Aydın Eğitim-İş'den 5 Aralık mesajı

Aydın Eğitim-İş Şube Yönetim Kurulu adına Şube Hukuk Özlük ve TİS Sekreteri Sibel Arazsu, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 87. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Eğitim-İş Şube Hukuk Özlük ve TİS Sekreteri Sibel Arazsu, yönetim kurulunun adına yayımladığı mesajda, "Büyük önderimiz Atatürk çağdaş uygarlığın tüm değer ve kavramlarını Cumhuriyet'le yaşama geçirmiş, yaptığı devrimlerle toplumsal yaşamın her alanında eşitliği amaçlayan köklü değişiklikler gerçekleştirmiştir" dedi.

'KADINLARIN ÜLKE YÖNETİMİNDE SÖZ SAHİBİ OLMALARI SAĞLANDI'


Kadın hakları konusunda temel belge olan Medenî Yasa'nın 1926 yılında kabul edilmesi ile çağdaş toplum düzenine geçilmiş olduğunun altını çizen Arazsu, mesajının devamında şu sözlere yer verdi; "Uzun yıllar boyunca görmezden gelinen kadınlar, ekonomik, siyasal ve sosyal haklara kavuşturulmuş, yaşamın çeşitli alanlarında karşılaşılan eşitsizlik ve ayrımcılığın kaldırılması için önemli bir adım atılmıştır. 5 Aralık 1934 tarihinde ise, birçok Batılı ülkeden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasıyla, kadınların ülke yönetiminde söz sahibi olmaları sağlanmıştır. 1 Mart 1935’te ilk kadın milletvekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yerlerini almışlardır. Atatürk, 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı sağlayan Anayasa değişikliğiyle ilgili şu anlamlı yorumu yapmıştır: “Bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasî hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lâzım gelecektir. Türk kadını evdeki uygar yerini yetki ile işgal etmiş, iş hayatının her safhasında başarılar göstermiştir. Siyasî hayatta belediye seçimlerinde tecrübesini yapan Türk kadını, bu sefer de milletvekili seçme ve seçilme suretiyle haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor. Uygar memleketlerin birçoğunda kadından esirgenen bu hak, bugün Türk kadınının elindedir ve onu yetki ve liyakatla kullanacaktır.” Atatürk’ün belirttiği gibi Türkiye'de, birçok uygar ülkeden çok daha önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Kadınlara dönemin koşullarına göre çağdaş ve ileri boyutta önemli haklar sağlayan bu büyük devrim Cumhuriyet'in en büyük başarılarındandır" şeklinde konuştu.

'AKP İKTİDARI KADINI YOK SAYIYOR'


Günümüzde AK Parti iktidarının kadını yok sayan, kadını eve hapsetmeye çalışan gerici politikasının olduğunu ve kadının özgürleşmesi önünde büyük engeller olarak durduğunu vurgulayan Arazsu, "Kadınların siyasetteki yeri de istenilen düzeyde değildir. Evin mutfağı gibi siyasi partilerin mutfakları da kadın için sonuna kadar açıktır. Ancak, karar alma mekanizmalarında kadınlara hala yer yok. Atatürk’ün 87 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlar, TBMM’de yüzde 17,1 oranında temsil ediliyorlar, yani 600 milletvekilinin yalnızca 104’ü kadın. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. Türkiye, kadın milletvekili oranında dünyadaki 192 ülke içinde 117'nci sırada yer alıyor. Kadını erkeğin arkasında gören düşüncenin yok edilmesi, ancak eğitimle ve çağdaş değerlerin düşünce sistemine egemen kılınmasıyla sağlanabilir. Kadınlar, ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişme yolunda atılacak tüm adımlarda görev almalı ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalıdırlar. Kadınların siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranlarının yükselmesi ve siyasal yaşamdaki etkinliklerinin artmasının, ülkemize güç kazandıracağı kuşkusuzdur. Eğitim-İş olarak Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 87. yıldönümünü kutluyor, kadınlara bu aydınlık yolu açan, kadın haklarının en büyük savunucusu Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.

05 Ara 2021 - 20:53 Aydin- Gündem

Muhabir  Harun Akgülgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Buy cheap website traffic