KAFA Matematik ve Kesişim, TYT ile AYT sınavlarını değerlendirdi

Nazilli’nin eğitimde öncü kurumlarından olan Kafa Matematik Atölyesi ve Kesişim Akademi’nin tecrübeli öğretmenleri, geçtiğimiz Cumartesi ve Pazar günü yapılan üniversiteye giriş sınavı YKS’nin 1. aşaması TYT ve 2. aşaması AYT sınavlarını değerlendirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Nazilli’de eğitim alanında tecrübeli kadrosuyla hizmet veren KAFA Matematik Atölyesi ve Kesişim Akademi, sınavları değerlendirdi.

“BOL SORU, BOL DENEME”

Bol soru ve bol deneme çözmenin ne kadar önemli olduğunu bu sınavda gördüklerini dile getiren matematik öğretmeni ve kurum yöneticisi İsmail Engin, şunları kaydetti: “Ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu zorlu salgın sürecinde sınava hazırlanan binlerce öğrenci ağır psikolojik şartlar ile mücadele de etmek zorunda kaldı. Pandemi döneminde diğer yıllara göre nispeten kolay sorular bekleyen öğrencilerin özellikle matematik alanında yöneltilen bazı sorularda zorlandıkları ve süre sıkıntısı yaşadıkları dikkati çekti. Bol soru ve bol deneme çözmenin ne kadar önemli olduğu ve uzman bir kurumdan destek almanın faydaları ortaya çıktı.”

“TERCİH YAPACAKLARINI UNUTMASINLAR”

Matematik Öğretmeni Ersin Koçarlı, “AYT Matematik sorularında müfredat dışından sorulmuş soru yoktu. Sorulan sorular daha önceki yıllar ve içinde bulunduğumuz psikolojik şartlar dikkate alındığında öğrencileri zorladı. Seçici soru sayısı fazlaydı. AYT matematik netlerinin düşük olması öğrencilerimizi üzmesin, sıralamaya göre tercih yapacaklarını unutmasınlar” dedi.

“HATASIZ İŞLEM YAPMASI İSTENMİŞTİR”

Matematik Öğretmeni Mehmet Kalay, şöyle dedi: “2021 TYT Temel matematik testi, ÖSYM formatına ve MEB müfredatına uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Matematik testindeki sorularda temel bilgiler sorgulanmış, öğrencinin soruyu ilk okumada anlayıp matematik bilgisi ile yorumlaması ve öğrencilerden hatasız işlem yapması istenmiştir. Geometride modelleyerek geometriksel düşünmeyi ön plana çıkaran sorular yer almıştır. Matematik testi öğrencilere zor gelmiş ve öğrenciler bu soruları yetiştirmekte zorlanmışlardır.”

“FİZİKSEL OLARAK DA ZORLADI”

Kimya Öğretmeni Zühal Tufan, “2021 TYT ve AYT kimya soruları müfredat ve kazanımlara uygun, beklediğimiz gibi geldi. Ancak anlatım şekli olarak uzundu. Bir de klimaların kapalı olması öğrencileri fiziksel olarak da zorladı düşüncesindeyim” diye konuştu.

“AYIRT EDİCİLİĞİ DAHA İYİYDİ”

“Soruların ayırt ediciliği daha iyiydi” diyen Biyoloji Öğretmeni Sema Çam, “2021 YKS'nin TYT basamağında çıkan sorular net, anlaşılır ve orta zorlukta idi. 9. ve 10. Sınıf konularını kapsayan sorular öğrencilerimizin çok zorlanacağı tipte değildi. Geçen yıl yapılan TYT sınavına göre soruların ayırt ediciliği daha iyiydi. Bu seneki TYT Biyoloji soruları daha çok öğrencilerin biyoloji bilgisini kullanma becerisine yönelik olduğu gözlendi. 2021 YKS'nin AYT basamağında çıkan sorular, ağırlıklı olarak 11. ve 12. sınıf konularını kapsamaktaydı. (11. sınıf 7 soru, 12. sınıf 6 soru) Sorular MEB öğretim programlarına uygun olarak hazırlanmış olup anlaşılır ve orta zorluktadır. TYT ve AYT’de çıkan soruların hiçbiri sürpriz niteliğinde değildi, dikkatli ve yeterli bilgi donanımına sahip öğrencilerimizin kısa sürede tamamlayabileceği bir testti” ifadelerini kullandı.

“SÜRPRİZ SORU YOKTU”

Fizik Öğretmeni Şükrü Semerci, “2021 TYT Fizik Soruları genellikle 9. ve 10. sınıf müfredatından geldi. Beklenmedik sürpriz bir soru yoktu. Orta düzeyde sorular vardı. Yorum yeteneği ortaya çıkarması istenilen sorulardı” dedi.

“ANLATIM TEKNİĞİ ÇOK KULLANILDI”

Fizik Öğretmeni Veysel Yazgılı, “2021 AYT fizik tüm sorular 11. ve 12. Sınıf müfredatından geldi. Müfredata uygun fiziksel kavramlar, temel fizik kuralları üzerinden dikkatlice yorumlanması ile sonuca ulaşılabilir. Matematiksel işlemlere daha az yer verildi. Sözlü anlatım tekniği daha çok kullanıldı. Ortalama üzerinde zorlukta idi sınav” diye konuştu.

“SORULAR VE CEVAPLARI AÇIK VE NET”

Tarih Öğretmeni Ali Akdemir, “Öncelikle şunu belirtmeliyim ki 2021 TYT tarih sınavı bu derse çalışan ve çalışmayan öğrencileri seçmekten çok uzaktı. Sorular daha çok okuduğunu anlama ve öğrencilerimizin yorum gücünü ölçmeye yönelik sorulardan oluşmakta idi. AYT sorularına gelirsek temel tarih bilgisi olan her öğrencimizin rahatlıkla çözebileceği bilgi sorularına yer verilmişti. 2021 YKS sınavı tarih soruları içerisinde hatalı ve tartışmaya açık soru bulunmuyor. Sorular ve cevapları açık ve net” dedi.

“NET VE ANLAŞILIR NİTELİKTE”

“Bölge ve yer bilgisi sorgulandı” diyen Coğrafya Öğretmeni Ferhat Esin, şu bilgileri verdi: “2021 TYT Coğrafya soruları, 9’uncu ve 10’uncu sınıfların kazanımlarına uygun olarak hazırlanmış. Coğrafya dersinin temel kavram ve ilkelerini kullanma, harita okuma ve grafik yorumlama becerilerini ölçmeye yönelik sorular yer alıyor. Müfredat dışı bir soru yok. TYT’de her yıl sorulan doğal afetler konusu yine soruldu. Uzun zamandır sorulmayan Dünya’nın Şekli ve Hareketleri konusundan bir soru geldi. Sorular kavram düzeyinde, çok zor olmayan, net ve anlaşılır nitelikte. Ancak ezberden uzaklaşmış ve konu ile ilgili temel bilgilere hâkim olan öğrencilerin çözebileceği, zorluk derecesi orta düzeyde, genel olarak iyi hazırlanmış bir sınav. 2021 AYT Coğrafya 1 ve Coğrafya 2 soruları, 11’inci ve 12’inci sınıfların kazanımlarına uygun olarak hazırlandı. Türkiye ve Dünya haritaları üzerinde bölge ve yer bilgisi sorgulandı. Sorularda Dünya haritalarına ve Türkiye haritalarına yer verilmiş olması, harita kullanma ve tanıma becerisinin önemini ortaya koydu. Hem bilgiye hem de yoruma dayalı sorularda sebep sonuç ilişkileri sorgulanarak öğrencinin bilgi düzeyi ve yorum gücü ölçülmüştür. Zorluk derecesi orta düzeyde olan sorular, alan bilgisini ölçmeye yönelik, net ve anlaşılır nitelikte.”

“KONU BİLGİSİ GEREKTİREN SORU TİPLERİYDİ”

Felsefe Öğretmeni Hakan Pala, “TYT felsefe soruları yorumlama üzerine olup AYT felsefe grubu mantık soruları ayrıntılı konu bilgisi gerektiren soru tipleriydi. TYT din kültürü 1 soru bilgiye dayalı olup gerisi yorum sorusu niteliğindeydi. AYT din kültürü sorularında tek bir yorum sırası dışında geri kalan sorular bilgiye dayalı kavram ve terimlerin bulunduğu sorulardı” dedi.

“METİN TEMELLİ ÇALIŞMA”

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Bilgen Eren, “ÖSYM 2021 AYT’de soru tipini değiştirerek öğrencilerimizi şaşırttı. Bu yıl yapılan AYT Türk Dili ve Edebiyatı sınavının daha çok metin temelli olduğunu gördük. Son iki yıl inanılmaz kolay bir AYT Türk Dili ve Edebiyatı soruları sorduklarını düşünürsek bu yılın sınavı öğrencilerimize farklı gelmiştir. Elbette sınavın soru dağılımı içerisinde zorlayıcı, seçici sorular mevcuttur ama kolay, orta sorular da epey vardı. Sonuç olarak AYT Türk Dili ve Edebiyatı sınavı için artık “Metin” temelli çalışmanın önemi artmıştır” diye konuştu.

“SÜRE SIKINTISI YAŞADILAR”

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Kezban Tezel , “2021 TYT Türkçe sorularında normalde sorulması gerekenden daha az dilbilgisi sorulması ve normalden daha çok paragraf sorusunun çıkması öğrencilerimize bu bölümde zaman kaybettirmiştir. Bunun devamında gelen Matematik testinde de işlemlerin haricinde o sorularda da okuduğunu anlama ve yorumlama odaklı sorular olduğundan öğrencilerimiz maalesef süre sıkıntısı yaşadılar” ifadelerini kullandı.

02 Tem 2021 - 16:59 - Eğitim

Muhabir  Adem Adlimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Buy cheap website traffic