ÖRKOOP

Alternatif törende gençliğin sorunları dile geldi 

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Alternatif törende gençliğin sorunları dile geldi 
Muhalif parti ve sivil toplum kuruluşlarının 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlediği alternatif çelenk sunma töreninde Türk gençliğinin başta ekonomik olmak üzere yaşadığı sorunlar dile getirildi. 
AKGÜL OFSET

Bazı muhalif parti ve sivil toplum kuruluşları 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için İstasyon Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda alternatif çelenk sunma töreni gerçekleştirdi. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Eğit-Der, Eğitim-İş,  Cumhuriyet Kadınları Derneği ve  Vatan Partisi temsilcileri katıldığı törende ortak basın açıklamasını ADD Gençlik Kolları üyesi Elif Suna okudu. Açıklamasında cumhuriyetin işgalci emperyalist güçlerin korkulu rüyası olduğunu vurgulayan Suna “19 Mayıs, Milli Mücadele, Türkiye Cumhuriyetinin doğuşu demektir. Türk milletinin ebedi lideri Atatürk’ü büyük coşku ve şükranla andığı en anlamlı günlerden biridir” dedi. 
EKONOMİK SORUNLARA DEĞİNDİ 
 Açıklamasının devamında gençliğin günümüzde yaşadığı sorunları dile getiren Elif Suna “Milyonlarca gencimizi, işsizlik-açlık beklemekte ve gençlerimiz çalışma yaşamında güvencesizlik ve ağır emek sömürüsü ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Taşeron ve sözleşmeli çalışma sistemi,  güvencesiz şekilde daha çok çalışmayı ve daha az ücret almayı dayatmaktadır. Üretim yerine borçlanarak tüketim ekonomisini tercih edenler, cari açık arttıkça varlıklarını satışa çıkarmakta, buralardan elde ettikleri geliri, cari açığın kapatılmasında kullanmaktadır” ifadelerini kullandı. 
“YILMADAN MÜCADELE EDECEĞİZ”
Milli Mücadelenin 100. yılında Cumhuriyet ve bütün devrim kazanımlarının yılmaz bekçileri olduklarını yineleyen Elif Suna, açıklamasının son   bölümünde şu ifadelere yer verdi: “Bugün aldığımız nefesin, bundan 100 yıl önce verilen son nefeslerin sayesinde olduğunu, bize  kula kul olmak yerine yurttaş olmamızı, ümmet yerine millet olmamızı sağlayanları unutmuyoruz. Ekonomik ve politik anlamda tam bağımsızlık için çalışacağımıza,  , “Eğitimde Fırsat Eşitliği” ilkesi çerçevesinde; bilimsel, laik ve çağdaş bir niteliğe büründürülmesi için çalışacağımıza, tüketim, tekelleşmiş yandaş ve rant ekonomisi için değil, yoksul bırakılmış halkın çıkarları doğrultusunda, hareket edeceğimize, halkımızın sağlığı ve mutluluğu için çalışacağımıza, Hukukun üstünlüğüne inanmış, demokrasiyi benimsemiş bir bilinçle mücadele edeceğimize, yılmadan, korkmadan,  boyun eğmeden yürüyeceğimize ve Kemalist Devrim İlkelerini yeniden inşa edeceğimize söz veriyoruz.” 

 

Kuyucak Ziraat Odası ve ADÜ çiftçi için el ele Önceki Haber

Kuyucak Ziraat Odası ve ADÜ çiftçi için...

CHP’li gençler 'Ekrem Abisi'nin yanında Sonraki Haber

CHP’li gençler 'Ekrem Abisi'nin yanında 

Yorum Yazın

Küçük kızdan büyük duyarlılık
Ev almanın tam zamanı
Ertürk tarlada işçilerle İncir topladı
Düğünde çıkan kavgada 3 yaralı
MHP Aydın’da İkizdere Barajı açıklaması
Kızılay depremzedelerin yardımına koştu
Uzun Çarşı ucuz kurtuldu
Okul birincisi mimar olacak
Milli Hakem Aldemir’e Kuyucak’ta önemli görev
Nazilli THK, 11 bin deri topladı

Başka haber bulunmuyor!