Otoyol güzergah krizi

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 11 kez ertelemenin ardından İzmir-Aydın Otoyolu'nun devamında yer alan Aydın-Denizli Otoyolu için YİD modeliyle gerçekleştirdiği ihale gündemden düşmüyor. Türkiye’nin iki önemli turizm merkezi İzmir ve Antalya’yı birbirine bağlayacak otoyol projesinin bu kez de güzergah değişiklikleri tepki topladı.

+22
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuyucak’a bağlı Çamdibi ve Buharkent'e bağlı Feslek mahallelerinde Aydın-Denizli otoyol güzergahı ve bağlantı yolu krizi ile ilgili açıklama yaparak vatandaşın yanında olduklarını vurguladı. Otoyol güzergahının Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesini alan firma yararına hem maliyetlerin düşürülmesi hem de firmaya özel isteklerle değiştirildiğini iddia eden mahalle sakinleri, değişiklikler nedeniyle mağdur olduklarını dile getirdi. İhale sonrası Kuyucak’ta iki, Buharkent’te de üç kez değişiklik yapıldığını iddia eden mahalle sakinleri otoyol güzergahı nedeniyle 5 ev ve verimli araziler ile zeytinliklerini kaybedeceklerini dile getirdi.

“BİZ SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Otoyol güzergah değişikliği nedeniyle ev ve tarım arazilerini kaybedeceklerini ifade eden mahalle halkının feryadına Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve CHP Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Hüseyin Yıldız ve Süleyman Bülbül duyarsız kalmadı. Başkan Çerçioğlu ve CHP Aydın Milletvekilleri Tezcan, Yıldız ve Bülbül, Kuyucak'a Çamdibi ve Buharkent'e bağlı Feslek Mahallesinde Hikmet Bozdağ, İbrahim Bozdağ, Ayşe Savaş, Musa Savaş, Meryem Açık, Mahmut Açık, Emine Arak, Esma Kepçeoğlu, Esat Ersoy, Ercan İnceoğlu, Zahit İnceoğlu, Sabri Savran, Mehmet Arak, Levent Yılmaz, Selami Eroğlu ve Mehmet Ali Çelik’in yanı sıra mahalle sakinleriyle buluşup sorun ve talepleri dinledi. Bülent Tezcan, mahallelinin hakkını mecliste savunacaklarını sözünü vererek, "Hüseyin Yıldız ve Süleyman Bülbül vekillerim ile birlikte bu konuyu mecliste takip edeceğiz. Vatandaşa sormadan, etmeden olmaz. Vatandaş mağdur durumda bırakılmaz. Biz sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.

“BU YOLU AYDINLILAR KULLANMAZ”

İl genelinde yaşanan tüm olayları mecliste gündemine taşıdığını hatırlatarak, Aydın-İzmir otoyolu gibi iktidara geldiklerinde tüm yolları devlet imkanlarıyla yapacaklarını söyleyen CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız; “Bir yol yapılmadan önce o yolun projesi çekilir, maliyet çıkarılır, ihaleye çıkarılır. Bu yol yap işlet devret modeliyle olacak. Biz bu yola karşı çıktık. Bu yoldan kimse geçmese de parası cebimizden çıkacak. Aydın - İzmir otoyolunu devlet yaptı, 6 TL ücret ödüyorsunuz. Ama Aydın - Denizli otoyolunda 60 TL ödeyeceksiniz. Bu yolu benim vatandaşım kullanmaz. Aydın halkının kullanacağı bir yol değildir. Hiçbir vatandaşımız bu yolu kullanmaz. Biz iktidara gelirsek bu yolları kamulaştıracağız. 60 TL ödemeyeceksiniz, 6 TL ödeyeceksiniz. Bu proje onaylandıktan sonra yer değişikliğini kanuni olarak yapma şansı yoktu. Bunu yapmalarının tek nedeni maliyeti düşürmektir. Bu maliyet düşünce devletin cebine girmiyor, müteahhitlerin cebine giriyor. Özel sektörle ilgisi var bunun. CHP Milletvekilleri olarak bunu gündeme getireceğiz. Çözüm için elimizden geleni yapacağız. Bu yolu kendi yandaş müteahhitlerine para kazandırmak için yapıyorlar. Bu yolu 17 yıl boyunca şirket işletecek, şirket para kazanacak. Araziler ikiye bölünecek. Aydınlılar bunu kaybedecek. Bu işin peşini bırakmayacağız ve sizleri bilgilendireceğiz" diye konuştu.

“YASAL SÜREÇLERDE YARDIMCI OLACAĞIZ”

Aydın'ın otoyol güzergahı değişikliklerinde mağdur olduğunu vurgulayan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, "Bu güzergah değişikliklerinde sadece Çamdibi mağdur değil. Bunlara el atacağız. Buharkent'te de aynı sorun var. CHP olarak biz bu konuda yasal süreçlerde yardımcı olacağız" ifadelerine yer verdi.

“KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR”

Mahalle sakinlerinden 16 yaşındaki Esma Kepçeoğlu ise, “Benim babam 8 yıl önce vefat etti. 14 yaşında kız kardeşim var. Biz 2 yaşlı insanın yanında yaşıyoruz. Beni zaten mahalleliler biliyor. Doğma büyüme buralıyım. Benim babamın diktiği zeytin ağaçları gidiyor. Her şey maddiyat değil. Manevi değeri de var onların benim için. Hatırası ve anısı var. Manevi değeri paha biçilemez. Ben bu yaşta kardeşimi düşünmek zorundayım. Ağaçlar gidince zeytin yiyemeyeceğim. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi; 'Köylü, milletin efendisidir.' Milli ekonominin temeli tarımdır. Çiftçi toprağı olmadan bir şey yapamaz. Biz verimli tarım arazilerimizin elimizden gitmesini istemiyoruz" sözleriyle sitemini dile getirdi.

VERİMLİ ARAZİLER YOK OLACAK

Buharkent'te verimli tarım arazilerinin yok olacağını söyleyen vatandaşlar, 12 dönüm yer için 360 bin TL verdiklerini ve günümüzde 12 bin dönüm yerin 800 bin TL’nin üstünde olduğunu söyledi. Verimli olan bir zeytin ağacından 18-20 kasa zeytin çıktığını söyleyen vatandaşlar, böyle verimli arazilerin yok olmaması gerektiğini belirtti. Otoyol için verilecek olan istimlak parası yerine mazot harcayarak yolun dağdan gitmesinin daha makul olduğu vurgusunu yapan vatandaşlar, böylelikle verimli arazilerin de elden gitmesinin önleneceği konusunda öneride bulundu.

“BAĞLANTI YOLUNA İHTİYACIMIZ YOK”

Kuyucak ve Nazilli’de bağlantı yolu bulunduğunu hatırlatarak Buharkent’in buna ihtiyacı olmadığını söyleyen Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar da, "Şu an yapılmak istenen bağlantı yolu en uygunsuz bölge. Bir metrekare tarım arazinin yok olması bile bizi yaralar. Bizim için tartışmamız gereken konu Buharkent'in bağlantı yolu ihtiyacı var mı, yok mu? Bunu tartışmalıyız. Sarayköy'de bağlantı yolu var 18 kilometre, Kuyucak'ta bağlantı yolu 25 kilometre kadar. Buralar varken, Buharkent'e gerek yok. Araziler birinci sınıf tarım arazisi. Bunların yok olması engellenmeli. Otoyola girmek isteyen Sarayköy'den de girebilir, Kuyucak'tan da girebilir. Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili lojistik anlamında kazancımız yok. Bağlantı yoluyla birlikte doğu-batı şeklinde tarla yolları kapanacak. Bu şekilde su yolları da kapanacak" ifadelerini kullandı.

"SARAYDA OTURANLAR BU FERYATI DUYMALI"

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, "Kuyucak Çamdibi'nde de benzer sorunları gördük. Görüyoruz ki vatandaş mağdur. Milletvekillerimiz Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız ile birlikte yanınızda olacağız. Problemin ne kadar büyük olduğunu gördük. Saraylarda oturanların bu feryadı duyması lazım. Burada 3 kere yol güzergahı değişiyor. Tarım arazileri yok ediliyor. Maliyetten kısılıyor, müteahhit cebine daha fazla para katmak istiyor. Biz Ankara'da elimizden geleni yapacağız" dedi.

“YAZIKLAR OLSUN”

Çamdibi ve Feslek’te vatandaşın sorunlarını dinleyen Başkan Özlem Çerçioğlu ise, “Haklısınız, yüzde yüz doğrusunuz. Vekillerimiz, bu konuyu Ankara’da sonuna kadar takip edeceklerine söz verdiler. Ben de sizin ile vekillerimiz arasında irtibatı kuracağım. Ben yine geleceğim buraya. Listeye bakacağım.” şeklinde konuştu. Fesleğen Mahallesi’nde vatandaşlarla da bir araya gelen Başkan Çerçioğlu, “Eğer sizlerin söylediği gibiyse burada, yukarıdakilerin üsttekilerin arazileri için köylü vatandaşlarımızın arazileri, bir şekilde yok ediliyorsa gerçekten yazıklar olsun. Bir an önce bunların cevabını versinler, açıklasınlar. Anasından babasından kalmış malı mülkü var, tırnaklarıyla kazıyarak edinmiş hakkını vermiyorsun. Bir an önce bunu AK Parti Milletvekilleri, AK Parti Buharkent Belediye Başkanı kimse sorumlusu bu soruların cevabını vermek zorundadır. Yerler niye değişti, bu araziler dediği gibi değil mi?” dedi.

CHP Kuyucak İlçe Başkanı Hüseyin Gerçekden, Buharkent İlçe Başkanı Kudret Uysal ve İYİ Parti Buharkent İlçe Başkanı Serdar Kocakaya'nın da katıldığı ziyarette parti temsilcileri sorunların takipçisi olacaklarını söyledi. Mahalle sakinleri, otoyol yapımına karşı olmadıklarını ancak mağdur olmayacakları güzergahların tercih edilmesini istedi.

02 Haz 2021 - 17:55 Aydin- Gündem

Muhabir Adem Adlim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.