İncir üreticisine sinekle mücadele yöntemleri anlatıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İncir üreticisine sinekle mücadele yöntemleri anlatıldı
Kuyucak Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü görevlileri Gencelli ve Kurtuluş mahallelerinde yaptıkları toplantılarla incir üreticilerine sirke sineği, Akdeniz meyve sineği ve ekşilik böceği ile mücadele yöntemlerini anlattı.

Kuyucak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerinin İlçe Müdürü Sabahattin Varol önderliğinde yaptıkları çalışmalar sonucu geçtiğimiz yıl incire büyük darbe vuran sirke sineği, Akdeniz meyve sineği ve ekşilik böceği ile mücadele konusunda üreticiler bilgilendirildi. Gencelli ve Kurtuluş mahallelerinde düzenlenen toplantılarda slayt gösterileri ile üreticilere zararlı sineklerle mücadele yöntemleri anlatıldı. Toplantılarda incir üreticilerine sirke sineği ile mücadelenin elma sirkesi tabanlı bir tuzakla yapıldığı aktarıldı.

SİNEKLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ ANLATILDI

Üreticilere sirke sineği tuzağı için yarım litrelik pet şişenin içine 200 miligram elma sirkesi konulduktan sonra şişenin üzerine orta hizada altılık çivi ile 8-10 adet delik açılması gerektiği, incirlerin olgunlaşma döneminden en az 20 gün önce ya da ikinci iğlek atımından yaklaşık 3-4 gün sonra pet şişenin kapağı kapalı olacak şekilde yerden 1 veya 1,5 metre yükseğe ağacın büyüklüğüne göre en az 2 tane asılacağı aktarıldı. Bu arada tuzakların asılı olduğu dönemde yere düşen vuruk incirlerin toplanması ve imha edilmesi gerektiği anlatıldı.

SİNEK TUZAĞI NASIL KURULUR?

İncirde Akdeniz meyve sineği ile mücadele için ise 1 litre Success ilaç ile 10 litre su karışım hazırlanarak yarım litrelik pet şişe içine 100 miligram karışım konularak şişenin ortasına onluk çivi ile 8-10 tane delik açıldığı, incirlerin olgunlaşma döneminden en az 20 gün önce pet şişenin kapağı kapalı olacak şekilde her ağaca bir tane tuzak asıldığı, yerden bir veya bir buçuk metre yüksekte olması gerektiği, tuzakların asılı olduğu dönemde toprağa düşen vuruk incirlerin toplanıp imha edilmesi gerektiği ifade edildi. Aynı yöntemin ekşilik böceği için de kullanılabileceği belirtildi.

Anahtar Kelimeler:
NDH’de hasta ve çalışan güvenliği belgelendiÖnceki Haber

NDH’de hasta ve çalışan güvenliği belgel...

Kuyucaklı minik güreşçiler madalyayla döndüSonraki Haber

Kuyucaklı minik güreşçiler madalyayla dö...

Yorum Yazın

Özgen Türker özür diledi
Nazilli’de 27 bin 500 öğrencinin karne heyecanı
Nazilli’de Zeynep Dizdar coşkusu
Kayran Ortaokulu öğrencileri projelerini sergiledi
Nazilli’de liseli gençlerden alkışlanacak hareket
Nazilli’de protokol kuralları anlatıldı 
Nazilli’de kiraz bereketi 
“Faturanın Nazilli basınına kesilmesi tam bir talihsizlik”
Nazilli'de işgaliye ücretinin arttırılmasına tepki
“Nazilli Belediyespor'a sahip çıkacağız”

Başka haber bulunmuyor!