesiyorsunuz söylemlerine muhatap olmak istemiyoruz. Biz bu paranın nereye gittiğini bilmek istiyoruz, eğer uygunsa bizler de destek vermeye hazırız” dedi.

02 Eyl 2020 - 15:43 - Gündem

Muhabir Adem Adlim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.