Başkan Çondur: "Pamukta destekleme primi en az 1 lira 50 kuruş olmalı"

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, pamukta destekleme priminin en az 1 lira 50 kuruş olması gerektiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Ulusal Pamuk Konseyi, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Söke Ticaret Borsası, Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneği, 7 Ekim Dünya Pamuk Günü kapsamında “Pamuk Hakkında Gerçekler” konulu etkinlik düzenledi.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, ana teması “Pamuk Hakkında Gerçekler” olan Dünya Pamuk Günü etkinliğinin açılış oturumunda sektörde yaşanan sorunlar ile birlikte bu konuda atılması gereken adımlar üzerine konuştu.

“30 MİLYAR DOLAR KATMA DEĞER SAĞLIYOR”

Pamuğun ülke ekonomisi için en çok katma değer yaratan ürün olduğunu ifade eden Başkan Çondur, ülke ekonomisine doğrudan veya dolaylı olarak 30 milyar Dolar civarında katma değer sağladığını belirtti. Ülkedeki pamuk üretimini değerlendiren Çondur, “Türkiye pamuk üretimini 2019 yılında 820 bin ton olarak gerçekleştirmiştir. Bu yılki beklenti 620 bin ton civarında olup üretimde yaklaşık yüzde 25 azalma söz konusudur” dedi.

Türkiye’nin pamuk ithalatının 1 milyon 633 bin ton olduğunu bu yıl ise 1 milyon ton pamuk ithalatı yapılacağını ifade eden Çondur, bu rakamın da 170 bin ton civarının Yunanistan’dan yapılmakta olduğunu belirterek yerli ve milli pamuk yerine ithal pamukların tercih edilmeye başlandığını dile getirdi.

“İTHALAT KOTASI VERİLMELİ”

Pamuk üretimindeki düşüşün sebebini her yıl üretim maliyetlerinin artması bunun karşısında pamuk fiyatlarının aynı oranda artmaması olarak açıklayan Çondur, destekleme priminin maliyetlere uygun artırılması ve fiyat istikrarının sağlanmasını bununla birlikte destekleme priminin bu yıl için en az 1 lira 50 kuruş olarak verilmesini talep ettiklerini belirtti. Pamuktaki serbest ithalattan dolayı yerli pamuk emsal yurt dışı pamuk fiyatlarının yüzde 18 altında fiyatla satılmakta olup serbest ithalatın pamuk üreticisini olumsuz şekilde etkilediğini belirten Çondur, yerli pamuk kullanan iplik sanayicilerin teşvik edilmesini ya da yerli pamuk kullanan sanayicilere ithalat kotası verilmesini talep etti.

LİSANSLI DEPOLAR YAYGINLAŞTIRILMALI

İplikçilerin çırçır fabrikalarından aldığı emanet pamuğun piyasada talebi azalttığını ifade eden Çondur, “Bu durumu engellemek adına lisanslı depoların yaygınlaştırılması ve çırçır fabrikalarının da lisanslı depo desteklerinden yararlanabilecek şekilde yapısal değişikliklerinin gerçekleşmesi gerekmektedir” dedi. Çırçır fabrikalarının yangın sigortası yaptıramamasının ciddi bir sorun teşkil ettiğini ve bunun sebebinin yangın riskinin reasünörlerce satın alınmaması olarak belirten Çondur, “Çözüm önerimiz ve talebimiz milli reasürans şirketi tarafından riskin satın alınması ve bu sorunun çözülmesi şeklinde olacaktır” diye konuştu.

KDV’DEKİ TEVKİFAT SİSTEMİ KALDIRILMALI

Mahlıç pamuk ticaretinin de önündeki en büyük engelin katma değer vergisindeki tevkifat sorunu olduğunu belirten Çondur, “Tevkifat sisteminin kaldırılması pamuğun ticaretinin de artırılmasını sağlayacaktır. Üreticilerimizin pamuk ekimine devam edebilmesi için piyasa koşulları acilen iyileştirilmeli ve çözüm odaklı önlemler alınmalıdır” diyerek pamuk sezonunun tüm üreticilere ve sanayicilere hayırlı olmasını diledi.

“BEYAZ ALTIN” PAMUK İÇİN KONUŞTULAR

“Pamuk Türkiye için neden önemlidir?” başlıklı açılış oturumunda Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık’ın moderatörlüğünde; Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hayati Ertuğrul ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon, pamuğun ülke ekonomisi için önemini anlattı.

PAMUK PAZARLAMASINDA YAŞANAN SORUNLAR ELE ALINDI

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’nin moderatörlük yaptığı, “Türkiye’de Üretilen Tercihli Pamuklar ve İzlenebilirlik” başlıklı oturumda, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ş. Barış Kocagöz, “Tercihli pamukların Dünya ve Türkiye’deki Üretim Durumu ve Türkiye’de Üretimini Arttırmak için Atılması Gereken Adımlar”ı irdeledi. “Dünya ve Türkiye Genelinde Tercihli Pamukların Sanayide Kullanım Alanları ve Türk Pamuğunun Tercih Nedenleri”ni ise İyi Pamuk Uygulamaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon aktardı. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Ünsal, “Sürdürülebilir Tekstil ve Hazırgiyim Üretiminde Better Cotton ve Organik Pamuğun Önemi”nin altını çizerken, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Turgut Kayhan, “Pamukta izlenebilirliğin önemi ve yeni trendler” hakkında bilgi verdi. Ulusal Pamuk Konseyi Genel Sekreteri Prof. Dr. Ünal Evcim’in moderatörlük görevini üstlendiği, “Pamukta Yüksek Lif Kalitesi ve Pamuk Ticareti” başlıklı oturumda, “Pamukta lif kalitesini etkileyen faktörler” başlığını İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Şeref İyiuyarlar irdeledi. “Pamukta Lif Kalitesinin Sanayide ve Ekonomide Önemi”ne ise Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Uz değindi. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak da “Pamuk Ticareti ve Pamuk Piyasalarını Etkileyen Faktörler” isimli sunumunda pamuk pazarlamasında yaşanan sorunları işledi.

7 Ekim Dünya Pamuk Günü’nün son konuşmasında Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Uskuç, “Uluslararası Pamuk Ticareti ve Türkiye” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı.

08 Eki 2020 - 15:31 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.