Özcan, ihale iddialarını tek tek yanıtladı

Nazilli Belediye Meclisi’nin Mart Ayı Toplantısı, Başkan Kürşat Engin Özcan’ın yönetiminde düzenlendi. Toplantının sonunda gündem dışı olarak taş ihalesi sorusu yöneltilirken, iddiaları Fen İşleri Müdürü Çağatay Çimen ve Başkan Kürşat Engin Özcan yanıtladı.

+13
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Belediye Meclisi, 14 gündem maddesi ile toplandı. Toplantının 1. birleşiminde görüşülen maddeler oy birliği ile kabul edildi. Bunun yanı sıra 3 ek gündem maddesi de görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Meclis sonunda gündem dışı söz alan bağımsız meclis üyesi Ali Ertürk, son günlerde yerel gazetelerde haber yapılan ve ilçede eleştirilere neden olan taş ihalesi konusunu gündeme getirdi. Konuyla ilgili iddialara Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve Fen İşleri Müdür Çağatay Çimen yanıt verdi.

İPTAL GEREKÇESİNİ ANLATTI

İlk olarak Fen İşleri Müdürü Çağatay Çimen ihaleyle ilgili teknik olarak meclis üyelerini bilgilendirdi ve ihalenin içeriğini paylaştı. İhalenin 1986’dan beri aynı sistemde olduğunu belirten Çimen, “İhaleye 3 firma katıldı. 3 firmanın bir tanesi evrak eksikliği sebebiyle komisyon kararıyla elendi. İş ortağı olan firmaların idari şartnamenin 7/1 maddesi A, B ve İ bentlerinde yer alan belgeleri ayrı ayrı tutulması gerektiği belirtilmiştir. A ve B bentlerindeki belgeler vardır ancak i bendindeki imalat tesis işletme ruhsatı ile şehir merkezine en fazla 20 kilometre uzaklıkta olduğunu gösteren kroki bulunmamaktadır. İş ortaklığıyla girilen verilen teklifin sadece bu evrakı değil, sanayi sicil belgesi kapasite raporu ve TSE belgesi de eksiktir. Komisyon kararında geriye kalan firmaların en avantajlı birinci ve ikinci teklifler olarak açıklamasını yapmıştır. Yaklaşık maliyetin altında olmasına rağmen kırım oranının düşük olmasını gerekçe göstererek ihalenin iptaline ihale yetkilisinin onayına sunmuştur. İhaleyi iptal ettiğimiz takdirde zaman kaybı yaşayacağımız ve fiyat artışı olacağı için iptal ettik. Medyada 1 milyon 200 bin TL civarında zarar olduğu ileri sürüldü. Fakat firmanın teklifi yok hükmündedir. Kamu İhale Kurumu’na itiraz yolu açıktı ve yazılı olarak bildirdik. Fakat itiraz süresinde bir itirazda bulunmadılar. Biz de rekabetin oluşmuş durumda olduğunu ve kamu hizmetinin aksamamısı için ihaleyi devam ettirdik” dedi.

“BU ZAMANA KADAR KİMSEDEN MENFAAT TEMİN ETMEDİM”

“Bu zamana kadar kimseden menfaat temin etmedim” diyerek iddialara cevap veren Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Piyasa araştırmasında işçilikler dahil söz konusu hizmet 30 TL’ye mal olacaktı. Evrak eksikliğiyle elenen firma 16.90 TL teklif verdi. Aynı firma Buharkent’e 31.33 TL, Karacasu Belediyesi’ne 37.05 TL, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde ise bu fiyat 40 TL fiyat biçti. Bu işi bedavaya yapacağım dese dahi yapamaz. Kamu İhale Kurulu’na göre yasal ve mantıklı bir iş olması lazım. Bütün arkadaşlarımız bin yıl sonra doğacak çocuğun hakkını yememek için çalışıyor. Benim bugüne kadar yaptığım herhangi bir usulsüzlük olmadığı gibi bundan sonra da olmaz. Kimseye bir kuruş menfaat temin etmediğim gibi bundan sonra da olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

“BİR İHALE İKİYE BÖLÜNÜR MÜ?”

Başkan Özcan ve Müdür Çağatay Çimen’in cevabının ardından tekrar söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Ali Ertürk, “Aydın’da hiçbir belediye bu şekilde ihale yapmadı. Bir ihale ikiye bölünür mü? Belediyenin kum ve çimento fabrikası var mı? Yok. Adamın kumu, çimentosunu ver olmaz böyle bir şey. O zaman bir fabrika kuralım memleketteki gariban çocuklar çalışsın. Gelen taşları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde basınç testi yaptırıyor muyuz?” dedi.

“İHALEYİ BÖYLE SAVUNMAYIN”

“İhaleyi böyle savunmayın” diye tepki veren Cumhur İttifakı Sözcüsü, AK Partili Meclis Üyesi Bülent Sayar, “Eşik değerin altında kalmamak amacıyla mal ve hizmet alımı kısımlara bölünemez. Burada amaç taş işi ama kısımlara bölünmüş. Çimento, kum, taş döşeme işçiliği ihaleleri kısımlara ayrılmış. 1986 yılından beri yapılıyor diye bu ihaleyi böyle savunmayın. Vatandaş sizi eski dönemdekiler yanlış yaptı diye seçti” ifadelerini kullandı.

17 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Meclis toplantısında, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yönetmeliği, kadro unvan derece değişikliği, Hamidiye Mahallesi 1 pafta 31 numaralı parsel ile 1pafta 30 nolu parsel taşınmazın trampa yapılması, Zafer Mahallesi 1703 Sokak’taki parka isim verilmesi, NAZGEM A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın yetki süresinin uzatılması ve müdür atama yetkisinin verilmesi, Yeşil Mahalle 1247 ada 1,3,6,51,52,53,69,71,72,82,115 ve 159 numaralı parsellere ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği, Nazilli ilçesi Dumlupınar Mahallesi 1327 ada 8 ve 116 numaralı parseller,1328 ada 98 numaralı parsel ve Karaçay Mahallesi 1373 ada 13,17,102,106 ve 107 numaralı parseller için hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği, Yeni Mahalle 1646 da 1 numaralı parsele ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği, Karaçay Mahallesi 1423 ada 8,9 ve 11 numaralı parsellere ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği, Dallıca Mahallesi 1709, 1710, 1749 numaralı parsellere ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notlarına ilişkin plan değişikliği, Nazilli Belediye Meclisi’nin 09.01.2020 tarih 34 sayılı ve 14.12.2020 tarih ve 155 sayılı meclis kararlarının iptali ile ilçe sınırları içinde yapılacak olan çatılarla ilgili düzenlemeler, köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ilçemiz sınırlarında bulunan mahallelerin kırsal alan olarak belirlenmesi, Cumhuriyet Mahallesi 1444 adaya ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği, konut alanlarındaki yapı yüksekliğinin belirlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliği ve Kadın Komisyonu kurulması konuları görüşüldü. Toplantıda görüşülen 17 madde oy birliği ile kabul edilirken, komisyona sevki yapılan maddelerin tekrar değerlendirilmesi için 4 Mart 2021 tarihinde, 2. birleşimin yapılmasına karar verildi.

03 Mar 2021 - 12:53 - Gündem

Muhabir Harun Akgül


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.