NDH'de sağlıkçılar iş bıraktı

Nazilli Devlet Hastanesi’nde sağlıkçılar iş bıraktı. Hastane acil servisi ve yoğun bakımlar hariç tüm birimlerde görevli personel, iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Hükümetin doktor maaşlarına yaptığı 2 bin 500 TL ile 5 bin TL arasındaki zammın gelen tepkilerle geri çekilmesinin ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Nazilli’de de sağlık çalışanları iş bırakma eylemine imza attı. Grev nedeniyle Nazilli Devlet Hastanesi’nde acil servis ve yoğun bakımlar hariç tüm birimlerde görev yapan personel iş bıraktı.

STK'LAR DESTEK VERDİ

Nazilli Devlet Hastanesi bahçesinde yapılan basın açıklamasına, Aydın Aile Hekimleri Derneği, Aydın Tabip Odası, Birlik ve Dayanışma Sendikası Aydın Şubesi, Genel Sağlık İş Sendikası Aydın Şubesi, Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası Aydın Şubesi, Meclis Üyesi Tuncay Ayas, Atatürkçü Düşünce Derneği ve bazı STK’lar da katıldı.

OLUMSUZ ŞARTLARA DİKKAT ÇEKTİ

Sağlıkçılar adına basın açıklamasını Dahiliye Uzmanı Sibel Yeniocak yaptı. Yeniocak, iktidarın uyguladığı sağlık politikalarının toplum sağlığı için artık önemli bir risk oluşturduğunu öne sürdü. Bu durumun sağlık hizmetlerinin kaliteli ve nitelikli verilmesini zorlaştırdığının altını çizen Yeniocak, şunları kaydetti: “Koronavirüs salgını mevcut sağlık sisteminin aksaklıklarını ve eksikliklerini daha çok görünür hale getirmiş ve sağlık emekçilerinin verdiği hizmetin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Sağlık emekçileri salgın döneminde canla başla çalışırken aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır. Sağlık emekçileri ‘Artık bu şartlarda çalışamıyoruz’ diyerek istifa ederken, emekli olurken; genç hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık emekçileri yurt dışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için sağlık bakanına görüşme taleplerimizi defalarca ilettik. Sağlık bakanının, hekimlerin, sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını, sağlık ve yaşam sorunlarını, toplum sağlığını, sağlık emek meslek örgütleriyle konuşmasından daha doğal ne olabilir? Bu görüşme taleplerini karşılamak sağlık bakanının bizlere ve topluma karşı sorumluluğu değil midir? Artık yaşamımıza bile mâl olan bunca sorunumuzu duymazdan, görmezden gelen iktidar, aslında her şeyi görmektedir ve bilmektedir. Bunun en son örneği de hekimlerin, sağlık emekçilerinin artık yoksulluk sınırının çok altına düşmüş; açlık sınırına kadar gerilemiş gelirleri ve özlük hakları ile ilgili düzenleme yapacağı iddiasıyla getirdikleri ucube yasa tasarısıdır."

‘ARTIK GÖREV ZAMANIDIR’

Yeniocak, yasanın ne çalışan hekimlerin ne de emekli hekimlerin gelirlerinde bir iyileştirme sağlamayacağını dile getirdi. Yeniocak, “Ne zaman tekrar meclise getirileceği, varsa eksiklerinin yasa tasarısına eklenerek neden tamamlanmadığı gibi sorular havada bırakılarak usule aykırı bir şekilde geri çekilmiştir. Bu yasa ne çalışan hekimlerin ne de emekli hekimlerin gelirlerinde bir iyileştirme sağlamayacaktır. İktidara ve Sağlık Bakanlığı’na çeşitli açıklama, eylem ve yürüyüşlerle anlatmaya çalıştık, yine söylüyoruz. Salgın döneminde yaşamımızı da ortaya koyup verdiğimiz emeğin, böyle daha fazla değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Toplum sağlık hakkı; emeğimiz ve geleceğimiz için artık görev zamanıdır” ifadelerini kullandı.

TALEPLERİNİ İLETTİLER

Ayrıca eylemciler, emekliliğe yansıyan temel ücret, 3600-7.200 kademeli ek gösterge ve pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı ve geçmişe dönük, her sağlık çalışanı için yıllık 90 gün yıpranma payı, TCK’dan sağlık hizmeti sunanlara karşı işlenen bazı suçlara ilişkin özel düzenlemeler içeren Sağlıkta Şiddet Yasası’nın geliştirilmesi, performans sisteminin kaldırılmasını, döner sermaye uygulamasına son verilmesini, meslek hastalıkları yasası, 5 dakika muayene uygulamasının kaldırılması ile KHK ve güvenlik soruşturmaları ile görevden uzaklaştırılan sağlık çalışanlarının işlerine başlatılması talebinde bulundular.

15 Ara 2021 - 14:50 - Gündem

Muhabir  Adem Adlimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Buy cheap website traffic