İşe İade Davası Nasıl Açılır? İşe İade Davası Şartları

İşçi ve işveren arasındaki ilişki İş Kanunu ile düzenleniyor. İş Kanunu’nda iş ilişkisinin sürekliliğine ve istikrara ilişkin birçok farklı hüküm yer alıyor. Bunlar arasında haksız yere işten çıkarılmak ve işe iade davası konuları da yer alıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

En yalın şekilde ifade etmek gerekirse çalıştığı kurum ya da kuruluş tarafından haklı bir neden gösterilmeden iş akdi feshedilen çalışanların işe iade davası açma hakları bulunuyor. Dolayısıyla işe iade davası temelde haksız yere işten çıkarılan kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve işten çıkarma eyleminin geçersiz kılınması için açılıyor. Bu durumda işe iade davası şartları da önem kazanıyor.

İşe iade davası açılabilmesi için fesih bildiriminde;

●     İşten çıkarmaya ilişkin sebep gösterilmemesi ya da gösterilen sebebin haklı bir nedene dayanmaması,

●     İş yerinde en az 30 işçinin çalışıyor olması,

●     İşçinin iş yerinde en az 6 aylık bir kıdeminin bulunması,

●     işveren ve işçi ilişkisinin bir iş akdi çerçevesinde olması,

●     iş akdi fesih bildiriminin ise yazılı bir şekilde işveren tarafından yapılması

şartları yer alıyor. Yani, kendi isteği ile işinden ayrılan işçinin işe iade davası açma hakkı bulunmuyor.

İşe İade Davası Açma Süresi

İş akdi feshedilen işçinin, işveren tarafından kendisine yapılan fesih bildiriminde işten çıkarmaya ilişkin sebep gösterilmediğini veya fesih bildiriminde gösterilen sebebin haklı bir nedene dayanmadığını iddia ederek, bildirimden itibaren 1 ay içinde ilgili kanun uyarınca bir arabulucuya başvurması gerekiyor. Dolayısıyla dava açma şartlarından biri de bu arabuluculuk sonunda işveren ve işçi arasında bir anlaşmaya varılamamış olması oluyor. İşe iade davası açma süresi de arabuluculuk faaliyetine bağlı olarak tanımlanıyor. Arabuluculuk aşamasında taraflar arasında son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren 2 hafta içerisinde işçi iş mahkemelerinde işe iade davası açabiliyor. Eğer taraflar aralarında anlaşırsa uyuşmazlık, dava açma süresi içerisinde, iş mahkemesi yerine özel hakeme de götürülebiliyor. Diğer taraftan işçinin arabulucuya gitmeden doğrudan iş mahkemesine başvurması halinde dava reddediliyor ve karar resen tebliğ ediliyor. Bu durumda işçi, red kararının tebliğinden itibaren 2 hafta içerisinde ara bulucuya başvurabiliyor.

İşe İade Davası Tazminatı

İşe iade davalarında önemli olan unsurlardan biri iş akdi feshinin geçerli bir sebebe dayanıp dayanmaması hususu oluyor. İş akdi feshinin geçerli bir nedene dayandığını ispat yükümlülüğü işverene ait oluyor. Ancak işçi, iş akdi feshinin başka bir nedene dayandığını öne sürerse bu iddiasını da ispat etmekle yükümlü oluyor. İşe iade davası süresi içinde açılır ve dava açan işçi davayı kazanırsa işveren işçiye belirli bir tazminat ödemek zorunda kalıyor. İlgili kanunda düzenlenen bu ödeme işe iade davası tazminatı olarak adlandırılıyor.

Siz de iş hukuku kapsamında dava hakkınızı kullanmak ya da hukuki danışmanlık almak istiyorsanız Wiklundkurucuk hukuk bürosu ile iletişim kurabilirsiniz. Wiklundkurucuk bünyesinde çalışan iş hukuku avukatları, bu süreçte en büyük destekçiniz olacaktır.

29 May 2021 - 00:53 İstanbul- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.