“Küçük ve orta işletmeler için tamamen kapanma olur” 

Nazilli Ticaret Odası Meclisi, tam kapanmayla ilgili toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonucunda, “Tam kapanmaya evet ancak destek verilmez ise küçük ve orta ölçekli işletmeler için bu uygulama tamamen kapanma anlamına gelecektir” denilerek işletmelere gerekli desteklerin sağlanması çağrısında bulunuldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Nazilli Ticaret Odası Meclisi tarafından Tam Kapanma Tedbirleriyle ilgili yapılan toplantıda tam kapanmanın olumlu karşılandığı ancak tedbirler nedeniyle iş yerini kapatmak durumunda olan işletmelerin mutlak surette desteklenmesi gerektiği ifade edildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “29 Nisan 2021 Perşembe günü başlayacak ve 17 Mayıs 2021 tarihine kadar sürecek Tam Kapanma Tedbirleri, zaten zor durumda bulunan birçok işletme için telafi edilemeyecek sonuçlar yaratacaktır. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bugüne kadar açıklanan destekler maalesef beklentilerin çok altında kalmıştır. Üstelik kredi ve desteklerden yararlanamayan işletme sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Pandemi nedeniyle bugüne kadar verilen hibe ve kredi destekleri özellikle Basit Usul Deftere Tabi İşyerleri ile Küçük Ölçekli İşletmelere yönelik çıkarıldığından kapsam dışında kalan çok sayıda işletme mağdur durumdadır.”

KİRA DESTEĞİ TALEBİ

Nazilli Ticaret Odası Meclisi’nin açıklaması şu şekilde devam etti: “Kira desteği kapsamında daha önce açıklanan tutarların piyasadaki iş yeri kiraları ile karşılaştırıldığında çok düşük kaldığı, birçok işletmenin bu yardımdan faydalanamadığı görülmektedir. Kira desteği ile ilgili olarak; geri ödemesiz olmak şartıyla ölçek ve nevi’i ayrımı yapılmadan başta kapanmak zorunda kalan işletmeler olmak üzere tüm iş yerlerinin ödediği aylık kira tutarının tamamının karşılanması talep edilmektedir. Kiraların destek kapsamına alınması halinde işletmeler için önemli bir kaynak yaratılmış olacaktır.”

HİBE DESTEĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ


Açıklamada, “Özellikle tam kapanma tedbirleri kapsamında iş yerini açamayacak olan işletme ve iş yerleri için önceki dönemlerde yaptığı cirosu oranında karşılıksız Hibe Desteği verilmelidir. Çok sayıda hizmet işletmesi kar/zarar noktasını çoktan geçmiş acaba bir destek veya hibe alabilir miyiz beklentisi içinde ayakta kalmaya çalışmaktadırlar. Borcu olmayan işletme sayısı yok denecek kadar azdır. Başta pandemi kredilerinin taksitleri olmak üzere ticari kredi kartı ile tüm vergi, SGK ödemeleri ve resmi tahakkuklardan doğan borçlar gelecek yıllara ertelenmelidir. İşletmelerin tüm resmi ödemeleri, vergiler ve harçlar ile ayrıca kredi ve kredi kartı ödemeleri gelecek yıllara ertelenmelidir. Tedbirler kapsamında işyerini açamayacak olan işyeri sahipleri için bu tedbirler mutlak surette uygulanmalıdır. Aksi takdirde çok sayıda işletme ve işyeri bir daha açılmamak üzere faaliyetine son verecek, bu işyerlerinde istihdam edilen personel işsizler ordusuna dahil olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİ İSTENDİ


Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Tam kapanma tedbirleri süresince; zincir mağaza ve büyük marketlerin temel gıda ve ihtiyaç malzemeleri dışında satış yapmaları düzenlenmelidir. Haksız rekabetin önlenmesi amacıyla, tedbirler kapsamında kapanacak olan işyerlerinin sağladığı ürün ve hizmetlerin zincir mağaza ve büyük marketlerde satılması düzenlenmelidir. Bilindiği üzere ülke genelinde çok sayıda şubesi ile faaliyette bulunan mağazalar her türlü ürün ve malzemeyi satabilmektedir. Ancak kapanma süreci içinde işyerini açamayacak olan işyerlerinden ihtiyacını karşılayamayan veya hizmet alamayan tüketiciler zorunlu olarak zincir mağazalara ve büyük marketlere yönlendirilmiş olacaktır. Bu nedenle mağaza, avm ve zincir marketlerin sağlayabileceği ürünler konusunda sınırlama getirilmesi gerekmektedir.”

GERİ ÇEVRİLEN ARAÇLAR NE OLACAK?


Nazilli Ticaret Odası Meclisi’nin açıklaması şu şekilde tamamlandı: “Araç Muayane İstasyonlarının faaliyetleri muafiyet kapsamına alınmıştır. Ancak muayene istasyonlarından vize alabilmek için ücretini yatırdığı halde mekanik, elektronik bir hata veya eksiklik nedeniyle geri çevrilen araç sahipleriyle ilgili bir düzenleme yapılmamıştır. Muayene İstasyonu tarafından tespit edilen hata veya arızayı tamir edecek sanayi işyerleri ile oto servisleri kapalı olacağından eksikliğin tamamlanması ancak 17 Mayıs 2021 tarihinden sonra mümkün olacaktır. Bu nedenle 29/Nisan-17/Mayıs.2021 tarihleri arasında vize süresi sona eren araçların zorunlu muayene tarihlerinin 17 Mayıs sonrasına ertelenmesi veya ücretini yatırdığı halde mekanik veya elektronik bir noksanlıktan dolayı geri çevrilen araçlara 30/Mayıs/2021 tarihine kadar cezai bir işlem yapılmaması talep edilmektedir. Kapanan işletmelerin bankacılık işlemleri haziran ayı veya sonrasına ertelenmelidir. Kapanan işletmelerin 29/Nisan-17/Mayıs tarihleri arasında yapmak zorunda olduğu her türlü bankacılık işlemi ve ödemeleri ertelenmelidir. İşyeri kapalı olan, tahsilat ve ticari faaliyetini gerçekleştiremeyen kişiler ödemelerini ve bankacılık işlemlerini yapamayacağından dolayı aynı durumda bulunan tüm işletme sahiplerinin bankalar nezdinde yapmak zorunda oldukları, mağduriyet yaratacak her türlü işlemlerinin Haziran ayı veya daha sonrasına ertelenmesi talep edilmektedir.”

28 Nis 2021 - 13:55 Aydin/ Nazilli- Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.