Reklamı Kapat

Şahıs şirketi ve limited şirket farkı

Bir günde şahıs şirketi kurulur. SGK vergisinden sorumlu değilseniz, kapanış işlemleri de bir gün sürer.

Büyütmek için resme tıklayın

İş yerlerinde, özel şirketlerde refakatçinin gelmesi sadece bir hafta sürer. Halka açık limited şirketlerde prosedür birden fazladır. Kurulum bir hafta sürer. İşi kapatmak istediğinizde 1-2 yıl sürebilen tasfiye sürecini beklemek zorundasınız. Bu süre zarfında normal beyannameler verilmeye devam edilir. Halka açık bir limited şirket kurarken, asgari 10.000 liret sermaye belirtilmelidir. Ayrıca dörtte birini bankada bloke etmiş olmanız gerekir. Bu da en az 2500 lira demektir. Özel şirketlerde 600 ile 800 TL arasında bir rakam isteniyor. Şirket oluşturulduktan sonra bloke edilen parayı tekrar çekebileceksiniz.

sanal ofis halkalı atakent  en düşük fiyat ve en iyi hizmet ile https://ofisteofis.com.tr/

Limited şirketler, mali müşavirlere aylık 80 ila 130 lira arasında defter tutma ücreti ödeyen şahıs şirketlerinden daha fazla ödeme yapmaktadır. Limited şirketler 250-300 TL defter parası öderler. İş akışı ve çalışan sayısı fazla olan şirketlerde mali müşavirlere iş yükü getireceğinden bu ücretler mali müşavir tarafından artırılabilir.

Limited şirketlerin defterlerinin tasdikine ilişkin prosedürler daha ayrıntılıdır. Muhasebe daha fazladır. Kararlar yönetim kurulu toplantılarında alınır. Karar verme ve diğer yazışmalarda toplantılar düzenlenmelidir. Limited şirket opsiyonlarında ise montaj yöntemi ile işlem yapılmaktadır. Şahıs şirketlerinde yönetim kurulu toplantısı, oylama veya iştiraklerle işlem yapılmaz. Bu nedenle şahıs şirketleri daha kolaydır.

Ne kadar vergi ödemem gerekiyor?

Vergi yönetiminden var. Şahıs ve limited şirketlendirmede %1-18 arası KDV vergisi mevcuttur. KDV ürün fiyatına bir vergi türü ile ucuzdur.

iyi giden bir şahı işinin mali işleri yıllık %35 gelir vergisi öder. İşleri iyi giden bir şirket maliyesi yıllık %20 gelir vergisi öder. Şimdi limited şirket daha mı iyi diyorsunuz. Hayır, sınırlı araç alışverişinde bulunur %15 daha fazla satıştır. Yani hesap yine aynı kapıya çıktı. Ancak kar amaçlı kullanımda olmayan araçlara yönelik araçlardan gösterilebilecekler. Sınırlı saygı kuralları biraz daha ağırdır. Huzur hakkı, kar Maaş gibi belli kurallar dışında şirketten para çıkarmak.

Prestij ve Markalaşma

Özel şirketlerin resmi kurumlarda fazla prestiji yoktur. Ancak limited şirketlerin prestiji yüksektir. Limited şirket, marka olmak isteyenler için en uygun seçenektir. Limited şirkette kurumsallaşmanın önündeki engelleri daha kolay aşabilirsiniz. Bireysel firmalarda kurumsallaşmaya uygun bir yapı oluşturmak zordur.

18 Eylül 2020

Yeni işletmeleri ifade eden start-up'lar, dinamik yapıları nedeniyle yeni koşullara hızla uyum sağlayabilmekte ve organizasyonel değişimlere diğer işletmelere göre daha kolay hareket etmektedirler. İşletmeniz için dinamik ve kolay değiştirilebilir bir sistem kurarak ilerlemek istiyorsanız bu yazımızda LLC ve Özel Şirketler hakkında anlattıklarımızdan faydalanabilirsiniz. İki işletme türü arasındaki farkları görerek, işletmeniz için en uygun modelin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Bireysel İş

Varlıklar açısından ortakları ile bütünleşir.

Kurulumu diğerlerine göre daha kolay ve ucuzdur. Bu girişimci için bir kazan-kazan durumudur.

Ortaklıklar doğrudan kişiye endekslenir; Partner değiştirmek diğer modellere göre daha zordur. Bu yatırımcı için dezavantajlı bir durum. İşletmenin büyümesi sırasında ve yatırımların ödüllendirileceği dönemde de aynı nedenle sorunlar ortaya çıkabilir.

Ortaklık yapısı nedeniyle startupların uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılamayabilir.

anonim toplum

Halka açık bir limited şirketin kurulması belirli bir ekonomik amaç için yapılır.

Tüzel kişiliğe sahiptir.

Birden fazla ortağı olabilir.

Ortakların kişisel sorumlulukları şahıs şirketine göre daha sınırlıdır.

Daha düşük bir sermaye tabanı limiti vardır. Bu limit şu anda Ticaret Kanunu'nun 580. maddesi uyarınca 10.000 TL'dir. urc (TCK). Birçok şirketin başlangıçta böyle bir sermayesi yoktur; Bu nedenle şahıs modeli ile açılarak kuruluş sürecinde ihtiyaçlar, sermaye akımları ve kapasite çerçevesinde anonim şirkete veya halka açık limited şirkete dönüşebilir.

Bir limited şirket veya şahıs şirketi ne olacak?

Limited şirket ile şahıs şirketinin organizasyonları birbirinden farklıdır. İşletmeniz için doğru modeli belirlerken hem kapasitenizi hem de hedeflerinizi net bir şekilde tanımlamanız gerekir. Uzun vadeli projeleriniz için bir limited şirket, şahıs şirketinden daha mantıklı olabilir, ancak aynı zamanda işleri sizin için daha da zorlaştırabilir.

Bireysel Is

 İştirakler ve işletmelerin varlık açısından entegre olduğu işletme türleridir. Bu tür işletmelerin avantajı, kurulumlarının daha kolay olması ve diğerlerine göre daha az maliyetli olmasıdır.

https://www.nazilliadalet.com/saglik-haberleri

Şahıs şirketlerinin girişimler tarafından ilk etapta tercih edilmesinin nedeni, bu iki unsurun kattığı dinamik yapıdır. Şahıs şirketi kurmak kolay olsa da, ortaklık yapısı nedeniyle çoğu işletmenin uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte değildir. Özellikle ortaklıkların doğrudan kişilere endekslendiği bu yapıda, ortak değiştirmek diğer şirket türlerine göre daha zordur.

Dinamik yapının girişimciye sağladığı avantajlar karşısında ortaklığın değişkenliğinin yatırımcı açısından zor olmasının, şirketleşmenin devamı ve yatırımların meyvelerini alacağı dönem açısından sorun oluşturabilmesi, ilk etapta olmasa bile.

anonim toplum

Halka açık limited şirket, belirli bir ekonomik amaç için kurulmuş, tüzel kişiliğe sahip ve birkaç ortakla kurulabilen bir şirket türüdür. Bu bağlamda, şirketler açısından, ekonomik amacı ve ortaklarının kişisel sorumluluklarının şahıs şirketine göre daha sınırlı olması dikkate alındığında, halka açık limited şirketin kurulması ilk bakışta mantıklı görünebilir.

Ancak, şahıs şirketinden farklı olarak, limited şirketin kurulması için asgari bir sermaye tavanı vardır. Halihazırda bu limit Türk Ticaret Kanunu'nun 580. maddesine göre 10.000,00 TL'dir.

Çoğu şirket kuruluş aşamasında böyle bir sermayeye sahip olmadığı için şahıs şirketi olarak kurulur ve ticari faaliyetlerine başladıktan sonra anonim şirket veya limited şirkete dönüşürler. Bu süreçte kuruluş ve sermaye. Uygulamada sıklıkla görülen bu gelişmenin nedeni, sermaye akışı arttıkça daha sağlam yapılaşmanın bir zorunluluk haline gelmesidir.

Girişimi bir kıvılcım olarak düşünürsek, ateş büyüdükçe yerleştirdiğimiz taşlar bu yapıları simgeliyor. Yangın büyüdükçe kontrol etmek zorlaşıyor ve bu yangını kontrol etmek için sağlam bir yapıya doğru ilerlemeniz gerekecek.

Limited Şirket mi, Şahıs Şirketi mi?

Halka açık limited şirket ve şahıs şirketinin birbirinden çok farklı iki mekanizması vardır. İşletmeniz için en iyi iş modelini belirlerken öncelikle fırsatlarınızı ve hedeflerinizi değerlendirmelisiniz. Uzun vadede, limited şirket şahıs şirketinden daha avantajlı olabilir; ancak bu sizi kısa vadeli hedeflerinize hızla ulaşmak için yorucu bir sürece götürebilir. Halka açık limited şirketin şahıs şirketinden en önemli farkı, daha sağlam bir yapıya sahip olmasıdır.

Bir LLC'de roller her zaman keskin değil, kesindir. Şahıs şirketlerinde tüm dış sorumluluk bir kişiye aittir ve yapı, işletme içindeki kişiler tarafından kurulan sözlü veya yazılı ortaklık kurallarına tabi olacaktır.

Bu noktada ikili bir sonuç ortaya çıkıyor: Fikirleriyle hemen işe başlamayı ve iş kapasiteleri arttıkça kurumsal aşamaları geçmeyi tercih edenler için şahıs şirketi ve yükselmek isteyenler için limited şirket. sermaye ile ticari bir faaliyete girerek, belirli bir ekonomik amaca uygun daha sağlam bir yapıya sahip şirkettir. tavsiye edilebilir.

Her adımda uzman avukatlardan ve finansal danışmanlardan destek almak, işinizin bir kıvılcımdan daha iyi bir ateşe dönüşmesine yardımcı olacaktır.

09 Nis 2022 - 11:38 İstanbul- Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.