NTO Başkanı Arslan, Ticaret Odaları Konsey Toplantısı'na katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında Ticaret Odaları Konsey Toplantısı, online olarak yapıldı. Toplantıya Nazilli Ticaret Odası (NTO) Başkanı Nuri Arslan ve Meclis Başkanı Gürdal Yüzügüler de katıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Video konferans aracılığıyla yapılan toplantıda NTO’yu temsilen Konsey Üyesi ve NTO Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan, Meclis Başkanı Gürdal Yüzügüler ile Ticaret Odası Konsey üyeleri hazır bulundu. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada, pandemi sürecinin başından bu yana yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Daha sonra oda başkanları söz alarak sektörel sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

“NAZİLLİ 3. BÖLGE DESTEKLERİ KAPSAMINA ALINMALI”

Toplantıda konuşan Başkan Nuri Arslan, Nazilli’nin de 3. bölge desteklerinden faydalanması için kararın tekrar gözden geçirilmesini talep etti. Arslan, şunları kaydetti: “Resmî Gazetede yayımlanan yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararda yapılan değişiklik ile bölgemizdeki Bozdoğan, Sultanhisar, Yenipazar, Kuyucak, Karacasu ve Buharkent ilçelerinde yapılacak yatırımlar için 3. bölge destekleri uygulanacağı ilan edilmiştir. Sorumluluk sahamızda bulunan ilçelerde yapılacak yatırımların bundan böyle daha fazla teşvik alacak olmasından memnuniyet duyduk. Ancak aynı bölge içinde bulunan Nazilli’nin kapsam dışı bırakılmasının nedeni anlaşılamamıştır. Nazilli ilçesindeki yatırımlar 2. bölge destekleri kapsamında değerlendirilmeye devam etmektedir. Coğrafi konumu ve genel ekonomik yapısı itibariyle birbirlerinin benzeri olan ilçeler ile birlikte Nazilli’nin de 3. bölge desteklerinden faydalanması için kararın tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz.”

SANAYİ VE YATIRIM ALANI YETERSİZLİĞİ

Nazilli ve diğer sorumluluk alanlarında sanayi alanı ihtiyacının had safhada olduğunu dile getiren Başkan Nuri Arslan, “Belediyeler tarafından imara açılması planlanan ya da imara açılan sanayi alanları maalesef yatırım yapmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelere rayiç değerinin çok üzerinde fiyatlar ile satılmakta ve bu alanda rant ekonomisi oluşmaktadır. Nazilli başta olmak üzere sorumluluk bölgemizde bulunan özellikle Kuyucak, Karacasu ve Bozdoğan ilçelerinde sanayi alanı ihtiyacı had safhadadır. Bir arazinin sanayi alanı içine alınması halinde değeri 10 kat artmaktadır. Sanayi alanı ihtiyacı için organize sanayi alanları (OSB) dışında bugüne kadar bir çözüm üretilememiştir. Küçük ölçekli işletmelerin OSB alanında yer almaması nedeni ile OSB dışında sanayi alanı ihtiyacı bulunmaktadır. Yatırım yapmak isteyen kişiler bedelini ödemek şartıyla bile uygun alan bulamamakta ya da arsa simsarları tarafından rayicin çok üzerinde satış fiyatı belirlenmektedir. İşletme sahibi kuruluş aşamasında çok değerli olan sermayesini araziye yatırmak zorunda kalmaktadır. Özellikle Nazilli bölgesi gibi; arazilerinin yarısından fazlasının tarım arazisi olarak kabul edildiği yerlerde yeni sanayi alanlarına daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Sorunun çözümünün TOKİ marifetiyle yatırımcıya bedeli karşılığında verilecek sanayi alanları olduğunu düşünüyoruz. Sanayi-imalat parseli yapılması uygun olan araziler TOKİ (veya benzer yetkiler ile hareket edebilecek başka bir kurum tarafından) değerinde satın alınıp gerekli altyapı ve imar düzenlemeleri yapıldıktan sonra makul bir kâr marjı ile gerçek ihtiyaç sahibine yani yatırımcıya (sanayi parseli vasfıyla) ve belirlenen sürede yatırımı bitirmek şartıyla satılması halinde ülkemizin ihtiyacı olan yeni istihdam sahaları daha kısa sürede ve uygun maliyetle karşılanacaktır. Sanayiciye çok düşük bir kar marjıyla veya gerektiğinde hiç kar ilave edilmeden bu bedeller üzerinden satılması halinde hem arazi sahibi yerini değerinde sattığı için mağdur olmayacak, hem de gerçek sanayici uygun maliyetle sanayi alanına kavuşmuş olacaktır. Böylelikle sadece üretim ve istihdam amacıyla hareket eden gerçek müteşebbisin önündeki engellerin önemli bir kısmı bertaraf edilecektir. TOKİ veya geçmişteki arsa ofisi benzeri bir kurumun bu konuda görevlendirilmesi ve gerekiyorsa mevzuat değişikliği için konunun ilgili makamlara iletilmesi gerekmektedir” dedi.

“ÜNİVERSİTELERİN AÇILMAMASI EKONOMİYİ ETKİLEDİ”

NTO Başkanı Nuri Arslan, “Pandemi sürecinin devam etmesi ve olası riskin önlenmesi amacı ile üniversitede eğitimler online olarak devam etmektedir. Üniversitelerin açılmaması sonucu başta özel yurt işletmecileri, emlak sektörü, özel eğitim kurumları olmak üzere tedarikçi firmalar ve dolasıyla tüm bölge ekonomik olarak olumsuz etkilenmektedir. Üniversitedeki bölümlerin yüz yüze eğitime açılmaması nedeniyle üyelerimizin mağduriyetinin giderilmesi amacı ile gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KREDİ TAKSİTLERİ ÖTELENMELİ

NTO Meclis Başkanı Gürdal Yüzügüler ise pandemi sürecinde çıkan kredilerin ötelenmesini ve indirimli KDV uygulamasının 2021 yılında da devam etmesini talep etti. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kredilerinin ötelenmesinin bu dönemde önemli olduğunu dile getiren Yüzügüler, “Küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi pandemi tedbirleri sürecinde desteklemek amacıyla uygulamaya konan Nefes, Cansuyu ve işe devam kredilerinden birçok üyemiz yararlanmış ve genel olarak kredi tahsisleri amacına ulaşmıştır. Geçen süre zarfında kredilerin ödemesiz dönemleri sona ermiştir. Daha sonra açıklanan kredilerde ise bir-iki ay içinde taksit ödemeleri başlayacaktır. Ancak ülkemizde mart ayında başlayan ekonomik darboğazın etkileri henüz geçmiş değildir. Geçen sekiz ayda piyasaların eski haline döndüğünü, ödeme gücünün arttığını söyleyemeyiz. Bu nedenle; üyelerimizden yoğun olarak kredi taksitlerinin ötelenmesiyle ilgili talepler almaktayız. Aksi takdirde küçük ve orta ölçekli birçok işletmemiz bu defa da ödeyemedikleri krediler nedeniyle zor duruma düşeceklerini ifade etmektedirler. Bu talebin dikkate alınmasını talep ediyoruz. 31 Aralık 2020 tarihine kadar uygulanacak İşyeri Kira Stopajı İndirimi ile çeşitli sektörlerde yıl sonuna kadar yapılacak İndirimli KDV Uygulamasının 2021 Yılı İçin de devam ettirilmesi gerekiyor” dedi.

17 Eki 2020 - 12:27 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.